banner15

Suudi Arabistan'dan S-400 hamlesi! Anlaştılar

Al Arabiya, Suudi Arabistan ile Rusya'nın S-400 alımı konusunda anlaştığını duyurdu.

Suudi Arabistan'dan S-400 hamlesi! Anlaştılar

Al Arabiya, Suudi Arabistan ile Rusya'nın S-400 alımı konusunda anlaştığını duyurdu.

06 Ekim 2017 Cuma 01:40
Suudi Arabistan'dan S-400 hamlesi! Anlaştılar

Al Arabiya, Suudi Arabistan ile Rusya'nın S-400 alımı konusunda anlaştığını duyurdu. Suudi sermayesiyle kurulan Dubai merkezli Al Arabiya haber kanalı, Suudi Arabistan Kralı Salman'ın Moskova ziyareti sırasında iki ülke arasında S-400 hava savunma sistemi alımı için mutabakat zaptı imzalandığını duyurdu.

TEKNOLOJİ TRANSFERİ KONUSUNDA DA ANLAŞMA SAĞLANDI

Al Arabiya'nın haberine göre, Suudi Arabistan S-400 füze savunma sisteminin yanısıra, kendi savunma sanayisini geliştirmek için teknoloji de transfer edecek.

GÖRÜŞMENİN ARDINDAN 1 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA DA İMZALANDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile Moskova'da bir araya geldi. Görüşmenin ardından Rusya ve Suudi Arabistan, 1 milyar dolarlık ortak yatırım fonu için anlaşma imzaladı.

Görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Kral Selman, Irak’ın ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini söyledi. Myanmar’dan kaçmak zorunda kalan Arakanlı Müslümanlarını da hatırlatan Kral, uluslararası toplumun bu soruna müdahale etmesi gerektiğini vurguladı.

Putin de "Bu, ikili ilişkiler tarihinde Suudi Arabistan Kralı'nın Rusya'ya yaptığı ilk ziyaret. Bu ziyaret, başlı başına dönüm niteliğinde bir gelişme. İlişkilerimiz son derece büyük bir tarihe sahip" dedi.

Rus lider, Kral Selman'ın Suudi Arabistan'ı ziyaret etme çağrısına olumlu yanıt verdi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2