banner58

Ülkemizde bulunan 22 milyondan fazla aracın   , sigortasızlık oranı tam olarak tespit edilemese bile , otalama % 20 dersek sanıyorum kimse itiraz edemez . Traktörlerin , motorlu bisikletlerin sayıları , yedieminde bulunan bağlı araçlar , fabrikaların sahaları içersin de ve kırsalda  bulunup trafiğe çıkmayan araçları da dikkate alacak olursan , sigortasızlık oranının yüzde yirmi olması gayet  normal . Tabi ki maddi imkansızlıktan dolayı zorunlu poliçelerini yapamayan bir gurubu da kimse inkar edemez  .

Bu anlamda yaptırım gücü olduğu halde ; sigortasızlık  oranını  en aşağı seviyelere çekemeyen devlet yetkililerinin ,  anlamsız duruşları da tartışmaya açık bir konu . Sigortasını  yaptırmayan araçların belli olduğu , bu araç  sahiplerinin  adresleri telefon  bilgileri olmuş olduğu halde , her ne kadar çoğunluk kırsalda bulunan traktör ve motorlu bisikletler olsa da ; caydırıcı tedbirlerin alınmaması gerçekten içler acısı bir durum .

Tamam bunları biliyorsunuz da ne anlatmak istiyorum . Şimdi 2018 başı itibariyle Emniyet müdürlükleri bazında trafik şube müdürlüklerinin yapacağı tüm işlerin noterlere yaptırılmak istenmesine bir anlam veremiyorum .

Şu anda mevcut sistem ; araç satışları noterler marifetiyle yapıldıktan sonra , araç sahiplerinin trafik şube müdürlüklerinden  tescil belgelerini almaları için , önce trafik sigortalarını yaptırmaları gerekiyordu . Trafik sigortalarını yaptırdıktan sonra ilgili müdürlüklere gidip  ruhsatlarını almaları söz konusu idi . Sigorta poliçesini yaptırmayan araç sahiplerinin ruhsatlarını alabilmeleri mümkün değildi .

Şimdi nasıl olacak peki ; trafik şubelerinin tescil işlerini yapacak olan noterler , sigortası olmayan araçlara tescil belgelerini nasıl verecek ? Emniyet müdürlükleri gibi sigortasının yapılmasını beklemeden , araç belgelerini verme imkanları söz konusu olacak mı ?

Velevki trafik poliçeleri olmadan gerekli sahiplik belgeleri araç sahiplerine teslim edildi , benim vatandaşlarım zorunlu trafik poliçelerini yaptırmaya özen gösterecekler mi ? Sistem nasıl işleyecek . İşlevsel ve daha muntazam olarak işler yürüyecek mi ?

Hiç sanmıyorum ; daha da fazla olarak sigortasızlık oranı artacak . Noterler trafik şube müdürlüğündeki işleri yapmaya başlayınca ortalık belirli bir süre toz duman olacak . Sonra noterler ihtilaflı işler için bulunurken ; araç tescil işlemleri ihtilaf grubundamı oluyor , onun için mi noterlere verilmeye çalışılıyor ?

Değerli devlet büyüklerim ; Araç tescili ile alakalı işlemlerin noterlere verilmesi gerçekleşirse eğer .

Önümüzdeki günlerde sigorta acentelerinin zor durumda kalmasına sebep olabilirsiniz

            Zorunlu trafik poliçelerinin tanzim edilmemesinde oranın artmasına dolaylı etkiniz olabilir .

            Trafik şube müdürlüklerindeki yüzlerce donanımlı emniyet mensuplarının bilgi birikimlerinin heba olmasına neden olursunuz .

Her zaman her ortamda anlatıyor , anlatmaya çalışıyoruz ya ; değerli devlet büyüklerimizden  HERKES KENDİ İŞİNİ YAPSIN  , sözlerini duymak istiyoruz .2018 yılının Türk islam alemine hayırlı olmasını diliyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner56

banner62

banner63

banner64