banner15

Sırbistan'la 12 uyuşma imza atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna'nın ardından Sırbistan'da fotoğrafı ziyaretlerde bulundu. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile görüşen Erdoğan, Sırbistan Sarayı'nda başbaşa ve heyetlerarası görüşmelere katıldı. İki ülke arasında bazı uyuşmaların .

Sırbistan'la 12 uyuşma imza atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna'nın ardından Sırbistan'da fotoğrafı ziyaretlerde bulundu. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile görüşen Erdoğan, Sırbistan Sarayı'nda başbaşa ve heyetlerarası görüşmelere katıldı. İki ülke arasında bazı uyuşmaların .

10 Ekim 2017 Salı 19:43
Sırbistan'la 12 uyuşma imza atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna'nın ardından Sırbistan'da fotoğrafı ziyaretlerde bulundu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile görüşen Erdoğan, Sırbistan Sarayı'nda başbaşa ve heyetlerarası görüşmelere katıldı.

İki ülke arasında bazı uyuşmaların imza merasimi sonrasında iki lider ortak basın buluşması tertip etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de darbe girişiminde bulunan FETÖ ile gayrette Cumhurbaşkanı Vucic'in daha ilk andan itibaren söylediği ve sürdürdüğü takviyeyi unutmayacağını belirterek, bundan dolayı kendisine teşekkür etti.

Türk Akımı Projesi

Burada gazetecilerin suallerini cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Akımı Projesi'ne ait bir sual üzerine, "Türk Akımı, Rusya Federasyonu ile asıllaştırdığımız bir proje. Bu proje Avrupa Birliği'nin TANAP projesini hakikatleştirememesinin ardından ortaya çıkan bir kararlı proje ve şu anda bu proje inşaası devam ediyor. Bildiğiniz gibi Karadeniz'den Türkiye'ye geçen bu proje, kara tarafında da bizim topraklarımızdan devam edecek ve Avrupa'ya açılacak." diye konuştu.

İki ülke enerji bakanlarının bugün yaptıkları görüşmeler gibi aynı biçimde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le de görüşme sürecinin devam ettiğini belirten Erdoğan, "En kısa zamanda natürel Sırbistan gibi arkadaşlarımıza yenilenebilir enerji mevzusundaki bu doğalgazın erişmesi bizim beklentimizdir. Hızla bunun erişmesini heves ederiz, isteriz. Bunların da ben Sayın Putin'in de bu mevzuda negatif düşüneceğine inanmıyorum. Onun da pozitif yanaşacağını düşünüyorum ve böylece kısa zamanda Sırbistan'a doğalgaz erişmiş olur ve bu mesele böylece çözülmüş olur." beklentisinde bulundu.

Novi Pazar

Erdoğan, "Novi Pazar'a hangi iletilerle gidiyorsunuz? Besin mahsullerinin dışında başka Türkiye'den gelen mahsulleri bekleyebilir miyiz?" biçimindeki sual üzerine ise bu mevzuda şu anda bir kasvet yaşanmadığını söyledi.

Novi Pazar'ı özellikle Sırbistan içerisindeki birlik, beraberliğe ve Türkiye'nin Sırbistan ile olan ilişkilerinde bir köprü rolü olabilecek bir yer olarak gördüklerini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Oradaki kardeşlerimize Sırbistan'ın birliği, beraberliği, dayanışması noktasındaki rollerini andırdıracağız ve bu rolün gereği olarak da yarın bedelli arkadaşım Vucic'le oraya gidiyoruz. Orada bu iletileri tüm Novi Pazar milletine vereceğiz. Hiçbir zaman kavmi milliyetçilikten yana olmadığımızı, özellikle ülkenin tamlığını gözetmeye müteveccih bir adımın atılmasının gereğini onlara andırdırmak suretiyle, Sırbistan'daki bu aslı oradaki arkadaşlarımızla, kardeşlerimizle paylaşmanın mücadeleyi içerisinde olacağız."

Ayrıca, Belgrad-Sarayova yoluyla alakalı olarak müjdeyi Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic'le vereceklerini ifade eden Erdoğan, yapılacak bu yoldan Novi Pazar'ın da kısmetini alacağını ve erişim noktasındaki kasvetlerinin ciddi oranda aşılacağını düşündüğünü bildirdi.

İki ülke arasında 12 uyuşma imza atıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic tarafından "Türkiye-Sırbistan Yüksek Seviyeli İşbilriği Konseyinin Kuruluş Edilmesine Ait Ortak Deklarasyon" imza atıldı.

Ayrıca Türkiye-Sırbistan arasında alakalı bakanlar da ekonomi, eğitim, kültür, onarım, orman ve su alanlarında 11 uyuşma daha imza attı.

Buna göre, Yenilenmiş Hür Ticaret Uyuşması, Golubac Türk Hamamı Resterasyonu Hakkında İş Birliği Uyuşması, ormancılık ve su alanında iş birliği uyuşmaları, turizm mevzusunda uzlaşma zaptı, eriştirme alanlarında iyi gaye mektubu, eğitim alanında iş birliği protokolü, Sancaklı Camisi'nin onarımı, Belgrad Osmanlı Vakıf Hamamı'nın onarımı hakkında iş birliğine müteveccih uzlaşma zaptı ve enerji alanında da iş birliği uyuşmaları imza atıldı. Anadolu Ajansı

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2