banner73

Sigorta Acentesi olan KOTO Başkanı Necmi Bulut; Derdimiz Sadece Üzüm Yemek

Çok sıkıntılı bir sürecin artından başkan seçildi. Kendisinden önceki iki başkanın ardında bıraktığı tüm sıkıntıları giderdi. Kocaeli’nin en büyük sivil toplum kuruluşu sayılan bir yapıya tekrar birlik ve beraberlik getirdi. İzmit’te doğdu, İzmit’te büyüdü, İzmit’in ekmeğini yedi… Kimden mi bahsediyorum? Tabi ki Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Sayın Necmi Bulut’tan bahsediyorum… Bu hafta KOTO Başkanı Necmi Bulut’la güzel bir röportaj gerçekleştirdik. Daha fazla uzatmadan sizi röportajımızla baş başa bırakıyorum.

banner86
Sigorta Acentesi olan KOTO Başkanı Necmi Bulut; Derdimiz Sadece Üzüm Yemek
banner92

İşte röportajımızın tamamı;

 

*Necmi Bulut kimdir?

-Ben 1968 İzmit doğumluyum. Evli üç çocuk ve bir de torun sahibiyim. TOBB Sigorta Acentesi İcra Kurulu görevinde bulunuyorum. Basit bir hayatı olan özel meziyetleri olmayan biriyim. Asla kimlik koltuk kullanmayan Necmi Bulut ismiyle sokakta dolaşan ve sadece ismiyle sokakta dolaşmayı daha çok seven biriyim. Biz 93 Harbi’nden sonra buralara kadar göçen bir aileyiz. Yani çok şükür 120-130 yıllık İzmitliyiz.

 

*Genel anlamda projelerinizden bahseder misiniz?

-Bugün itibariyle seçim takvimini açıkladık. Projelerle ilgili arkadaşlarımız çalışıyor. Odanın acil ihtiyacı olduğuna inandığımız yapısal olarak komiteler birbirine girmiş durumda. Bizim gibi kalabalık odalarda olması gereken her sektöre komite verilmesi gerekir. Bizim de seçimden sonra ilk işimiz bunu gerçekleştirmek olacak. Sonraki projelerimizi basın açıklamalarıyla duyuracağız. Çok rahatsız olduğum bir konu olduğu için bunu paylaştım. Komite sayısı belki 30-35 olacak.

 

*Göreve geldiğiniz bu kısa süre zarfında komite temsilcileriyle ilgili ne gibi bir çalışmanız oldu?

- Sektörünü temsil edecek arkadaşlarımızın kenarda durması yerine adaylıklarını açıklamalarını bekliyoruz. Yeter ki kapı arkasında konuşmaktansa sektörüm için varım desin. Biz o arkadaşlar için yapılması gereken ne varsa yaparız. Esnafımızı, tacirlerimizi komitelerde en iyi kim temsil edecekse o arkadaşı ön plana çıkarmak istiyoruz. Çünkü üyelerimizin en alttan en üste kadar sesini ancak böyle daha net duyabiliriz.

*Ticaret Odası, FETÖ’den tutuklu bulunan eski başkan Murat Özdağ’dan sonra sıkıntılı bir süreçten geçti ve akabinde siz başkan seçildiniz? Odada açılan yaralarla nasıl mücadele ettiniz, yaraları sarmak için neler yaptınız?

-Ekibimizin çok güzel bir uyumu var. Yılların çarşı esnafı Mehmet Akif Şen var, çarşıda yetişmiş Akın Doğan var, sanayide yetişmiş Volkan Yılmaz var, yine Başiskele’de yetişmiş Mikail Kayacı var, sağlık sektöründe kabul görmüş Hüseyin Geze var. Bu isimlerin bulundukları yerde kabul görmüşlüklerinden dolayı süreci rahat bir hale getirdi. Ekipteki arkadaşlarımız sağ olsun.

 

*KOTO’dan FETÖ’nün izleri silindi mi?

-Aslında ben bu konulara fazla girmek istemiyorum. Devletin hakimi ve savcısı var. Biz oda olarak belgeleri sonuna kadar devletimize açtık. Devletimiz ne zaman bizden bilgi belge isterse sunarız. Şuan bununla ilgili herhangi bir sıkıntı yok. Olsa da zaten devlet mutlaka gereğini yapar.

*Ekim ayında yapılacak olan seçim için baskın seçim diyorlar, bununla ilgili ne söylemek istersiniz?

-Aslında baskın seçim değil. Çünkü diğer adaylar iki aydan fazla bir süredir tek tek üyelerle görüşüp destek istiyorlar. Ne kadar destek bulurlar bilmiyorum fakat netice itibariyle seçim tarihi erken değil, aday olmak isteyenler zaten uzun süredir sahadalar. Bildiğiniz gibi bazı arkadaşlar ‘KOTO Diriliş’ adında bir oluşumda kurmuştu. Şuanda onlar da hali hazırda seçim çalışmalarını uzun bir süredir yürütmekte.

