banner15

'Türkiye'nin olmadığı bir AB beceriksiz olur'

Hollanda Kültürlerarası İnsan Hakları Merkezi Müdürü Prof.

'Türkiye'nin olmadığı bir AB beceriksiz olur'

Hollanda Kültürlerarası İnsan Hakları Merkezi Müdürü Prof.

10 Ekim 2017 Salı 19:46
'Türkiye'nin olmadığı bir AB beceriksiz olur'

Hollanda Kültürlerarası İnsan Hakları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tom Zwart,  Türkiye-AB ilişkilerini değerlendirdi.

Türkiye'nin AB'ye aboneliğinin ehemmiyetini vurgulayan Zwart, "Türkiye, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mücadelesi ile AB reformlarında kayda bedel bir ilerleme sağladı. Türkiye'nin AB'ye ayrı bir değer vereceğini düşünüyorum. Brexit'ten sonra Türkiye'nin aboneliği, AB için daha da ehemmiyet kazanmıştır. Türkiye'nin olmadığı bir AB beceriksiz olur." dedi.

AB'deki bazı meselelerin artık Türkiye olmadan çözülemeyeceğine vurgu yapan Zwart, "Türkiye Mart 2016'da imza atılan sığınmacı uyuşmasına AB'nin neşelenmesi ve hürmet dinlemesi gerekir. Buna eş bazı problemler için gelecekte Türkiye ehemmiyetli bir kilit rolünde olacaktır." ifadesini kullandı.

"AB, Türkiye'yi yanlız vazgeçti"

Zwart, "Türkiye-AB mülakatlarının süratli bir biçimde devam etmesi gerekir. Türkiye, AB azası olduğunda bazı uyuşmalar çok daha basit olacaktır." diye konuştu.

Bunun Hollanda için de büyük ehemmiyet taşıdığını kaydolan Zwart, "Türkiye'nin AB aboneliği, iki ülke arasındaki mevcut ticareti daha da basitleştirecektir." dedi.

Türkiye'nin güç bir yarıyıldan geçtiğini aktaran Zwart şunları kaydoldu:

"Geçen yıl Türkiye'deki darbe teşebbüsü galibiyetli olmadığı için hem Avrupa hem de Hollanda devleti vakayı yeterince ciddiye almayıp çok kolay gördü. AB, Türkiye'yi bu mevzuda yanlız vazgeçti. Oysa Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yapılan suikast teşebbüsü ve çok rakamda insanın yaşamını kaybetmesinin yanı gizeme demokrasiye balta vuran bu darbe teşebbüsü için AB'nin daha duyarlı davranması gerekirdi. Öbür yandan Türkiye'nin kabahatlileri demokratik bir biçimde suçladığına güvenim baki ama bunu bazen emin etmeleri gerekli." 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2