banner15

Son iki seneye damgasını vuran Netflix dizileri

Yabancı dizileri internetten indirip harici disklere kaydolduğumuz ya da konutta mini dağlar oluşturan VCD-DVD setleri aldığımız günler artık bin ışık seneyi uzakta.

Son iki seneye damgasını vuran Netflix dizileri

Yabancı dizileri internetten indirip harici disklere kaydolduğumuz ya da konutta mini dağlar oluşturan VCD-DVD setleri aldığımız günler artık bin ışık seneyi uzakta.

05 Ekim 2017 Perşembe 20:36
Son iki seneye damgasını vuran Netflix dizileri

Yabancı dizileri internetten indirip harici disklere kaydolduğumuz ya da konutta mini dağlar oluşturan VCD-DVD setleri aldığımız günler artık bin ışık seneyi uzakta. “Televizyon can verdi; yaşasın dijital platformlar!” naraları attığımız şu günlerde, ananesel televizyon yayıncılığı normlarını yerle bir eden platformların belki de en popüleri Netflix. Ve natürel Netfilx dizileri... 

Yer, mekan, zaman dinlemeyen dizilerYer, mekan, zaman dinlemeyen diziler

Yolculuğuna film ve dizilere ait DVD’leri internet üzerinden satıp / kiralayarak başlayan Netflix, kullanıcılarına kırmızı zarflarda DVD setleri gönderdiği günlerden bu yana çok fazla yol kat etti. Yapımcılığını üstlendiği orijinal içerikleriyle ülkemizde de son derece sadık bir takipçi kitlesine sahip olan Netflix’in, hepimizi birer “konut kuşu”na dönüştüren çekici dizilerini sizler için mercek altına aldık.

Gönül rahatlığıyla okuyun, spoiler kapsamaz!

Baharı bekleyen kumrular gibi 3. sezonu beklenen: Narcos

NarcosNarcos

Reel birey ve vakalara katlanan diziler her zaman alaka görür. Hele bir de öyküsü anlatılan, dünyanın en büyük kabahatlilerinden biri olan Pablo Escobar ise o dizinin izlenme rekorları kırmaması işten dahi değil! Oyuncu kadrosundan kostümlerine, müziklerinden rejisine kadar her ayrıntıyı ince ince işlenmiş bir üretim olan Narcos, Netflix’in kitlelere dağılmasına en çok katkıda bulunan imallerden biri.

İşlediği kabahatler ve ilginç hayat stiliyle tarihin en şöhretli firaricisi Pablo Escobar’ı canlandıran Wagner Moura’nın etkileyici performansıyla izleyicisinin gözünde kısa bir vakitte fenomene dönüşen dizi, şimdiye kadar yayınlanan 20 kısmıyla izlenme rekorları kırdı.

1970’lerin sonunda başlayan bol aksiyonlu ve birbirinden esrarengiz şahsiyetlerle dolu dizinin 3. sezonunun yayın tarihi henüz duyurulmasa da, sıkı Narcos hayranları sanki “baharı bekleyen kumrular gibi” dizinin yeni kısımlarını sabırla beklemeye devam ediyorlar. Hatta merakla beklenen 3. sezonda bizleri bir de sürpriz bekliyor. Esrarengiz paylaşımlarıyla dünya çapında bir sosyal medya fenomenine dönüşen Nusret Gökçe –şöhret-ı öbür Saltbae- de Narcos’un yeni sezonunda bir kısımda davetli oyuncu olarak karşımıza çıkacak!

Nusret'ten Narcos sürpriziNusret'deri Narcos sürprizi

Matrix’in yaratıcılarından: Sense8

Sense8Sense8

Matrix, Bulut Atlası ve V for Vendetta gibi unutulmaz filmleri idareyen Wachowski Kardeşlerin son numarası olan Sense8, kaliteli bilim kurgudan sevenlerde tiryakilik yaratan bir üretim. Aynı zamanda Lara ve Andy Wachowski kardeşlerin ilk televizyon icraatı olan dizinin ilk kısmı 2015’in haziran ayında yayınlandı.

“Nedir bu Sense8?” diyenler için kısa bir özet bilgi geçmekte fayda var: Dizide aynı gün doğan, akıllarıyla telepatik olarak birbirlerine bağlanabilen; cluster ismi verilen aynı ruh kümesinin içinde fakat dünyanın değişik ülkelerinde yaşayan, değişik ırk ve kültürlere ait sekiz şahsın, dünya ve dünya dışındaki fiziksel ve spiritüel gayreti anlatılıyor. Evrimsel bir metamorfoz geçiren bu bireyler, psycellium olarak adlandırılan majör bir telepatik ağa ulaşabiliyor. Bu ağa erişebilen insanlara “sensate” deniliyor ve sensate’ler, sekiz karakter kümeler içerisinde ortak bir aklı paylaşıyor. Yani dizinin adı işte buradan geliyor.

