banner73

Acenteler için Hazine’ye çözüm paketi

İstanbul Ticaret Odası Sigortacılık Meslek Komitesi, Hazine Müsteşarlığı’na, acentelerin sıkıntı ve taleplerini anlatan 11 ana başlıktan oluşan bir rapor sundu.

Acenteler için Hazine’ye çözüm paketi
banner92
banner136

İstanbul Ticaret Odası Sigortacılık Meslek Komitesi, Hazine Müsteşarlığı’na, acentelerin sıkıntı ve taleplerini anlatan 11 ana başlıktan oluşan bir rapor sundu. Komite, geçtiğimiz hafta Başbakanlık Hazine Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç, Sigortacılık Genel Müdürü Şerif Çakırsoy ve Sigortacılık Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Höbek’i ziyaret etti. Komite; sektörün yükünü omuzlayan, poliçelerin büyük kısmını düzenleyen, müşteri ile yüz yüze çalışan ve 7/24 hizmet veren acentelerin isteklerini Ankara’ya aktardı.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Bir kitapçık haline getirilerek sunulan rapordaki görüş ve önerilerin özeti şöyle:

Sigorta poliçesi noterler tarafından düzenlenmemeli. Zorunlu trafik sigortasında havuza yönlendirilen poliçelerde aracı komisyonu net yüzde 10 olmalı. İptal poliçelerde aracı komisyonu iade edilmemeli. SBM’den direkt geçişte veya EGM ilişkisinde araç tipi/modeli ve detayları doğru gelmeli ve değiştirilmemeli. Branş ayırmaksızın asgari komisyon yüzdeleri her branş için ayrı ayrı belirlenmeli. Rekabetin düzgün ve iyi işleyebilmesi, tüketici güvensizliğinin artmaması için önlem alınmalı. Sigortalı cayma hakkını kolay kullanabilmeli, sigorta acenteleri ile diğer aracılar eşit şartlarda çalışmalı.

Mal ve hizmet satan alışveriş sitelerinde sigorta satılmamalı. Sigorta satışında promosyon, hediye ve puan kullanılması kaldırılmalı. Poliçe bilgileri kullanılarak uygun olmayan işlemlerin yapılması engellenmeli. Bankalar ve finans kuruluşları, vatandaşı zorla sigorta yapmamalı. Merkezi internet satışlarında, diğer satış türlerinde sigorta şirketleri ile aracılar aynı primi uygulamalı.

KURAL OLUŞTURULMALI

Acente fesihleri düzenlenmeli, kuralları oluşturulmalı. Sigorta haftalarına mutlaka sigorta acenteleri ile ilgili tanıtım çalışmaları eklenmeli. Aracıların hayat/bireysel emeklilik pazar payları artırılmalı. Aracıların bilgilendirme sorumluluğu poliçe başlangıç tarihinden itibaren altı ay ile sınırlandırılmalı. SBM/TRAMER, sektöre güçlük çıkarmamalı. Sigorta acenteleri il delegeleri seçimi Ticaret Odaları seçimleri ile aynı anda yapılmalı. İl delege sayıları, seçilme kriterleri ve temsili yeniden gözden geçirilmeli.

SEKTÖR MECLİSİ ÖNEMLİ

Sektör meclisi, il delegelerini yılda en az iki kere toplantıya çağırmalı, gerekirse olağan üstü toplantı yapabilmeli. Sektör meclisinde alınan kararlar SAİK tarafından yerine getirilmeli. Çalışma grupları kurulması için sektör meclisine yetki verilmeli. Oto dışı ücret skalasında üst limit olan 100 bin TL üzeri hasarlarda asgari oran yüzde 2 kabul edilebilir. Şehir dışı hasarlarda harcanan zaman çok yüksek olduğu için asgari oran 1 milyon 500 bin TL altında olmamalı. Nakliyat branşı eksperleri Gümrük Sahalarına zorlanmadan girebilmeli.

DASK SİSTEMİ KORUNMALI

İTO Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Levent Korkut, Ankara’da yaptıkları görüşmelerde zorunlu deprem sigortası ile ilgili de görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti. Korkut, “Zorunlu Deprem Sigortası’nın (DASK), olduğu gibi acenteler kanalıyla verilmesinin vatandaşa ve sektör pastasının büyümesine katkısını anlattık. Fon büyüklüğü yanında bu gün itibarıyla yurtdışından da 10 milyarlık reasürans desteği ile olası bir durum-da 15 milyar TL birikim söz konusu. DASK’ın korunması gerekiyor. Uygulamanın acentelerce yapılması sektörün diğer branşlarda gelişmesine de ciddi katkı sunuyor” dedi.

İto Haber

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 01:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil kodaz
Halil kodaz - 1 yıl Önce

Kabul görmüş mü talep edilen maddeler?

banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner135

banner63

banner64

banner78