banner15

Motosiklet sürücülerinin trafikte bekleyen 8 risk

İstanbul gibi vasıta rakamının yoğun olduğu kentlerde trafikten kurtulan motosiklet sürücüleri, yeniden aynı yoğunluk sebebiyle kimi risklerle karşı karşıya kalıyor.

Motosiklet sürücülerinin trafikte bekleyen 8 risk

İstanbul gibi vasıta rakamının yoğun olduğu kentlerde trafikten kurtulan motosiklet sürücüleri, yeniden aynı yoğunluk sebebiyle kimi risklerle karşı karşıya kalıyor.

05 Ekim 2017 Perşembe 19:11
Motosiklet sürücülerinin trafikte bekleyen 8 risk

İstanbul gibi vasıta rakamının yoğun olduğu kentlerde trafikten kurtulan motosiklet sürücüleri, yeniden aynı yoğunluk sebebiyle kimi risklerle karşı karşıya kalıyor. İşte en yaygın 8 risk...

1. Taşıtın kapısını çevreyi hakimiyet etmeden açan sürücüler

Bu sürücü kusuruna motosiklet kullanırken her an her yerde tesadüfebilirsiniz. Özellikle İstanbul gibi her dakika yoğun trafiğin olduğu bir kentte, sürücülerin bu mevzuya ayrı bir itina göstermesi gerekiyor. Yalnızca yarım saatlik bir motosiklet yolculuğu esnasında dahi birden çok araba sürücüsünün kapılarını düşüncesizce açtığına tanık olabilirsiniz.

2. Vasıtaların maksatlı olarak motosikletleri sıkıştırması

Trafik ve hız kurallarına uymak yetmiyor.Trafik ve sürat kaidelerine uymak yetmiyor.

Bir motosikletli olarak seyir halindeyken tam trafik ve sürat kaidelerine uysanız da başta ticari taşıtlar olmak üzere öteki tüm arabalar tarafından sıkıştırılabilirsiniz. Şeridin sağ tarafında giderken sol tarafınızdan; sol tarafında giderken de sağ tarafınızdan sıkıştırılma olasılığınız yüksek. Motosiklet sürücülerine göre bunun en ehemmiyetli sebeplerinden biri, majör kentlerde araba kullanıcılarının trafikteki motosikletlileri aşırılık olarak görmesi. Bu da vasıta sürücülerinin motosikletlileri görmeme meylini artırıyor. İki taraf için de majör bir risk yarattığı kesin!

3. İki doğrultulu vasıta yolu

Ara yollarda yalnızca iki şeridin bulunduğu ve sadece gidiş-dönüş olan yollar, motosiklet sürücüleri için yanıltıcı olabiliyor. Sağ tarafta gidiş doğrultusundaki trafiği atlatmak için sol şeritteki boş yola geçen motosikletlerin, yan yollardan aniden vasıta çıkabileceğini unutmaması gerek.

4. Ticari vasıtaların yolcu almak için aniden durması

Dolmuş, taksi, minibüs gibi toplu taşıma vasıtaları alıcı almak için etrafını hakimiyet etmeden aniden durabiliyor. Bu gibi riskli vaziyetlerde taşıtın artta seyir halinde olan motosikletin kaza yapma olasılığı oldukça fazla. Zira motosiklet ve arabanın durma mesafeleri birbirinden değişik. Araba sürücüleri çok daha tehlikesiz bir biçimde frene basıp durabiliyor.

5. Yoldaki bozukluklar, riskli girinti ve çıkıntılar

Asfalt çalışmalarının itinayla yapılmadığı kentlerde yol üstünde pek çok riskli maniyle, girinti ve çıkıntılarla sıkça karşılaşılıyor. Bu stil yol bozuklukları ağırlıklı olarak motosiklet sürücülerini tehdit ediyor. Zira şayet yolda çok ciddi bir bozukluk yoksa arabalar etkilenmiyor. Ancak küçük bir pürüz dahi motosiklet sürücülerinin balansını bozmaya yetiyor.

6. Emniyet şeridi kullanımı mevzusundaki kavgalar

Motosiklet sürücülerinin trafikte ekstra dikkat etmesi gerekiyor.Motosiklet sürücülerinin trafikte ekstra dikkat etmesi gerekiyor.

Kanunlara göre motosiklet sürücülerinin emniyet şeridi kullanma hakkı yok. Ancak buna karşın pek çok motosikletli kullanmak zorunda kalıyor. Zira özellikle majör kentlerde trafiğin yoğun olduğu saatlerde araba sürücüleri sağ ve sol şeride yaklaşarak motosiklet kullananlara yol vermiyor. Hal böyle olunca kavgalar ve kaide ihlalleri de bir cinsli çözülmüyor.

7. Sinyal vermeden aynı şeride geçen arabalar

Sinyal vermeden motosiklet sürücüsünün olduğu şeride geçen arabalar kaza riski yaratıyor. Sinyal vermeme problemi, ne yazık ki tüm taşıtlar için Türkiye’de sıkça yaşanan trafik meselelerden biri.

8. Yola aniden çıkan yayalar

Motosiklet sahipleri de trafikteki yayalara dikkat etmeliler.Motosiklet sahipleri de trafikteki yayalara dikkat etmeliler.

Sadece araba değil motosiklet sürücüleri de karşıdan karşıya geçen yayalara çarpabiliyor. Motosiklet sürücülerinin de bu mevzuda dikkatli olması gerek zira sizin de karşınıza aniden bir yaya çıkabilir! Bu cins kazalar motosikletliler için daha riskli olabiliyor. Zira taşıtı durdurmak arabaya oranla çok daha güç. Kaza gidişatında iki taraf için de ciddi risk var. Özellikle gece sürüşlerinde ayrı bir itina gösterilmeli. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2