banner15

Türk Telekom'dan söyleme: İzlenecek prosedür belirlidir

Türk Telekom, "Türk Telekom'un paydaşlarının borçlarını ödeyememe vaziyetinde izlenecek prosedür, firmanın kamuya sarih temel kontratında belirlidir.

Türk Telekom'dan söyleme: İzlenecek prosedür belirlidir

Türk Telekom, "Türk Telekom'un paydaşlarının borçlarını ödeyememe vaziyetinde izlenecek prosedür, firmanın kamuya sarih temel kontratında belirlidir.

05 Ekim 2017 Perşembe 18:17
Türk Telekom'dan söyleme: İzlenecek prosedür belirlidir

Türk Telekom, "Türk Telekom'un paydaşlarının borçlarını ödeyememe vaziyetinde izlenecek prosedür, firmanın kamuya sarih temel kontratında belirlidir. Bunun dışında firmanın üst idaresinde bir meçhullük olacağına ait maksatlı haberler ciddiyetsizdir, makûs amaçlıdır" söylemesini yaptı.

Firma söylemesinde, "Bir zamandır bazı medya kuruluşlarında ve son olarak da 1 Ekim 2017'de Hürriyet gazetesinde, Türk Telekom'un üst idaresinde bir meçhullük yaşandığına ait maksatlı ve yanlı haberlerin yer alması" üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ismine söyleme yapılmasına gereksinim dinlendiği bildirildi.

Söylemede, şunlar kaydolundu:

"Geçen Pazar günü Hürriyet gazetesinde Türk Telekom'un yüzde 55 paydaşı OTAŞ'ın borcunu ödeyememesinin getireceği farklılıkları mevzu alan ve içinde çok esas yanlışlar barındıran bir yazı kaleme alınmıştır. Jale Özgentürk'ün 'Ekonomi Fısıltıları' isimli köşesinde yayınlanan bu yazıda Türk Telekom CEO'su Dr. Paul Doany, ne yazık ki firmanın idare heyeti başkanı olarak yer almıştır. Ancak Dr. Paul Doany, Türk Telekom'un idare heyeti başkanı olmadığı gibi, idare heyeti azası da değildir. Hürriyet, fısıltılar yerine hakikatlerin peşinde olsaydı, Türk Telekom'un fotoğrafı web sitesine kısacık bir ziyaretle bu bilgiye basitçe erişebilirdi.

Aynı yazıda yalnızca rivayetlere direnerek bir başka esas yanlışa daha imza atılmış ve Türk Telekom'da hali hazırda üst seviye idareyici olan Ünal Önal isimli bir bireyin Türk Telekom'un CEO'su olacağına ait bir öngörüye de yer verilmiştir. Yüzde 15'i millete sarih olan, tüm harekâtları ve idare kadroları transparanlıkla kamuoyu ile paylaşılan Türk Telekom'da bu adda bir idareyici bulunmamaktadır. Bu esas bilgilere yeniden Türk Telekom'un fotoğrafı web sitesinden süratlice erişmek olasıdır. Ancak öyle görünüyor ki Hürriyet, doğru bilgiye erişme evhamı hiç taşımıyor."

"İzlenecek prosedür, firmanın kamuya sarih temel kontratında belirlidir"

"Yayınlanan bu son yazıyla ilgili olarak Hürriyet'in, Türk Telekom'dan hiçbir bilgi arzında bulunmadığı gibi millete sarih bir firmanın geleceğine ait yalnızca söylentileri yazmaktan da hiç imtina etmediği" bildirilen söylemede, şu ifadelere yer verildi:

"O sebeple de 'Türkiye'nin en büyük gazetesiyiz' iddiasındaki Hürriyet, ne yazık ki yanlışlarla dolu ve 'maksat okuma' kaliteli taraflı bir habere imza atmıştır. Bir haberin en esas bilgileri olan şahısların adları ve vazifeleri mevzusunda parasal yanılgılara imza atan Hürriyet daha sonra hiç bir düzenleme zahmetine de girmemiştir. Her fırsatta 'tarafsız', 'tahlilci' gazetecilik yaptığını iddia eden, etik kaideleri olmasıyla iftihar eten Hürriyet, ne yazık ki Türk Telekom'a hiçbir sual yöneltemeden firmanın geleceğine ait yanlış öngörülerde bulunarak hakikat haberleri veren değil, kişisel kanıları yazan bir gazete olmayı seçim etmiştir. Bundan dolayı Hürriyet okurları Türk Telekom hakkında doğru bilgiler yerine ne yazık ki rivayetlere maruz kalmıştır. Bu da Hürriyet'i hakikat haberleri veren değil kişisel kanıları yazan bir konuma düşürmüştür. Bu Hürriyet'in kendi okurları başta olmak üzere kamuoyuna karşı sorumsuzluktur, hürmetsizliktir.

Türk Telekom'un paydaşlarının borçlarını ödeyememe vaziyetinde izlenecek prosedür, firmanın kamuya sarih temel kontratında belirlidir. Bunun dışında firmanın üst idaresinde bir meçhullük olacağına ait maksatlı haberler ciddiyetsizdir, makûs amaçlıdır. Türk Telekom'un geçen sene yapılanan üst yönetimi bütün kadro vazifesinin başındadır. Türk Telekom CEO'su Dr. Paul Doany, misyona başladığı Eylül 2016'dan bu yana Türk Telekom ve paydaşı Otaş arasındaki ilişkileri galibiyetle yürütüyor. İdare heyetindeki rastgele bir farklılığın Türk Telekom'un faaliyetleri üzerinde bir tesiri olmadığı alakalı müesseselere ifade edilmiştir.

Türk Telekom'un paydaşı OTAŞ'ın borçlarının firmanın faaliyetlerine rastgele bir tesiri olmadığı daha evvel Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Eriştirme, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan'ın söylemeleri ile kamuoyuyla paylaşılmıştır. Başbakanımız 25/09/2017 tarihinde Türk Telekom ile alakalı yaptığı söylemede, 'Sahiplik ayrı bir mevzu, firmanın iç çalışması ayrı. Türk Telekom iyi gidiyor. Göstergeleri de iyi. O ortaklıktan kaynaklanan kasvetlerden kurtuldu. Niçin? Biz yönetimi değiştirdik' ifadelerine yer vermişti. Ayrıca beynelmilel kredi derecelendirme kuruluşları Standart & Poor's S&P ve Fitch de Türk Telekom'a ait değerlendirmelerinde, OTAŞ'ın borcunun firmanın faaliyetlerine tesir etmediğinin altını çizmişlerdir. Tam bu söylemeler ve değerlendirmelere karşın Türk Telekom'un üst idaresinde bir meçhullük varmış algısı yaratmaya müteveccih haberler hakikatleri yansıtmamaktadır. Türk Telekom hakkında rivayetlere değil, hakikat bilgilere erişmek isteyenler müessesesel web sitemizi ve hakikatleri yazan öbür yayınları takip edebilirler."

Anahtar Kelimeler:
BorçHissedarÜst Yönetim
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2