Şimdiye kadar yayınladığı 21 kısım için “çok uzun metrajlı bir bilim kurgu filmi” benzetmesi yapılan Sense8, dört gözle beklenen 3. sezonunun gündemde olmadığı söylemesini yaparak hayranlarını azıcık üzse de, 2018 senesinde Sense8 fanatiklerini iki saatlik, film tadında harika bir final kısmının beklediğini müjdeleyerek gönüllere su serpti.

Yeni jenerasyonun Sex and The City’si: Girlboss

GirlbossGirlboss

Dürüst ve yaşamın içinden bayan öyküleri her daim bayan izleyicinin göz bebeği olmuştur. Gilmore Girls, Ally McBeal ve Sex and the City gibi normallerin sıcaklığı tutmak isteyen dizi tutkunları bu senenin nisan ayında yayınlanan Girlboss’u çok sevebilirler.

Beş parasız, işsiz ve emelsiz bir genç kızken, yaşamdaki reel isteğini keşfeden ve 2006 senesinin San Francisco’sunda –hiçbir yazılım bilgisi olmadan- kendi e-ticaret imparatorluğunu yalnızca iç dürtüleriyle kuran Sophia’nın hikayesi, hem gülünç hem de çok dürüst. Amerika’da yapılan anketlerde Y ve Z kuşaklarına üye gençlerin en beğendiği imallerden biri olan Girlboss, teşebbüsçülük mevzusuna ilgi duyanların sıçramaması gereken bir üretim.

Şimdiye dek su gibi akan ve 13 kısım yayınlayan Girlboss’un 2. sezona devam edip etmeyeceği ise merak mevzusu!

5 sezonluk bir Kevin Spacey resitali: House of Cards

House of CardsHouse of Cards

Netflix’in şimdiye dek en fazla izlenen dizisi olan House of Cards, hakikatinde Michael Dobbs'un aynı isimli romanından uyarlanan 1990 BBC üretimi “House of Cards”ın yine açıklanmış, günümüz versiyonu. Hollywood’un en hünerli oyuncularından Kevin Spacey’nin hayranlık uyandıran oyunculuk performansı ile öne çıkan House of Cards, siyaset ve perde arttaki lekeli ilişkileri mevzu alan zekice bir kurgunun eseri.

Demokrat Parti adayının başkan olmasında ehemmiyetli hisseyi olan ana şahsiyet Francis Underwood Kevin Spacey Dışişleri Bakanlığına ceddilmeyi beklemektedir. Ama güvendiği dağlara kar yağar ve başkan bakanlık için onu seçmez. Francis, hükümetin istediği yasaların meclisten geçmesi için, parti çoğunluğunu yönet etmeyi sürdürecektir. Ancak Francis, kendine sunulanla kanaat etmek yerine elindeki hukuki ve gayrimeşru tam imkânları kullanarak idareye saklı bir savaş açar ve House of Cards’ın öyküsü böylece başlar.

“Hem çekici ve coşkulu olsun, hem de izlerken sanatsal bir tat alayım” diyenlerin bir oturuşta 10 kısım yıkacağı House of Cards’ın dizi dünyasının en prestijli mükâfatı Emmy’e de layık görüldüğünü belirtmeden geçmeyelim.

Distopya imparatorluğu: Black Mirror

Black MirrorBlack Mirror

Yayınlandığı ilk kısımdan itibaren majör ses getiren Black Mirror için yapılabilecek en iyi betimleme “sallayıcı” ve hatta “rahatsız edici” olabilir! İçinde bulunduğumuz çağda zamanımızı ve yaşamımızı nasıl şekillendireceğimizi tanımlayan teknolojinin yarattığı ahlaki paradoksları ve insan tabiatıyla geçimsizliklerini anlatan dizide işlenen senaryoların bir bir hakikate dönüşmesi, Black Mirror’ı sanki bir “kahin” gibi görmemize neden oluyor.

Şu anda Netflix’te 3 sezon olmak üzere toplam 12 kısmı bulunan Black Mirror’a yeni başlayacaklar için ufak bir ihtar: Kendinizi azıcık “gözetleniyormuş gibi” sezebilir ve kısım biterken koltuğunuza çakıldığınızı sezebilirsiniz! Bizden söylemesi.

Dizinin üretimcisi Charlie Brooker, Black Mirror’ı şöyle belirliyor:

"Şayet teknoloji bir uyuşturucuysa -ki uyuşturucu gibi sezdiriyor- o halde yan tesirleri nelerdir? Bu -zevk ve rahatsızlık arasındaki- bölge bütün de Black Mirror'ın olduğu yer. İsminde belirtilen ‘kara aynayı’ her duvarda, masada ve avucunuzun içinde bulacaksınız: Soğuk, parlak bir tv ekranı, bir monitör, belki bir uslu telefon."
Anahtar Kelimeler:
Film Internet
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2