banner36
banner15

Katar ile Türkiye arasında işbirliği

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Müesseseyi TÜBİTAK ile Katar Eğitim, Bilim ve Cemiyet Geliştirme Vakfı'na bağlı Katar Milli Araştırma Fonu QNRF arasında "siber güvenlik" alanında bir "Yüksekokul-Sanayi İşbirliği" çağrısı açıldığı belirtildi. Katar fotoğrafı a.

Katar ile Türkiye arasında işbirliği

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Müesseseyi TÜBİTAK ile Katar Eğitim, Bilim ve Cemiyet Geliştirme Vakfı'na bağlı Katar Milli Araştırma Fonu QNRF arasında "siber güvenlik" alanında bir "Yüksekokul-Sanayi İşbirliği" çağrısı açıldığı belirtildi. Katar fotoğrafı a.

10 Ekim 2017 Salı 19:46
Katar ile Türkiye arasında işbirliği
banner37
banner38

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Müesseseyi TÜBİTAK ile Katar Eğitim, Bilim ve Cemiyet Geliştirme Vakfı'na bağlı Katar Milli Araştırma Fonu QNRF arasında "siber güvenlik" alanında bir "Yüksekokul-Sanayi İşbirliği" çağrısı açıldığı belirtildi.

Katar fotoğrafı ajansı QNA'nın haberine göre, çağrının duyurulması emeliyle Doha'da tertip edilen aktiflikte konuşan Katar Eğitim, Bilim ve Cemiyet Geliştirme Vakfı Müdür Dayanakçısı Hamed İbrahim, "Türkiye ve Katar arasındaki bu işbirliği, iki ülkenin siber güvenlik alanında ortak gayretine katkı sağlayacak, ayrıca sanayi sektöründeki büyümelere de yoğunlaşacak." dedi.

Teşebbüsün senelerin ortak çalışmasının bir neticeyi olduğunu aktaran İbrahim, "TÜBİTAK ile reelleştirilecek olan işbirliği, bilim diplomasisi mevzusunda ehemmiyet talep ediyor." diye konuştu. İbrahim, çağrı kapsamında yardım almaya hak kazanan projelerin Mart 2018'de söyleneceğini kaydoldu.

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu ise araştırmalara yardım olmak, talebelere burs sağlamak gibi faaliyetler kapsayan teşebbüsün bütçesinin takribî 15 milyon TL olduğunu ifade etti.

Arcaklıoğlu, araştırmaları değerlendirme, aralarında seçim yapma ve tercih tabanı oluşturma gibi mevzularda karar mercinin Katar ve Türkiyeli taraflar olduğuna işaret etti.

Projelere takribî 2 milyon dolar hibe takviyeyi

Çağrıya proje teklifi sunmak için son tarihin 8 Ocak 2018 olduğu belirtildi. Çağrı kapsamında büyük bilgi ve bulut güvenliği ile mobil makine ve uygulamaların siber tehditlere karşı kuvvetlendirilmesini hedefleyen teknoloji geliştirme gibi mevzularda ortak projelerin desteklenmesi tasarlanıyor.

Katar ve Türkiye tarafından tahlilcilerin, özel sektör ve kamu kuruluşları ile toplanarak oluşturacakları konsorsiyumların her birine 2 milyon dolar etrafında hibe destekledinerek, ortak çalışmaların yaşama geçirilmesi sağlanacak.

Teşebbüsün esaslarının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Aralık 2015'te Katar ziyareti sırasında, iki ülke arasında imza atılan bilimsel ve teknolojik işbirliği uyuşması çerçevesinde atıldığı kaydolundu.

Katar fotoğrafı haber ajansına müteveccih siber hücumlar

Siber güvenlik mevzusu Katar'ın bazı Arap ülkeriyle yaşadığı krizde de gündeme gelmişti.

Körfez ülkeleri arasında krize yol açan büyümeler, 23 Mayıs'ta gece geç saatlerde QNA'da Katar Emiri Şeyh Temim Al Sani'ye atfen Amerika Birleşik Devletleri karşıtı ve İran'ı dayanaklar söylemeler yayımlanmasının ardından başlamıştı.

Katar, mevzubahisi beyanların siber hamle neticeyi ajansın sistemine sızan bilgisayar korsanlarınca yapıldığı ve Emir'in böyle bir söylemesinin bulunmadığını duyurmuştu. Ancak Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır medyası mevzuyla alakalı Katar'ı tenkit eten yayınlarını yoğunlaştırarak devam ettirmiş ve kriz giderek gelişmişti.
Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran'da Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.

Anahtar Kelimeler:
Tübitak Siber
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2