banner36
banner15

Nobel Ekonomi Mükâfatü'nü Richard Thaler kazandı

Nobel Ekonomi Mükâfatü'ne bu sene Amerikalı iktisatçı Richard H.

Nobel Ekonomi Mükâfatü'nü Richard Thaler kazandı

Nobel Ekonomi Mükâfatü'ne bu sene Amerikalı iktisatçı Richard H.

10 Ekim 2017 Salı 19:40
Nobel Ekonomi Mükâfatü'nü Richard Thaler kazandı
banner38

Nobel Ekonomi Mükâfatü'ne bu sene Amerikalı iktisatçı Richard H. Thaler layık görüldü.

İsveç Krallık Bilimler Yüksekokulu, Alfred Nobel hatırasına verilen, Sveriges Riksbanks Merkez Bankası Ekonomi Bilimleri Mükâfatü'nün bu sene "tavırsal iktisat kuramına katkılarından dolayı" ABD'li iktisatçı Richard H. Thaler'e verildiğine söyledi.

Yüksekokuldan yapılan yazılı söylemede, "Thaler, psikolojik tahminleri ekonomik karar alma tahlilleriyle birleştirdi. Kısmi rasyonellik, sosyal seçimler ve öz-teftiş yokluğunun neticelerini inceleyen Thaler, bu gibi beşeri etkenlerin fertsel kararları ve piyasa süreçlerini sistematik olarak nasıl etkilediğini ortaya koydu." ifadeleri yer aldı.

Söylemede, Thaler'in katkılarının fertsel kararların tahlilinde ekonomi ve psikoloji bilimleri arasında köprü kurduğu, bilim adamının ortaya koyduğu görgül belirtilerin ve teorik kavramların "tavırsal ekonomi kuramı" olarak adlandırılan, bugün ekonomi araştırmalarını ve siyasetlerinin derin biçimde etkileyen yeni ve giderek genişleyen bir çalışma alanı yarattığı kaydolundu.

Amerikalı ekonomist Richard H. Thaler, hali hazırda Chicago Ünivesitesi Booth Firma Fakültesinde Tavır Bşehrimi ve Ekonomi Profesörü olarak misyon yapıyor.

Thaler, mükâfatın yanı gizeme 9 milyon İsveç kronu takribî 4 milyon lira meblağında para hediyeyi kazandı. Bilim adamına Alfred Nobel'in vefat sene dönümü olan 10 Aralık'ta tertip edilecek mükâfat merasiminde diploma ve altın madalya da verilecek.

Bilim dünyasının en prestijli mükâfatları olan "Nobel"ler için adaylar, her bir bilim dalı için oluşturulan komisyonların azaları tarafından tanımlanıyor. Yüksekokul abonelerinin yaptığı oylamada da reylerin çoğunu alan aday, mükâfatın sahibi oluyor.

Nobel Ekonomi Mükâfatü

Nobel Ekonomi Mükâfatü, ilk defa 1968'te İsveç Merkez Bankası tarafından Nobel Mükâfatleri'nin kurucusu Alfred Nobel hatırasına verilmeye başlandı. 1969'dan bugüne 48 defa dağıtılan mükâfatlardan 18'si iki şahıs, 6'sı da üç şahıs arasında paylaştırıldı.

Nobel Ekonomi Mükâfatü'nü kazanan 78 şahıs arasında yalnızca bir bayan bulunuyor. Elinor Ostrom, 2009'da mükâfata layık görülmüştü.

Nobel Ekonomi Mükâfatü'nün en genç sahibi, 1972'de 52 yaşındayken mükâfata layık görülen Kenneth J. Arrow oldu. 2007'de Nobel Ekonomi Mükâfatü'ne layık görülen 90 yaşındaki Leonid Hurwicz, tüm alanlarda Nobel Mükâfatü verilen en yaşlı şahıs olarak tarihe geçti.

2000'den bu yana Nobel Ekonomi Mükâfatü'nü kazananlar:

2000: James J. Heckman ve Daniel L. McFadden

2001: George A. Akerlof, A. Michael Spence ve Joseph E. Stiglitz

2002: Daniel Kahneman ve Vernon L. Smith

2003: Robert F. Engle ve Clive W.J. Granger

2004: Finn E. Kydland ve Edward C. Prescott

2005: Robert J. Aumann ve Thomas C. Schelling

2006: Edmund S. Phelps

2007: Leonid Hurwicz, Eric S. Maskin ve Roger B. Myerson

2008: Paul Krugman

2009: Elinor Ostrom ve Oliver E. Williamson

2010: Peter A. Diamond, Dale T. Mortensen ve Christopher A. Pissarides

2011: Thomas J. Sargent ve Christopher A. Sims

2012: Alvin E. Roth ve Lloyd S. Shapley

2013: Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen ve Robert J. Shiller

2014: Jean Tirole

2015: Angus Deaton

2016: Oliver Hart ve Bengt Holmström

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2