banner15

Havalar soğuyor, kombi bakımı için gecikmeyin

Uzmanlar senede en az bir kere yapılması gereken periyodik doğalgaz ve kombi bakımını henüz yaptırmamış olanları uyarıyor.

Havalar soğuyor, kombi bakımı için gecikmeyin

Uzmanlar senede en az bir kere yapılması gereken periyodik doğalgaz ve kombi bakımını henüz yaptırmamış olanları uyarıyor.

05 Ekim 2017 Perşembe 18:42
Havalar soğuyor, kombi bakımı için gecikmeyin

Uzmanlar senede en az bir kere yapılması gereken periyodik doğalgaz ve kombi bakımını henüz yaptırmamış olanları uyarıyor. Kombilerin meselesiz olarak yüksek performansta çalışması ve doğalgaz faturasının cebi yakmaması için kış gelmeden işin ehli bireylere kombi bakımının yaptırılması gerekiyor. 

Kombi bakım ve tamir ustaları, sene boyu çalışan kombilerin kış aylarında da meselesiz performans göstermesi için senelik periyodik bakımın kış gelmeden yaptırılması mevzusunda uyarıyor. Senede en az bir kere, güz aylarında ya da yaz aylarının başında hakikatleştirilmesi önerilen kombi bakımının, işin uzmanları tarafından yapılması gerektiğinin de altı çiziliyor. Gecikmeden kombi bakımını yaptıranlar, enerji tasarrufu elde ederek daha az fatura öderken, kombilerinin uzun ömürlü ve faydalı olmasını da sağlıyor. Bakımı yapılmamış kombilerin beklenmedik kazalara davetiye çıkardığını anımsatan uzmanlar, kışın daha hesaplı ve tehlikesiz biçimde ısınmak isteyenlerin işi alanında uzman bireylere teslim etmeleri gerektiğini de andırdırıyor.

Kombi bakımında dikkat edilmesi gereken maddeleri ise şöyle sıralanıyor;

Konutunuza gelen servis takımlarının yetki dokümanı olup olmadığını hakimiyet edin, yetki dokümanı yoksa aygıtınıza müdahale etmesine izin vermeyin.

Bakım sırasında neler yapılacağı mevzusunda bilgi verilmesini isteyin.

Evvelinde kombi kapağını açmadan sıcak su ve kalorifer tesisatı ısıtma testi ile kombinin çalışma yararlılığını hakimiyet ettiğinden emin olun.

Kombinizin kritik güvenlik aksamlarının; bacalı kombilerde limit sensörü ve çekiş gidişatının, yoğuşmalı kombilerde ise su haznesi pakliğinin ve kalorifer gidiş hattı istikametindeki balçık ayrıştırıcı filtrelerin hakimiyetten geçirildiğinden ve meselelerin giderildiğinden emin olun.

Doğalgazda kolay temkinlerle tasarruf etmek muhtemel

Kışa girmeden yaptırılacak baca pakliği, kombi bakımı ve kolay tedbirler sayesinde daha az doğalgaz harcayarak ısınmak ve böylece doğalgaz faturalarında indirimin üstüne azıcık daha tasarruf etmek muhtemel. Konutlardaki ısı kaybını önlemek için pencerelerin PVC doğrama ve ısı sırça yapılmasıyla yüzde 15 tasarruf edilebilir. Ayrıca radyatörlerde termostatik vana kullanarak da yüzde 14 etrafında tasarruf yapılabilir. Termostatik vanalarla oda sıcaklığının 1 derece düşürülmesi takribî yüzde 7 tasarruf anlamına geliyor. Radyatörlerin üzerinin uzun perdelerle örtülmemesi, radyatör önlerinin sarih yakalanması, eşyalarla kapatılmaması da tasarruf için, kolay ama ehemmiyetli temkinler arasında yer alıyor. Hepsinden de ehemmiyetlisi, güvenlik. Kumpaslı kombi bakımı ve baca pakliğiyle mümkün rastgele bir karbonmonoksit firarisini önleyip ailenizin can güvenliğini sağlamış olursunuz.

Doğalgazı doğru kullanın

Doğalgazın kimyevi özellikleri bakımından karbonmonoksit kapsamadığından zehirli olmadığını belirten yetkililer, tesisatta alana gelebilecek firari sonrası kapalı alanlarda ve tavanda gaz birikebileceği, bunun neticesinde etrafta oksijen eksilmesi olacağından boğulma hadiselerinin alana gelebileceği güzergahında ihtarda bulunuyor.
Doğalgazın doğru kullanıldığı takdirde netlikle riskli olmadığını kaydolan uzmanlar, tehlikesiz gaz kullanımı için şu tekliflerde bulunuyor:

''Bacalı aygıtların soba, şofben, kombi bulunduğu alanlarda kesinlikle karbonmonoksit alarm aygıtı bulundurun. Buraları yatak veya çocuk odası olarak kullanmayın. Ocağın bulunduğu yere gaz alarm aygıtı takın. Bacaların standartlara uygun yapılması ve sızdırmaz olması çok ehemmiyetlidir. Balkon gibi atmosfere sarih yerlerde bulunan hermetik yanma için lüzumlu olan oksijeni dışarıdan alan makineleri dolap içinde muhafaza edin. Baca küllüklerini alçıyla kapatın. Doğalgaz tesisatı sarih, görülebilir ve erişilebilir olsun. Bacalı aygıtların bulunduğu alanlarda atmosfere sarih menfezler hava geçişini sağlayan sistem bulundurun ve bunları kapatmayın. Mutfakta bulunan kombi veya şofben bacasına netlikle aspiratör bacası havanın arınılması emeliyle kullanılan makine bağlamayın. Bacalı makineleri banyo ve tuvalete yerleştirmeyin. Senede en az bir kere baca pakliği yapın.'' 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2