banner15

Milyonerler soluğu Avustralya'da alıyor

Milyonerlerin GöçüEforlu bir ekonomi, tıkır tıkır işleyen bir sıhhat sistemi, yeni büyüyen marketlere yakınlık, yüksek güvenlik... Yetmezmiş gibi şahane bir abuhava, altın sarısı sahiller, milli parklar, tropik ormanlar...

Milyonerler soluğu Avustralya'da alıyor

Milyonerlerin GöçüEforlu bir ekonomi, tıkır tıkır işleyen bir sıhhat sistemi, yeni büyüyen marketlere yakınlık, yüksek güvenlik... Yetmezmiş gibi şahane bir abuhava, altın sarısı sahiller, milli parklar, tropik ormanlar...

05 Ekim 2017 Perşembe 17:51
Milyonerler soluğu Avustralya'da alıyor

Milyonerlerin Göçü

Eforlu bir ekonomi, tıkır tıkır işleyen bir sıhhat sistemi, yeni büyüyen marketlere yakınlık, yüksek güvenlik... Yetmezmiş gibi şahane bir abuhava, altın sarısı sahiller, milli parklar, tropik ormanlar... Tüm bu nedenler Avustralya'yı milyonerlerin göç rotası haline getiriyor.

Geçen sene tası tarağı toplayıp Avustralya'ya yerleşen milyonerlerin rakamı 82 bine erişti. Bu sayı 2015'te 64 binle hudutlu kalmıştı. Hal böyle olunca Avustralya'da milyonerleri sürükleyen ne var dedik, meraklısı için bir Avustralya dosyası açtık.

2012'de Avustralya ülkeye yatırım yapmak isteyen zenginlere özel bir vize yarattı. Buna göre dört sene süresince ülkede 1 buçuk milyon AUD takribî 1 buçuk milyon TL bedelinde bir yatırım yapmanız gerekiyor. Bu sayede eşinizle beraber ülkede oturma ve çalışma hakkı elde etmiş oluyorsunuz.

Peki ama milyonerleri ülkeye sürükleyen ne? Öncelikle Avustralya dünyanın geri kalanından çok uzak bir ülke olabilir ama Hong Kong, Singapur, Kore ve Vietnam gibi büyümekte olan Asya pazarlarına çok yakın. Ayrıca ülkenin ekonomisi eforlu. Sahip olduğu 1 trilyon doların üzerindeki gayri safi ulusal hasılasıyla Avustralya dünyanın 13. majör ekonomisi. Birey başına düşen ulusal kazancı yüksek, niteliksiz işlerde çalışan bireyler dahi ayda en az 2000 AUD takribî 4000 TL kazanıyor. Yakın zamanda kuzey yarım kürede yaşanan ekonomik krizlerden etkilenmeyen ülkede, işsizlik oranı yüzde beşlerde. Kapılarını dışarıya kapatmak yerine, bir hayli iş dalında nitelikli muhacirlik programı sunuyor. Kaliteli muhacir olarak müracaatları kabul edilenler en fazla ilk altı ay içinde iş bulabiliyor.

Teknoloji mekteplerde 

Milyonerlerin GöçüMilyonerlerin Göçü

Dünyada eğitim niteliği azami ülkeler arasında Avustralya sekizinci sırada yer alıyor. Avustralya'da elde edilen iş eğitimi sayesinde dünyanın her yerinde işinizi diplomalı olarak icra etme kısmetine sahip olabilirsiniz. Ülkede eğitim standartları devlet tarafından çıkarılmış yasa ve kanunlarca aralıksız olarak sorgulanıyor. Devlet mekteplerinde sınıflar 25 şahsı geçmiyor ve talebeler, sarih hava etkinliklerinden bolca faydalanabilecekleri geniş alanlara sahip. Avustralya, eğitim kuruluşlarında teknolojiyi en iyi takip eden ve uygulayan ülkelerin başında geliyor. Bilgisayar, multimedya, internete ulaşım gibi olanaklar tüm talebelerin kullanımına sarih.

