banner36
banner15

Son dakika... İBB Başkanı Kadir Topbaş'tan sağanak yağış açıklaması

İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Öğleden sonra daha ciddi yağış geliyor.

Son dakika... İBB Başkanı Kadir Topbaş'tan sağanak yağış açıklaması

İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Öğleden sonra daha ciddi yağış geliyor.

18 Temmuz 2017 Salı 13:06
Son dakika... İBB Başkanı Kadir Topbaş'tan sağanak yağış açıklaması
banner37
banner38
İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Öğleden sonra daha ciddi yağış geliyor. Saat 14.00'den sonra yağmur bir daha başlayacak. Akşam saatlerine kadar sürecek" dedi.

'İstanbul'un batısına saatte 110 kilogram yağış düştü'

Vali Şahin, İstanbul'da yağışın yol açtığı aksama ve hasarları, vatandaşı en az rahatsız edici şekilde telafi etmeye çalıştıklarını söyledi. Daha sonra sözü alan İstanbul Büyükşehir

'Trafiğe çıkmayın' uyarısını yineledi

Yağışın kentte neden olduğu su baskını ve hasarlarala ilgili geçmişle kıyaslandığında belediye olarak daha az ihbar aldıklarını belirten Topbaş, "Birkaç noktada alt geçitlerde tıkanmalar oluştu. Diğer noktalarda mümkün mertebe müdahale ederek çözüldüğünü söyleyebilirim. Yurttaşlarımızın da yardımcı olması lazım, trafiğe çıkmama açısından uyarılara dikkat ederlerse daha rahat bir

'Öğleden sonra ciddi yağış bekleniyor'

Tramvay ve metro istasyonlarında birkaç noktada su baskınları yaşandığını ifade eden Topbaş, "Onlar da isale edildi. Öğleden sonra daha ciddi bir yağmur beklenmekte ve daha ciddi bir ölçeğe gelebilir. Endişemiz şu; toprak doyduğu için yağacak olan yağmur tamamen alt, çukur ve denize yakın bölgelere doğru inebilir. Bu bakımdan daha hassasiyet gerekiyor" şeklinde konuştu.

'Ayamama Deresi'nde bu yıl sorun yaşanmadı'

9 Eylül 2009'da Ayamama Deresi'nde yaşanan baskını hatırlatan Topbaş, şunları ifade etti: "Geçmiş yıllarda Ayamama'da yaşanan bir yağış vardı. Bu bir saat içerisinde 80 kilogramdı. Burada bugün aynı yağışı aldık ama bir problem yok. Yani 45 dakikada 65 kilogram ortalama olarak 80 kilogram demektir, bir sıkıntı yaşanmadı. Hassasiyet gösterilirse hep beraber bu sıkıntıyı aşarız. Bazı bölgeler var ki, bodrum katlardaki yaşam alanlarında yani su basma seviyesinin altında inşa edilmiş olan konut birimleri bir sıkıntı olmasın diye ekiplerimiz tarafından boşaltılmakta ve buralarda yaşayanlar ilçe belediyeleriyle birlikte oteller veya misafirhanelere yerleştirilmekte."

Sahada 6 bin 388 personel, 1194 araç var

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sahada aktif olarak 6 bin 388 personel ve 1194 araçla çalışmaları yürüttüğünü ve bunlara ilave olarak AFAD'ın da ekiplerinin bulunduğunu belirten Topbaş, şöyle devam etti: "Dere taşkınları yok. Bir tek Tavukçu Deresi'nde bir miktar taşkınlık gördük; Merter'de oldu. Unkapanı, Yenikapı, Samatya'da su baskınları oldu. Avrasya Tüneli tek yönlü kapatıldı. Avrupa'dan Asya'ya geçişte Yenikapı ve Samatya geçitleri su aldığı için geçilmez oldu ve tek yönlü kapatıldı."

'Maddi hasarlar karşılanacak'

Benzer olaylar dünyanın pek çok kentinde yaşandığını söyleyen Topbaş, Londra metrosunu su basmasını hatırlatarak, "Beklenenin çok üstünde yağış geldi. Dikkatli olursak sıkıntısız atlatırız. Çok şükür can kaybı olmadı. Bu önemli. Maddi hasarlar tespit edilerek telafi edilerek çalışmalar yapılacak" dedi. Topbaş, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın kendileriyle de irtibat halinde olduğunu ifade ederek, hasarların karşılanacağı yönündeki açıklamasını hatırlattı.

Saat 14.00'dan sonrasına dikkat!

Basın mensuplarının Topbaş'ın öğleden sonra ciddi artış göstereceğini söylediği yağış miktarına ilişkin sorusu üzerine de İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Saat 14.00'ten sonra yoğun bir yağış bekleniyor ve akşam saatlerine kadar sürmesi bekleniyor" dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2