banner73

Kemal ATALAN; ACENTELER ARASINDAKİ BİRLİK VE BERABERLİK !

banner86
Kemal ATALAN; ACENTELER ARASINDAKİ BİRLİK VE BERABERLİK !
banner92

Merhaba değerli meslektaşlarım. Başlıktan da anlaşılacağı üzere meslektaşlarımız arasındaki her geçen gün biraz daha bozulan ilişkiler hakkındaki düşüncelerimi sizler ile paylaşacağım. Acenteler olarak her ne kadar pazarlama anlamında birbirimize rakip olsak ta mesleki anlamda tüm sorunlarımız aynı. En büyük sorunumuz ise bu sorunlarımızın çözümü yönünde bir türlü bir araya gelip ortak kararlar alamamamız. Her ilde ve pek çok ilçede kurulmuş pek çok acente derneği, sosyal medyada oluşturulan acente grupları, illerin ticaret odalarında sigortacılık meslek komiteleri, tüm dernekleri içine almayan sınırlı sayıda dernekten oluşan Tüsaf ve tüm acentelerin üyesi olduğu sektörün en üst kurumu Saik. İşte bizim bu kadar çok birliğimiz mevcut. Fakat bu kadar çok birliğimiz olduğu halde ne yazık ki bunu çok üzülerek söylüyorum “ BERABERLİĞİMİZ “ yok.

Şimdi yukarıda saydığım acente birliklerimize baktığımız vakit bu gün itibarı ile tüm acentelerin temsil edildiği tek yapı olarak Saik kurumunu görüyoruz. Her dernek ve meslek komitesi birbirinden habersiz bir şekilde aynı sorunlar üzerinden farklı çalışmalar yapıyorlar. Buda niyetler ne kadar halis olsa da sonuçların olumsuz olduğu durumların ortaya çıkmasına neden oluyor. Demek ki ne yapmamız gerekiyor? Tüm birliklerimizin Saik kurumunun altında beraberlik oluşturması ve Saik i desteklemesi gerekiyor.Ben kişilere değil sistemlere inanan bir kişiyim. Bu kurumlar içerisindeki hiyerarşik yapıyı sağlam ve denetlenebilir bir şekilde kurarsak ortada hiçbir sorun kalmayacağı kesindir. Ayrıca Saik in mevcut yapısının değiştirilerek işleyiş ve acente temsili anlamında yetkilerinin artırılması gerekiyor. Çünkü mevcut durumda acentelerin iç işleyişi ve denetlenmesi dışında bir görevi ve yetki alanı yok.

Acentelerin birliklerinin yaptığı çalışmaları Saik in altında birleştirerek kuracağı bir beraberlik çok güçlü ve tek sesli olacaktır. Kendi içinde çok sesli dışarıya karşı tek sesli bir sitem! Buda hemen her konuda tüm acentelerin lehine sonuçlar çıkmasına vesile olacaktır. Bir söz vardır “ Siz elinizdeki değere nasıl bakarsanız başkaları da öyle bakar “ diye. Biz en üst çatı meslek örgütümüze sahip çıkar onu her alanda destekler isek bu tüm acentelerin lehine sonuçlara yol açacaktır.

İkinci bir konu ise Sigorta Basını !

Son zamanlarda mesleğimiz ve meslektaşlarımız ile ilgili terbiye ve saygı sınırlarını aşan birileri tarafından doldurulan dolma kalemleri ile yanlı ve maksatlı haberler yaparak kendilerine gündem yaratmaya çalışan sigorta basını!

Bu kişiler yaptıkları haberlerde olayları abartarak ve kendi yorumlarını da katarak mesleğimize zarar vermektedirler. Yapılan bu haberlere yorum yazarak itiraz eden arkadaşlarımızı da feyk hesaplar kullanarak tacizler yapmaktadırlar. Biz sigortacılar acentesi, eksperi ve şirket yöneticilerimiz olarak birbirimizi çok yakından tanıyoruz. Bu kişilerin yaptıkları yanlı ve maksatlı haberleri çok net görebiliyoruz. Sorunlarımızın çözümü anlamında camiamız birbirine bir telefon mesafesi kadar yakındır. Sorunlarımızı bu kişilerin çözeceğine inanmak hayalciliktir. Biz ekmeğimizi sigortacılıktan kazanan bir aileyiz ve sorunlarımızı bu güne kadar olduğu gibi bu günden sonra da birlikte çözebiliriz.  Bu kişiler ise bizim ailemizden değildir. Maalesef bu kişiler ile yakın ilişkide bulunan ve sayfalarında köşe yazarlığı yapan meslektaşlarımız da bu durumu görememektedirler. Sermayesi güven olan biz sigortacılar bu tür yanlı ve art niyetli insanları aramızda görmek istemiyoruz.

Not: Sigorta Basını gazeteciliğini İyi niyet çerçevesinde yapan kişi ve kurumları tenzih ediyorum.

Kemal ATALAN

Afsadhaber.com

YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner63

banner64

banner78