Sosyal ihtimalleri de Avustralya'da çok gelişmiş. MEDICARE olarak adlandırılan sıhhat hizmetleri tüm Avustralya yurttaşları ve oturma iznine sahip olan bireylere sağlanıyor. MEDICARE sistemi sayesinde sağlık kurumularda hemen hemen tüm dallarda fiyatsız rehabilitasyon görmek olası. Sağlık Kurumular genel olarak pak ve çoğu mahalledeki devlet sağlık kurumuların acil servisleri son derece sakin.

Fazla mesai yok

Fazla mesai yokFazla mesai yok

Çağdaş kentçilik kavrayışı, cemiyetin geneline sunulan gelişmiş sıhhat yardımı ve sosyal hizmetler ile ülke genelindeki mevcut yüksek yaşam standardı sayesinde Avustralya dünyanın en yaşanılası ülkelerinin başında geliyor. Her sene BM Beşeri Gelişim indeksine göre en yaşanılır kentler listesine Avustralya'dan birden fazla kent en üst sıralardan giriyor. Newsweek mecmuasının her sene yayımladığı "yaşam niteliği indeksine" göre de bu sene Avustralya dünya sıralamasında dördüncü sırada.

Yüksek yaşam standardının sunduğu imkânlar sayesinde Avustralyalı aileler, iş ve özel hayat balansını çok iyi kurabiliyor. Avustralya'da fazla mesai genellikle yapılmıyor. İş yaşamında pozisyonların gerektirdiği mesullük ve vazifeler, mesai müddetinde bitecek biçimde belirleniyor. Ülkede trafik meseleyi olmadığı ve erişim ağı çok gelişmiş olduğu için çalışan kesimin ehemmiyetli bir kısmı evine zamanında gidebiliyor, ailesine, kendisine, hobilerine, dış mekanda yaptığı sporlara yeterince müddet ayırabiliyor.

En büyük risk yola kanguru fırlaması

En büyük tehlike yola kanguru fırlamasıEn büyük risk yola kanguru fırlaması

Avustralya uzun senelerdir politik kararın karar sürdüğü, kabahat oranın oldukça düşük seviyelerde bulunduğu, dünyanın en güvenlikli ülkelerinden biri. Ülkede intihar hamlesi, terör tehdidi yok. Başınıza gelebilecek en riskli şeylerden biri yola aniden fırlayabilecek olan bir kanguru.

Sidney ve Melbourne güvenlik, sosyal geçim, insan hakları, yevmiye hayat imkânları ve etrafa duyarlılık açısından son senelerde aralıksız olarak dünyanın ilk 10 kenti arasında yer alıyor. Hangi din, dil, ırk ve cinsiyetten olursanız olun, insanca, serbestçe ve geçim içerisinde yaşayabilmek için zorunlu olan her şey Avustralya'da bulunuyor. Avustralyalılar sıcak kanlı ve sarih fikirli insanlar. Oldukça kayıtsız bir halk oldukları söylenebilir... Buranın bir kıta ülkesi olmasının, her daim parlayan güneşin, yüksek yaşam standartlarının bunda tesiri olduğu tartışılmaz.

Altın sarısı sahiller, tropik ormanlar

Altın sarısı sahiller, tropik ormanlarAltın sarısı sahiller, tropik ormanlar

Avustralya konum olarak güneyde, ılıman Akdeniz abuhavasına yakın. Yaşam çoğunlukla dışarıda geçiyor. Ülkenin altın sarısı sahillerine, milli parklarına, mercan adaları, tropik ormanlarına bakıp iç geçirmemek olası değil. Misalin Sidney'de senenin 300 günü güneş parlıyor. Kış mevsiminde hava 12-14 derecenin altına çoğunlukla düşmüyor. Güneşli havaların çokluğu insanlar üzerinde pozitif bir psikolojik tesir yaratıyor ve bu da sosyal yaşamın her anına yansıyor. Sene boyu tertip edilen şenlikler, sarih hava sinemaları, karavan kampları, senenin her ayı rahatça yapabileceğiniz sörf başta olmak üzere değişik spor etkinlikleri insanlar için bu coğrafyayı çok daha çekici hale getiriyor.


DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Seyahat Sigortası - Quick Sigorta ile Saniyeler İçerisinde Hazır!

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2