banner15

Otomotivde tüm zamanların ihracat rekoru bekleniyor

OİB İdare Heyeti Başkanı Sabuncu, "2017'de, kastedilen 27 milyar dolarlık ihracat sayısına erişilerek senenin kapanması hatta niyetin üzerine çıkılmasını bekleyebiliriz.

Otomotivde tüm zamanların ihracat rekoru bekleniyor

OİB İdare Heyeti Başkanı Sabuncu, "2017'de, kastedilen 27 milyar dolarlık ihracat sayısına erişilerek senenin kapanması hatta niyetin üzerine çıkılmasını bekleyebiliriz.

10 Ekim 2017 Salı 19:40
Otomotivde tüm zamanların ihracat rekoru bekleniyor

OİB İdare Heyeti Başkanı Sabuncu, "2017'de, kastedilen 27 milyar dolarlık ihracat sayısına erişilerek senenin kapanması hatta niyetin üzerine çıkılmasını bekleyebiliriz. Bu, otomotivde tüm zamanların ihracat rekoru olacaktır" dedi.

Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği OİB İdare Heyeti Başkanı Orhan Sabuncu, "2017'de, kastedilen 27 milyar dolarlık ihracat sayısına erişilerek senenin kapanması hatta niyetin üzerine çıkılmasını bekleyebiliriz. Bu, otomotivde tüm zamanların ihracat rekoru olacaktır." dedi.

Tarihinin azami dış satımını 24,7 milyar dolar ile 2008'de hakikatleştiren sektör, bugüne kadar kırılamayan rekoru, amacını da aşarak tutmanın hesaplarını yapıyor.

Sabuncu yaptığı söylemede, 2016'nın ocak-eylül yarıyılında 17 milyar 76 milyon 789 bin dolar olan sektör ihracatının, bu senenin aynı yarıyılında yüzde 22'lik çoğalışla 20 milyar 772 milyon 791 bin dolara eriştiğini belirtti.

Bu yılın, geride kalan 3 çeyreğinin, otomotiv ihracatı açısından oldukça zaferli geçtiğini ifade eden Sabuncu, bunun sayılara yansıdığını vurguladı.

"Niyetin üzerine çıkılmasını bekleyebiliriz"

Sabuncu, otomotiv sanayisinin bu yarıyıldaki performansına dikkati sürükleyerek, şunları kaydoldu:

"Ocak-eylül yarıyılında otomotiv sanayisi aylık bazda 2,3 milyar dolarlık vasati ihracat sayısına ve yüzde 22 ile yüksek bir çoğalış oranına erişmiştir. Otomotiv sanayisi mart ayında eriştiği 2,7 milyar dolarlık ihracat sayıyı ile aylık bazda tüm zamanların rekorunu kırmıştır. Yeniden mayıs ve haziran aylarında ise 2,5 milyar doların üzerinde ihracata imza atılmıştır. Ağustos ayı dışındaki tüm aylarda 2 milyar doların üzerinde ihracata imza atılırken, ağustos ayında da 1,8 milyar dolar ile tüm zamanların azami ağustos sayısına erişilmiştir."

Dolayısıyla sene sonu amaçlarının üzerine çıkılacağını hipotez ettiklerini dile getiren Sabuncu, "2017'de, kastedilen 27 milyar dolarlık ihracat sayısına erişilerek senenin kapanması hatta niyetin üzerine çıkılmasını bekleyebiliriz. Bu, otomotivde tüm zamanların ihracat rekoru olacaktır." ifadelerini kullandı.

"Binek arabada yüzde 58 ihracat çoğalışı"

Sabuncu, sektör ihracatındaki galibiyette en büyük hissenin binek araba ihracatından geldiğine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Ocak-eylül yarıyılında binek arabalarda yaşanan yüzde 58 ihracat çoğalışı sanayi ihracatında esas tanımlayıcı faktör olarak öne çıkmıştır. Binek arabaların otomotiv ihracatı içerisindeki hisseyi yüzde 42 olmuştur. Öteki ana mülk gruplarında ise tek haneli de olsa ihracat çoğalışı devam etmiştir. Senenin dörtte üçü geride kalırken yan sanayi ihracatı yüzde 5, otobüs minibüs midibüs ihracatı ise yüzde 7 çoğalmıştır."

Türkiye'de üretilen yeni modellerin tesirinin özellikle binek arabalar ihracatında yüksek oranda çoğalışlara neden olduğunu ifade eden Sabuncu, öteki taraftan Avrupa Birliği AB pazarındaki gelişmenin devam etmesinin de sektör ihracatına pozitif yansıdığını anlattı.

Sabuncu, ocak-ağustos yarıyılında AB binek araba pazarının yüzde 4,5; ticari taşıtlar pazarının ise yüzde 3,7 geliştiğini, bunun da otomotiv ihracatı açısından pozitif bir gidişat yarattığını dile getirdi. 

Anahtar Kelimeler:
Otomotiv Sektörü
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2