banner73

Ekmek Teknesi; Türengül Sigorta

Bilindiği üzere zorunlu trafik sigortalarında devlet yeni bir sistem geliştirdi.

banner86
Ekmek Teknesi; Türengül Sigorta
banner92

İyi Sürücü Kötü Sürücü Ayrımı Yapılıyor

Bilindiği üzere zorunlu trafik sigortalarında devlet yeni bir sistem geliştirdi. Trafik sigortaları tavan fiyatları belirlenirken artık sürücünün yaptığı kazalara ve trafik cezalarına göre fiyat belirlenecek. Bu nedenle sürücüler trafikte oldukça dikkatli olmaları hem insan hayatı için hemde bütçeleri için artık çok önemli olmaya başladı.

İlçemizde 1992 yılından itibaren Sigorta sektörü denilince ilk sıralarda akla gelen ve uzun yıllardır sektöründe başarıyla vatandaşlara hizmet veren Türengül Sigorta sahibi Murat Türengül yeni dönem trafik sigortası hakkında, sürücüleri yakından ilgilendiren bilgiler verdi.

SİGORTA BİR GARANTİ BELGESİ

İlk olarak sigorta yaptırmanın vatandaşlar için faydalarına değinen Türengül Sigorta sahibi Murat Türengül;”Sigorta vatandaşlar için tabiki bir garanti.Nasıl ülkeler askerlere bakarlar hiç savaş olmadığı halde onlara eğitimler verirler,bunu neden yaparlar birgün savaş olursa düşüncesiyle,koruma gücü niteliği taşısınlar amacıyla,sigortada tam olarak böyle birşey.İnsanlarımız kasko yaptırıyor,10 sene oldu kaza yapmadık diyorlar, kaza yapmak için kasko yaptırılmaz kaza yaparsak garantimiz olsun diye böyle bir yola başvurulur.Sadece arabalar için değil evler,işyerleri,sağlık için çok yönlü sigorta poliçeleri var.Türkiye´de sigorta sektörüne bakış yavaş yavaş düzeliyor,ilk bu işe başladığımız dönemde sadece trafik sigortasını vatandaşlarımız düşünüyordu ama artık değişik branşlarda da poliçeler satabiliyoruz.Bu durumdan tabiki sigorta sektörü olarak memnunuz.” ifadelerini kullandı.

TRAFİK SİGORTASINDA YENİ DÖNEM

Zorunlu trafik sigortalarında devlet yeni bir sistem geliştirdi. Trafik sigortaları tavan fiyatları belirlenirken artık sürücünün yaptığı kazalara ve trafik cezalarına göre fiyat belirlenecek. Bu nednele hiç kaza yapmayan ve ceza işlemi görmeyen bir sürücünün zorunlu trafik sigortası en düşük fiyattan belirlenecek. Başka bir sürücü ise trafik kazası sayısı çok olduğunda ve trafik cezası ile çok karşılaştığında trafik sigortası da buna bağlı olarak en tavan fiyattan belirlenecek.Bu konuyla ilgili de bilgiler veren Türengül;” Yeni dönemde kaskolarda bir değişikliğe gidilmedi, 12 Nisan tarihinde çıkan kanundan sonra trafik sigortalarında  büyük bir düşüş yaşandı halk lehine hükümet müdahale etti ancak buseferde sigorta şirketleri hükümet ile savaş halindeler çünkü poliçe kestirme konunsunda çok zorlanıyoruz kabullenmiyorlar bu fiyat düşüşünü ve acenteler türlü türlü zorluklar çıkartıyorlar, kimisi kesinlikle redediyor, bazıları da hükümete şirin gözükmeye çalışıyor ama aba altından sopa gösteriyor acentelere kestirtmiyorlar, bu durumun biran evvel değişmesi lazım yoksa fiyatları düşürdük biz gerekeni yaptık demek yeterli olmaz.”dedi

ŞİRKETLER SAVAŞ HALİNDE

Devamında ise Türengül;”Hükümet olarak bir kanun çıkartıldıysa onun arkasında durulması gerekir çünkü trafik sigortası zorunlu bir sigorta Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre sigortacılık lisansı almış bir şirketin ben trafik sigortası kesmiyorum deme hakkı yok, ilk şart o zaten trafik sigortası kesilmeli başka branşlarda çalışmıyorum denebilir örneğin ben sağlık sigortası yapmayacağım denilebilir şirketlerin kendisi bilir ama trafik sigortasını kesmiyorum deme şansı yok, bazı şirketler, tavan fiyatın üzerinde poliçe düzenlemeyi teklif edip, bu fiyatı kabul etmeyenlere sigorta yapmıyorlar. Oysa kanunen tavan fiyattan poliçe düzenlemek zorundalar. Esnafımız böyle teklifleri kabul etmemeli ve mutlaka cezai müeyyide uygulanabilmesi için ilgili mercilere gerekli başvuruları yapmalı. Sonuç olarak sigorta şirketlerindeböyle bir savaş şuanda söz konusu bakalım bu durum nereye gidecek, bizlerde merakla bekliyoruz. “ sözlerini kullandı. 12 Nisan tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni kanun ile trafik sigorta priminde ortalama olarak yüzde 20 indirim meydan getiren yeni düzenleme ile iyi sürücüler 470 TL sigorta ödeyecekken, cezası çok olan sürücüler yıllık 2 Bin 138 lira tavan fiyattan uygulanacak. Haber:Tutku Beyza BAY

Kaynak

YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner63

banner64

banner78