banner36
banner15

İşte Türkiye ekonomisini yönetecek bakanlar! 3 önemli değişiklik var

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından yeni kabineyi duyurdu.

İşte Türkiye ekonomisini yönetecek bakanlar! 3 önemli değişiklik var

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından yeni kabineyi duyurdu.

20 Temmuz 2017 Perşembe 02:16
İşte Türkiye ekonomisini yönetecek bakanlar! 3 önemli değişiklik var
Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından yeni kabineyi duyurdu. 15 bakan aynı görevde kalırken, 5 yeni bakan kabineye ilk kez girdi. Kabinedeki mevcut bakanlardan 6 ismin ise görevi değişti. Ekonomi yönetimi olarak ise kabineye 2 yeni isim dahil olurken, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise Kültür ve Turizm Bakanı oldu.

Ekonomi dünyası ve piyasaların merakla beklediği bakanlıklarda yeni görevlendirmeler belli oldu. 

Kabinede ikinci kadın bakan olarak dahil olan Ankara Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yapacak. Aynı zamanda İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi de olan Sarıeroğlu, Mehmet Müezzinoğlu'nun yerine atandı. 

Ekonomiyi yakından ilgilendiren görevlendirmelerde bir başka yeni isim ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba oldu. Fakıbaba, Bakan Faruk Çelik'in yerine görev yapacak. Bir önceki kabinede Başbakan Yardımcısı olan Numan Kurtulmuş ise yeni dönemde Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapacak.İşte ekonomi ve finans piyasalarını doğrudan ilgilendiren görevlerde bulunacak bakanlar şöyle: 

Gümrük ve Ticaret Bakanı: Bülent Tüfenkci
Ekonomi Bakanı: Nihat Zeybekci
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Berat Albayrak
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Faruk Özlü
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Jülide Sarıeroğlu
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Ahmet Eşref Fakıbaba
Kültür ve Turizm Bakanı: Numan Kurtulmuş
Çevre ve Şehircilik Bakanı:
Mehmet Özhaseki
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan
Maliye Bakanı: Naci Ağbal

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu kimdir?

Çalışma Ekonomisti, Sendikacı; Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünü bitirdi. Aynı bölümde lisansüstü eğitimini sürdürmektedir.

AK PARTİ Genel Merkez Kadın Kollarında MKYK Üyeliği, İstihdam Komisyonu Başkanlığı, Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı, Teşkilat İşleri Başkan Yardımcılığı, Doğu ve Güneydoğu Koordinatörlüğü ve Halkla İlişkiler Başkanlığı görevlerinde bulundu. Çankaya Belediyesi AK PARTİ Belediye Meclis Üyeliği, HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanlığı, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanlığı, Genel Başkan Danışmanlığı görevlerini yürüttü. Kadın Çalışmaları El Kitabı-Çalışan Kadınlar: Hakları ve Yeni Yasal Düzenlemeler isimli bir kitabı ile Kayıtlı Çalışmanın Avantajları, İş Arama Teknikleri, Çocuk Hakları, AB Ülkelerinde Sosyal Diyalog Örnekleri isimlerinde ortak kitapları bulunmaktadır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba kimdir?

16 Aralık 1951'de Şanlıurfa Birecik'te doğdu. Baba adı Ali, anne adı Rızkiye'dir. Genel Cerrahi Uzmanı; Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Taksim İlk Yardım Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde ihtisas yaptı.Amerika'da Texas Eyaleti Arlington Hastanesinde gözlemci olarak bulundu. Iğdır ve Birecik Devlet hastanelerinde ve Şanlıurfa SSK Hastanesinde Başhekimlik yaptı. 2 dönem Şanlıurfa Belediye Başkanlığı görevinde bulundu.Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Fakıbaba, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2