banner15

Reyin değil, hastalık: Google hekimciliği

İnternete ulaşımın her geçen gün çoğalmasıyla beraber yaşamımıza yeni e-hastalıkların girdiğini de söyleyebiliriz.

Reyin değil, hastalık: Google hekimciliği

İnternete ulaşımın her geçen gün çoğalmasıyla beraber yaşamımıza yeni e-hastalıkların girdiğini de söyleyebiliriz.

05 Ekim 2017 Perşembe 17:50
Reyin değil, hastalık: Google hekimciliği

İnternete ulaşımın her geçen gün çoğalmasıyla beraber yaşamımıza yeni e-hastalıkların girdiğini de söyleyebiliriz. Son zamanlarda karşımıza çıkmaya başlayan siberkondria da bu hastalıklardan biri, hatta en ehemmiyetlisi. Uzmanlar tarafından “Google hekimciliği” olarak belirlenen bu hastalığa dair detayları inceledik.

İnternetin hayatımıza girmesiyle yeni hastalık türleri de ortaya çıkıyor.İnternetin yaşamımıza girmesiyle yeni hastalık cinsleri de ortaya çıkıyor.

Siberkondria nedir?

Medya teknolojilerinin ve internetin süratle büyümesiyle ortaya çıkan e-hastalıklar, beden sıhhati sıhhatini de ciddi biçimde tehdit ediyor. Bu hastalıklar arasında tesir alanı bakımından oldukça geniş olan siberkondria, son zamanlarda tıp hekimlerinin ve psikologların altını ehemmiyetle çizdiği hastalıkların başında geliyor. Kuşku uyandıran rastgele bir sıhhat şikayetiyle alakalı, hekime gitmek yerine internetten bilgi edinmek ve bilinen rehabilitasyon usullerini hakimiyetsiz bir biçimde uygulamak olarak belirlenen siberkondria, uzmanlara göre birliktesi çok daha ciddi sıhhat meselelerine yol açabilen oldukça riskli bir hastalık.

İnsanlar tehlikeli bir biçimde kendi kendilerine teşhis koymaya başladı.İnsanlar riskli bir şekilde kendi kendilerine teşhis koymaya başladı.

Hastalığın sebebi, internete fazla güvenmek!

Türkiye’de yalnızca son 10 senede internet kullanımının iki milyondan 35 milyona yükselerek yüzde 1750 oranında çoğalması da gösteriyor ki ülke popülasyonunun yarısından aşırısının internet ulaşımı var. Türkiye’de en büyük ve emin bilgi kaynaklarından biri de internet. Hal böyle olunca zaman içinde e-hastalık ismi verilen bir kavram ortaya çıktı ve pek çok insan bu hastalıklardan birkaçına sahip. Rastgele bir tespit etilebilir fizyolojik bulgusu olmayan somatoform hastalıklar arasında yer alan siberkondria, Kadıköy Cemiyet Sıhhati Merkezi’nden Psikolog Arife Kır’a göre genelde şu bulgularla kendini gösteriyor:

- Hekime gitmek yerine internette hastalık ve rehabilitasyon araştırması yapmak.

- Hekimlerin teşhislerine inanmamak.

- İnternette tam detaylarıyla, mevzuyla alakalı son çıkan yazılara kadar araştırma yapmak.

- Bir hastalığa değil birden fazla olasılıklar zincirine yoğunlaşmak.

- Küçücük bulguları çok ciddi hastalıklara bağlamak.

- Aralıksız olarak ilaçlarla, yan tesirleriyle ve kullanıcı yorumlarıyla ilgilenmek.

- Pek çok hastalıktan şüphelenmek ve çoğu zaman bir hastalık araştırması yaparken bir değişik hastalıktan şüphelenmeye başlamak.

- Günlük sosyal yaşamı bozacak derecede hastalık ve semptom araştırması yaparak anksiyete ve bunalıma davetiye çıkarmak.

Siberkondria, hayatımıza giren yeni hastalıklardan sadece biri.Siberkondria, yaşamımıza giren yeni hastalıklardan yalnızca biri.

Teknoloji daha pek çok e-hastalığın tetikleyicisi

Siberkondria’nın her kesimden ferdi tehdit ettiğinin altını çizen Kır, “Siberkondria, bir an evvel hakimiyet altına alınmazsa fertler çok daha ciddi ve iyileşmesi güç psikolojik problemlerle yüzleşebilirler. Haliyle aile ve dost meseleleri de ortaya çıkabilir” diyerek rehabilitasyon sürecinde ailenin ve sosyal etrafın da en az uzman dayanağı kadar majör bir ehemmiyeti olduğunu belirtiyor. Kır, ayrıca siberkondria gibi ciddi hastalıkların haricinde cep telefonsuz kalma fobisi olan nomofobi ve gündemi takip edememe fobisi olan fomo fear of missing out gibi korkuların da yoğun internet ve sosyal medya kullanımıyla her geçen gün çoğalış gösterdiğini söylüyor ve ilave ediyor: “Sosyal medyada özenilen bireylerin yaşamları dahi günümüzde psikolojik problemlere davetiye çıkarabiliyor. Artık yaşamımızda ‘Facebook bunalımı’nun olduğunu söyleyebiliriz mesela.”

