banner36
banner15

Bir ülke daha dizel ve benzini yasaklıyor

Fransa da 2040 yılında fosil yakıtla çalışan araçların satışını durdurma planını açıklamıştı.

Bir ülke daha dizel ve benzini yasaklıyor

Fransa da 2040 yılında fosil yakıtla çalışan araçların satışını durdurma planını açıklamıştı.

26 Temmuz 2017 Çarşamba 13:48
Bir ülke daha dizel ve benzini yasaklıyor

Fransa da 2040 yılında fosil yakıtla çalışan araçların satışını durdurma planını açıklamıştı. Şimdi ise İngiltere yönetimi, dizel yakıt ve benzinle çalışan araçların 2040 yılında yollardan tamamen kaldırılması için bir plan üzerinde çalışıyor. 

İngilizler, uzun vadeli bu planın yanı sıra şehir ve ilçe merkezlerindeki kalabalık yollardaki emisyonu düşürmek için acil bir vergi ve hız sınırı uygulamasında da karar kıldı. 

Çevre Bakanlığı tarafından 17 bölgede belirlenen 81 anayoldaki emisyon durumunun insan sağlığı için risk oluşturduğu da açıklanırken acil önlem alınacağı belirtildi. 

DİKKAT ÇEKEN UYGULAMALAR

Devlet, 2040 yılı itibarıyla da fosil yakıtla çalışan tüm araçların yollardan yasaklanması için bir strateji oluşturdu. Amaç bu süre içerisinde halkı elektrikli ve hibrid araçlara yöneltmek. Sadece Londra ve Manchester belediyelerinin bu kapsamda tüm gereklilikler için 3.2 milyar sterlin harcaması bekleniyor. 

Hava kalitesi stratejisinin ilk adımı, emisyonu düşürmek için en fazla kirliliğe yol açan dizel araçların donanımının iyileştirilmesi, yol planlarının değiştirilmesi ve hız kesici kasislerin kaldırılması. Hız sınırının söz konusu bölgelerde saatte 70 milden 60 mile düşürülmesi planlanıyor. 

Bununla birlikte, zararlı nitrojen dioksit salınımını indirmek için belediye meclislerine de sert önlem ve yaptırım uygulama yetkisi verilecek. 

ELEKTRİKLİ ARACA TEŞVİK

Hava kalitesini yükseltme ve emisyonu azaltma stratejisi için hurda araç teşviki de verilecek. Kirliliğe yol açan taşıtların ortadan kaldırılması için yeşil araçlara geçen sürücülerin maddi farklarının bir bölümünü tazmin edilecek.

Olası bir dizel hurda planlaması çizelgesi için sonbaharda istişare süreci başlaması bekleniyor. Plana göre, 2040 yılı itibarıyla da fosil yakıtla çalışacak tüm araçların satışı yasaklanacak. 

Çevre, Gıda ve Köyişleri Bakanı Michael Gove ise dizel sürücülere adil olmayan cezalar kesilmemesi için yerel makamları uyardı. Gove, hükümetin hedefi için daha fazla rüzgar enerjisi çiftliğinin kurulması gerektiğini de belirtiyor.

İngilizlerin yaptığı araştırmaya göre en kirli yollardan 48 adedi başkent Londra'da bulunuyor. 

Habertürk

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2