banner15

En tehlikesiz kask modelleri hangileri?

Kask motosiklet kullanırken güvenlik için takılması gerekli, yaşam kurtarıcı bir donanım.

En tehlikesiz kask modelleri hangileri?

Kask motosiklet kullanırken güvenlik için takılması gerekli, yaşam kurtarıcı bir donanım.

05 Ekim 2017 Perşembe 17:56
En tehlikesiz kask modelleri hangileri?

Kask motosiklet kullanırken güvenlik için takılması gerekli, yaşam kurtarıcı bir donanım. Peki ama en tehlikesiz kask modeli hangisidir? Gereksiniminize uygun bir kask aldığınızdan nasıl emin olabilirsiniz? İşte size tüm özellikleriyle bir kask kılavuzu.

İnsan kafatası, saatte 25 kilometre gibi düşük süratlerde dahi yapılan kazalarda ciddi hasar görebilir, hatta kalıcı beyin zararları oluşabilir. Kask kullanmak sizi işte bu ciddi yaralanmalardan yüzde 70'e varan oranlarda gözetir. Ama burada ehemmiyetli olan nokta kendinize uygun kaskı seçmek.

Kasklar, beş değişik modelde üretiliyor. Kapalı kasklar en tehlikesiz kask modelleri. Bilinen en tehlikesiz malzemeler ise karbon veya kompozit fiber gibi darbe absorbesi ve mukavemeti yüksek, aynı zamanda da hafif malzemeler. Double D ya da D Ring diye öğrenilen çene iletişim sistemi ise en tehlikesiz iletişim sistemi.

Kasklar, malzemelerine ve modellerine göre birbirini ufalıyor. Genellikle kasklarda termoplastik, polikarbon, kompozit fiber ve karbon gibi malzemeler kullanılıyor. Bu nedenle kask seçerken markası kadar malzemesine de dikkat etmek gerekiyor. Termoplastik ve polikarbon, plastik türevi malzemeler olduğu için darbe aldıklarında çatlama ve kırılma ihtimalleri yüksek. Fiber ve kompozit fiber malzemeler daha hafif ve daha sağlam. Karbon ise en hafif ve en sağlam malzeme. Varsayım edileceği üzere malzeme dayanıklılığı çoğaldıkça maliyet de yükseliyor.

Alacağınız kaskın güvenlik sertifikalı ve öğrenilen bir markaya ait olması da ehemmiyetli. Kask alırken doğru tercih yapmak için güvenlik testlerine tabi yakalanmış modelleri seçim edebilirsiniz. Sharp, Snell gibi dünyaca kabul görmüş kask güvenlik testleri var. Bu testlerde, kaskların değişik sürat ve açılarla aldıkları darbeleri absorbe etme hünerleri test ediliyor. Kaskın yapıldığı malzeme, ağırlığı, havalandırması, aerodinamik yapısı, ses yalıtımı, çene iletişim sisteminin cinsi gibi noktalara da dikkat edilmesi gerekiyor.

Kapalı kasklar

Kapalı kasklar en tehlikesiz model olduğu için en çok nasihat edilen kast çeşitlerinin başında yer alıyor. Değişik marka ve malzemelerde, ucuz ya da pahalı maliyetlerde kapalı kask bulmak olası. Güneş vizörlü modelleri de bulunan kapalı kasklar çene bölgesini gözettiği için özellikle öneriliyor. Kent içinde ve uzun seyahatlerde kullanmaya uygun bu kask çeşidi ilk kullanımda azıcık klostrofobik bir hissiyat yaratsa da zamanla alışılıyor.

Sarih kasklar

Yarım kask olarak da öğrenilen sarih kasklar, güneş vizörlü ve uzun sırçalı modelleriyle özellikle scooter ve chopper motosiklet kullanıcıları tarafından seçim ediliyor. Sarih kasklar görünüş olarak havalı olsa da uzun yol ve serüven seyahatleri için uygun değil. Genellikle kent içinde yapılan kısa yolculuklarda kullanılması öneriliyor. Sarih kasklar pratik kullanımı ve rahatlığı nedeniyle ön tasarıya çıkıyor fakat uzmanlar ve tecrübeli sürücüler bütün ekipmanlı kapalı kaskların daha tehlikesiz olduğunu ısrarla vurguluyor.

Çeneden açılır kasklar

Bu kasklar, çene bölgesindeki özel bir mekanizma sayesinde açılıp kapatılabiliyor. Genellikle güneş vizörlü oluyorlar. Çeneden açılan kasklar özellikle motorlu kuryelerin kasklarını çıkarmadan kutularını teslim edebilmeleri nedeniyle en çok seçim ettikleri model. Aynı zamanda yol sorarken ve bir şeyler yiyip içmek için pratik. Ancak bir kazada en tehlikeli bölge çene olduğu için çeneden darbe alma ihtimali yüzde 75, uzmanlar yalnızca dururken çenesinin açılmasını öneriyor. Çenesindeki özel bir mekanizma ile çene aparatı tamamen çıkarak sarih kaska dönüşebilen çenesi çıkan kasklar da var.

Cross - Enduro kasklar 

Cross ve enduro motosiklet kullanıcıları tarafından seçim edilen bu modeller araziye uygun. Bu nedenle hem arazide hem kentte sürüş yapanların iki değişik kask edinmeleri gerekiyor. Terekleri sayesinde suratınızı güneşten ve çalılardan gözetiyor. Cross kask gözlüğü ile kullanılması nasihat ediliyor.

Bunlara dikkat!

● RENK

Trafikte öteki vasıtalar tarafından fark edilebilmek için koyu renkler yerine fosforlu renklerde veya beyaz renkte bir kaskı seçim etmenizde fayda var.

● BEDEN

Önemsiz gibi görünse de kaskınızın kafanıza uygun vücutta olması hayati bir mevzu. Bol bir kask kaza anında kafanızdan çıkabilir ya da olması gerekenden dar bir kask baş ve boyun sızılarına neden olabilir.

● AĞIRLIK

Bir öteki ehemmiyetli mevzu da kaskın ağırlığı. Bir kask ne kadar hafifse o kadar rahat ve sıhhatli oluyor, buna paralel olarak da sürüş neşeyi çoğalıyor. Ancak kask gevşediği oranda keseye yük oluyor, bu ayrıntı da elbette ehemmiyetli.

● İKİNCİ EL

Uzmanlar ikinci el kask almayı netlikle önermiyor. Kask yere düştüğünde üzerinde gözle görülemeyecek miniklikte çatlaklar oluşur. Bu çatlaklar zaman içerisinde gelişir ve bir kaza anında kaskın dayanıklılığı düşer.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2