Düşük benlik algısıyla ortaya çıkan destek çağrısı

Siberkondria hastalığının en ehemmiyetli sebeplerinden birinin de düşük benlik algısı olduğunu söyleyen Kır, laflarına şöyle devam ediyor: “Hasta fertlerin hasta taklidi yaptığı düşünülmemelidir. Hasta ve rehabilitasyona fukara olduklarına öyle çok inanırlar ki gerçeğinde söylediklerinde aşırısıyla dürüsttürler. Bu gidişat ayrıca, sosyal etraflarına müteveccih bir bakıma alaka sürükleme veya destek çağrısında bulunma olarak da adlandırılabilir.”

Siberhondrik şahıslar, çok fazla ilaç araştırması yapsalar bile ilaç rehabilitasyonu mevzusunda da en az hekimler hakkında olduğu kadar muhakkak başlı sual işaretlerine sahip oluyorlar. Bu sebeple hekime gittikleri zaman şikayetlerinin yanı gizeme gerçeğinde ispatlanmamış güya hastalıklarından da bahsediyorlar. Haliyle en minik bir problemde dahi kendilerini internette araştırma yapmaktan alıkoyamıyorlar.

Bu hastalığın en önemli ilacı sosyalleşmek.Bu hastalığın en ehemmiyetli ilacı sosyalleşmek.

Hastalık kimi vaziyetlerde ilerlemiş sayılıyor

Günümüzde internetten hastalık ya da ilaç araştırması yapan, bulgular ve rehabilitasyon usulleriyle alakalı nelerin yazılıp çizildiğini hakimiyet eden herkes siberhondrik değil elbette. Bu araştırmalar ve kuşkular, şahsın günlük işlevselliğini bozmaya başlayınca siberkondria hastalığından laf edilebilir. Zira birey, hastalık araştırması yapmak, sıhhat problemleri hakkında söylenen her şeyi okuyabilmek için sosyal etrafı ve işiyle arasına bir hudut çizmeye başlar. Belli bir vakit sonra bu araştırmalar günlük yaşamının en ehemmiyetli parçası haline geldiği için tam tasarı ve programını buna göre yapar. Şayet fert en minik bir semptomda hekime gitmek yerine kendini internete veriyorsa ve hakimiyetsiz bir biçimde kendiliğindene ilaç kullanmaya başladıysa hastalığın riskli ebatlara eriştiğinden laf edilebilir.

Sosyalleşmek çok çok ehemmiyetli

Psikolojik problemlerden korunmak ve olan meseleleri rahatlatmak için sosyalleşmenin ehemmiyetine vurgu yapan Kır, “Siberkondria gibi hastalıklar ciddi ebatlara eriştiği takdirde fertlerin sosyal etraflarıyla olan bağlarının koptuğunu görüyoruz. Bu sebeple hoşlandıklarınızla zaman geçirmek, spor yapmak, kültür-sanat faalliklerine katılmak hem hastalığı frenliyor hem de tek başına gayret etmenize mani oluyor” diyor.

Kimi vakalarda bu hastalık çok ileri boyutlara gelebiliyor.Kimi olaylarda bu hastalık çok ileri ebatlara gelebiliyor.

Hakimiyetli bir rehabilitasyon süreci olmazsa olmaz

Hasta olduğunun farkına varanlar, kafalarındaki sual işaretlerini yasaklamak için kuşkuya düştükleri zaman, bilgisayar ve internetle aralarına mesafe koymak için çabalamalılar. En azından muhakkak bir vakit ertelemeyi muvaffak olan şahıslar, zamanla kuşkularını unutmaya ve çok fazla kurcalamamaya başlıyorlar. Uzmanlara göre yakın etraf, rehabilitasyon yarıyılında majör rol oynuyor. Siberkondria ciddi ebatlara erişmişse transkranial manyetik stimülasyon TMS ve psikoterapi öneri ediliyor. Hastalık şayet hakimiyet edilemez hale muayenehanesine de müracaat etmek şart.

TMS: Beynin bazı bölgelerine manyetik akım yollayarak beynin natürel elektriğini aktive etme.

Siberkondria’nın dünya genelindeki durumu

Siberkondria, internet kullanımı yüksek olan ülkelerde aynı oranda çoğalış gösteriyor. Popülasyonunun yüzde 90-95 gibi majör bir kesiminin internete ulaşımı olan Avrupa’da, vasati olarak fertlerin yüzde 80’i sıhhatle alakalı internet aramaları yapıyor. ABD’deki Pew Research Center’ın yaptığı bir araştırmaya göre Amerikalıların yüzde 72’si internette hastalık araştırması yapıyor, kendiliğindene tanı koyanların ise yüzde 35’i hekime gitme lüzumu dinlemiyor. Zira siberhondrik şahıslar, hastalığın netleşmesine dair içlerinde majör bir fobi besliyor. Türkiye İstatistik Müesseseyi TÜİK’nun 2016 bilgilerine göre popülasyonunun yüzde 62’si faal internet kullanıcısı olan Türkiye’de, internet kullanan fertlerin yüzde 65,9’u sıhhatle alakalı arama yapıyor.

Anahtar Kelimeler:
Hastalık
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2