 

*Seçim çalışması yürüten adaylara üye listelerini verecek misiniz?

-Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum bugüne kadar bizden kim üye listelerini istediyse ikiletmeden derhal listeleri kendilerine verdik. Kimseye en ufak bir zorluk çıkartmadık. Elimizden gelen tüm kolaylığı sağlıyoruz dedi.

 

*FETÖ’den tutuklu bulunan Murat Özdağ Kocaelispor için destek sözü vermiş fakat sözünü tutmamıştı. Siz yönetim olarak Kocaelispor’a destek olacak mısınız?

-Biz ekip olarak tekrar seçilirsek sadece Kocaelispor değil kentin bütün sosyal faaliyetlerine kanunlar izin verdiği sürece destek olacağız. Kocaelispor destek olacağımız kurumların başında geliyor. Kocaelispor’un yükselmesi halkın yükselmesi demektir. Kocaelispor başkanımıza ilettik okulumuzun kapısı, altyapılarda futbol oynayan gençlerimize sonuna kadar açık. Hatta sadece bizim okul değil ilimizde bulunan bütün okulların özellikle beden öğretmenlerinin Kocaelispor’la ilişkisi olsa, kendi topçusunu kendi yetiştiren spor kulübü haline geliriz. Gençliğimizin iyi yetişmesine de katkı sağlar. Okul olarak kulübümüzün emrindeyiz. Diğer okullarımızın da milli eğitim müdürümüzle de görüşüp bunu geliştirmek istiyoruz.

 

*Okul KOTO’ya ek bir masraf çıkarıyor mu?

-Kendi kendini idare edebilmesi için 4’üncü yılını tamamlaması gerekiyor. Biz geldiğimizde var olan bir projeydi. Devlet de zaten OSB’ler için bunu teşvik ediyor. Ben de doğru bir proje olduğuna inanıyorum. Farklılıklar illa ki olabiliyor. Kendi kendini yürütebilmesi adına 1 yılı var.

 

*Okuldaki öğrencilerin başarı durumu nedir?

-Başarıyla ilgili olarak birçok öğrencilerimizin kişisel meziyetleri var. Şiir, spor, resim gibi değişik dallarda yetenekleri var. Bunları teşvik ediyoruz. Spor konusunda daha fazla adını duyuracağını düşünüyorum. Çünkü okulumuzda lisanslı sporcularımız var.

 

*İzmit esnafı için de bir projeniz var mı?

-Biz göreve geldiğimizden beri derdiğimiz sadece üzüm yemek. Belediyeyle maliyeyle kavga ederek esnafa faydalı olamayız. Projeyle ilgili kısa söz etmek gerekirse alışveriş merkezlerinin sosyal imkanı neyse biz de çarşı esnafımızda bu imkanları sağlamak için çalışıyoruz. Bu imkanlar sağlandığında esnafımız AVM’lerle mücadele edebileceğine ve ayakta kalabileceğine inanıyoruz. Birilerinin istediği gibi bağırarak çağırarak görev yapmayabiliriz. Biz maliyeye, belediyeye, SGK’ya kafa tutarak iş yaptıramayız. Bu önlerinde ceket iliklemek anlamına da gelmiyor. Pozisyonumuzu haklı hale getirip ilgili kurumun karşısına çıkıp hakkımız almak çalışma prensibimiz.

 

*Odanın kapısı sürekli kapalı mıdır, bu anlamda kendinizi nasıl tanımlarsınız?

-Basın ilişkilerimin düşük olduğu söyleniyor. Bu yüzde yüz doğru. Göreve geldiğimiz süreçte kendi eksiklerimizi tartıp giderme fırsatımız olmadı. Özellikle 16 Nisan Referandum sürecinde sürekli bir ziyaret ve program içerisindeydik. Kendimize çok bakma fırsatımız olmadı. Ama insanlara kapalı olduğumu düşünmüyorum. Hele ki bir sorunla gelindiyse o sorunun sonucunu alana kadar uğraşırım. Çok kapalı bir insan değilim aslında ama basın önünde çok koşan biri de değilim diyebilirim.

 

*Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

-Ekim, Kasım ayları odalar açısından seçimlerin olduğu aylardır. Ekim 1’den Kasım 30’a kadar ilgili odanın yönetim kurulunun karar alma hakkı var. Bu çerçeve de biz de karar aldık. Bu süreci KOTO üyeleri arasında kırgınlık olmadan koşarak yarışılan bir seçim süreci olmasını temenni ediyorum Herkes medeni cesaretle adaylığını açıklasın. Kurabilen arkadaşlar komitelerini kursun. Belli bir seviye ve kalite içerisinde geçecek yarış olmasını temenni ediyorum. Bu mana da mevcut yönetim olarak kanunların emrettiği çerçevede görevimizi yerine getireceğiz. Listeler indiği an itibariyle kim hangi komitede seçime girmek istiyorsa seçim listesini alıp gidebilir. Ekibime ve arkadaşlarıma güveniyorum.

Gunaydinkocaeli.com

YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner63

banner64

banner78