banner15

Hayvanlar Aleminin Esrarengiz Modası: Renkli Tırnak Kapları

Günümüzde trendler, moda akımları ve renkli aksesuarlar yalnızca biz insanlar için olacak diye bir kaide kalmadı! Bu yeni akımın gaye kitlesi de sevimli minik arkadaşlarımız...

Hayvanlar Aleminin Esrarengiz Modası: Renkli Tırnak Kapları

Günümüzde trendler, moda akımları ve renkli aksesuarlar yalnızca biz insanlar için olacak diye bir kaide kalmadı! Bu yeni akımın gaye kitlesi de sevimli minik arkadaşlarımız...

05 Ekim 2017 Perşembe 17:49
Hayvanlar Aleminin Esrarengiz Modası: Renkli Tırnak Kapları

Günümüzde trendler, moda akımları ve renkli aksesuarlar yalnızca biz insanlar için olacak diye bir kaide kalmadı! Bu yeni akımın gaye kitlesi de sevimli minik arkadaşlarımız... Peki bahsettiğimiz tırnak kapları nasıl bir moda? Gerçekten lüzumlu ve kullanışlı bir aksesuar mı, yoksa anlamsız ve hasarlı bir uygulama mı? Gelin hep beraber bu yazıda araştıralım.

Yeni moda tırnak kapları...Yeni moda tırnak kapları...

Gerçeğinde bahsettiğimiz renkli tırnak kapları tertemiz bir mahsul değil. Bir müddettir piyasada olan mahsul, son günlerde yurt dışındaki bazı hayvansever dernekler tarafından yapılan tenkitlerle tekerrürden gündeme gelmiş durumda.

Tırnak Kapları, Kedi-Köpek Tırnağı, Tırnak Kılıfı gibi değişik adlar altında bulunabilen bu mahsuller nasıl kullanılıyor?

Mahsulşöhret kullanımı, insanlar için üretilen takma tırnakların kullanımıyla bizzat aynı. Renkli tırnağı bir yapıştırıcı dayanağıyla kedi veya köpeğinizin tırnağına yapıştırıyorsunuz ve bu takma tırnak 4-6 haftalık zaman süresince evcil hayvanınızın tırnağında kalıyor.

Renkli tırnak kapları yapıştırıcı ile uygulanıyorRenkli tırnak kapları yapıştırıcı ile uygulanıyor

Mahsulşöhret çıkış noktasıysa özellikle kedilerin sıklıkla yaptığı tırmalama ve eşeleme hareketinin verdiği hasarları eksiltmek! Soft Paws ismi altında üretilen mahsul, hayvanların koltuk, masa gibi mobilyalar veya kapı, parke gibi tahta yüzeylere verdikleri hasarı yasaklamak emeliyle planlanmış, kullanışlı ve hasarsız bir usul olarak satılmakta.

İngiltere'deki Cats Protection adlı hayır müesseseyi geçtiğimiz hafta gün geçtikçe daha çok kullanılan bu yeni akım hakkında bazı tenkitlerde bulundu.

Kuruma göre mahsul değişik renk alternatifleri ve taahhüt ettiği özelliklerle her ne kadar cazip görünse de gerçeğinde sevimli arkadaşlarımız için negatif neticeler doğurabilir.

Özellikle kedi ve köpeklere uygulanan tırnak kaplarıÖzellikle kedi ve köpeklere uygulanan tırnak kapları

Cats Protection baytar doktorlarından Vanessa Howie tarafından yapılan söylemeye göre uygulanan suni tırnaklar kedilerin tabiatları gereği sergilemesi gereken özellikleri yasaklıyor. Bu vaziyet dilediklerince tırmalama ve eşeleme hareketi yapamayan kedilerde bazı tutumsal problemlerin büyümesine ve öz korunma maharetlerinin körelmesine neden olabilir. Ayrıca söylemede mahsulü kullanan hayvan sahiplerinin, hayvanların sıhhatine verdikleri hasardan dolayı Hayvanları Koruma Yasayı uyarınca dava edilebileceklerini belirtti.

Tırnak kaplarının asıl amacı hayvanların tahta yüzeylere zarar vermesini engellemek.Tırnak kaplarının hakikat emeli hayvanların tahta yüzeylere hasar vermesini yasaklamak.

Üretici işletme yapılan bu tenkitlerin doğru olmadığını ve hayvan sıhhatine rastgele bir mesele teşkil etmediğini belirtse de Cats Protection kedilerin bir moda unsuru değil bizler gibi canlı varlıklar olduğunu ve geçerli ve kısa süreli bir neden olmadıkça renkli kapların kullanılmaması gerektiğini ifade ediyor.

Tırnak kaplarının gerekmedikçe kullanılmaması tavsiye ediliyor.Tırnak kaplarının gerekmedikçe kullanılmaması nasihat ediliyor.

Natürel ki renkli tırnak kaplarını kullanmak mevzusunda son karar siz sevgili hayvan sahiplerine kalıyor. Evcil hayvanınızın eşyalarınızı tırmalayıp verdiği hasarlardan davacıysanız ancak tırnak kapları dışında bir seçenek arıyorsanız kedi-köpek oyuncakları ve tırmalama tahtası kullanabilir ya da mobilyalarınızın alt kısımlarını gözetici plastiklerle kaplayabilirsiniz. Tercih size kalmış zira küçük arkadaşınız için en iyisine karar verecek olacak sizsiniz.

Resimler:

www.softpaws.com

Kaynak:

www.getsurrey.co.uk

Anahtar Kelimeler:
Kedi
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2