banner15

Trafikte motosiklet kazalarını eksiltmenin yolları

Motosiklet kullanımı ülkemizde her geçen gün çoğalış gösterse de henüz değişik vasıtalar tarafından pek de özümsenmiş gidişatta değil.

Trafikte motosiklet kazalarını eksiltmenin yolları

Motosiklet kullanımı ülkemizde her geçen gün çoğalış gösterse de henüz değişik vasıtalar tarafından pek de özümsenmiş gidişatta değil.

05 Ekim 2017 Perşembe 17:56
Trafikte motosiklet kazalarını eksiltmenin yolları

Motosiklet kullanımı ülkemizde her geçen gün çoğalış gösterse de henüz değişik vasıtalar tarafından pek de özümsenmiş gidişatta değil. Öyle ki haberlerde sık sık motosiklet kazaları karşımıza çıkıyor. Peki kent içinde gün geçtikçe çoğalan bu kazaları eksiltmenin bir yolu yok mu? Bazıları için majör bir istek, bazıları içinse fobinin karşılığı olan motosikletlerin yarattığı kazaları eksilmenin yollarına beraber bir göz atalım. 

Motosiklet kazalarına ehliyetsiz sürücülerin deneyimsizlikleri neden oluyor.Motosiklet kazalarına ehliyetsiz sürücülerin tecrübesizlikleri neden oluyor.

Ehliyet, ehliyet, ehliyet!

Motosiklet kazalarında ehliyetsiz sürücülerin çoğunlukta olduğu görülüyor. Ehliyeti olsa bile tecrübesiz oldukları, motorlarını iyi tanımadıkları ve sürücü kursu tarafından verilen eğitimlere bütün anlamıyla katılmadıkları da öğreniliyor. Ehliyeti alırken işin yalnızca bir kimlik kartı almakla bitmediğini, yolları ve motosikleti de iyice tanımak gerektiğini öğrenmekte fayda var.

Tehlikesiz sürüş tekniklerinde kontrol

Ehliyeti aldınız, yollar artık sizin. Tamam da bir noksan yok mu sizce de? Kent içi ve kent dışı yollar, sizi her an bir sürprizle karşılayabilir. Bu gibi gidişatlara karşı hazırlıklı olmak için tehlikesiz sürüş teknikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Yollardaki sürprizlere hazırlıklı olunmalı

Trafik kaidelerini öğrenmek, motosikleti tanımak da yeterli bir çözüm olmuyor. Yollarda kontrol kurmalı, dikkatinizi üzerinden geçtiğiniz yollara vermelisiniz. Beton çatlakları, birikmiş sular, toprak birikintileri, çöpler, benzin akıntısı gibi makûs yol şakalarına karşı her zaman hazırlıklı olmalısınız. 

Kask takmayın asla ihmal etmeyin.Kask takmayın asla ilgisizlik etmeyin.

Görünür olmak ehemmiyetli

Değişik sürücülerin motosikletlerin varlığına hala bütün anlamıyla alışamadığını göz önünde bulundurun ve kesinlikle görünür olmaya bakın. Farlarınızı kesinlikle sarih tutun. Motorunuzda fosforlu şeritlerin olmasına dikkat edin. Giysi tercihinizi de canlı ve parlak renklerden yana kullanın.

Kasksız yola çıkma mı? Asla!

Motosiklet kazalarında kask takmanın yaşam kurtardığı bir reel. Nitelikli bir kask ve güvenilir elbiseler sayesinde muhtemel bir kaza esnasında yaşamınızı kurtarabilirsiniz.

Yakın takip demek, tehlike demek

Trafikte yalnız olmadığınızı unutmayın.Trafikte yalnız olmadığınızı unutmayın.

Unutmayın ki yollar yalnızca sizin değil. Önünüzdeki vasıta rastgele bir nedenden dolayı aniden durabilir. Bu surattan her zaman yakın takipten sakınmalı, önünüzdeki taşıtla aranıza emin bir mesafe koymalısınız.

Şeritler arası geçişlere dikkat!

Trafikte yol alırken görüneceğiniz bir kısımda ilerleyin. Gerekmedikçe şerit değiştirmemeye dikkat edin. Değişik vasıtalara bir sonraki hareketlerinizi andırdırmak ismine kesinlikle sinyal verin.  

Yağışlı havalarda olabildiğince yola çıkmayın.Yağışlı havalarda olabildiğince yola çıkmayın.

Hava gidişatına karşı temkin

Motorcular için yağışlı havalarda yollarda olmak her zaman daha güç olmuştur. Fazla yağmurlu ve yoğun kar yağışlı havalarda yola çıkmamaya itina gösterin. Şiddetli rüzgarlı havalarda rüzgarın gücünü hesaplamanızda da fayda var.

Tecrübelilerin önerilerine kulak vermeli

İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Bulvar Sürücü Kursu’ndan Hüseyin Kaya, motosiklet kazalarını önlemenin yollarından birinin de trafikte telefon kullanımını eksiltmek olduğuna değiniyor. “Günümüzde bir hayli motor kazası telefonla konuşmayla ya da telefonla ilgilenmeyle doğru orantılı olarak reelleşiyor” diyen Hüseyin Kaya, vasıta ehliyeti alırken de motosiklet eğitimi verilmesinin zorunluluğunu vurgulamadan geçemiyor. 

Seyir halindeyken telefonla konuşmak kazalara zemin hazırlayabilir.Seyir halindeyken telefonla konuşmak kazalara taban hazırlayabilir.

Senelerdir sıkı bir motosiklet tutkunu olan Sevan Özonur ise eğitimin bu mevzuda destekleyici bir çözüm olduğunu düşünüyor. “Kurslarda yeterli eğitim verilmiyor. Yalnızca sürücü kurslarında değil, kurs sonrası da sürücülerin eğitimlerine ağırlık verilmeli. Devlet teşvikleri ile özel eğitim kurs maliyetleri alta çekilebilir ve bu sayede çok daha fazla rakamda motosiklet sürücüsü tehlikesiz motor sürüş eğitimi alabilir” diyen Özonur, değişik vasıta sürücülerinin de trafikte motorlarla beraber tehlikesiz bir biçimde seyahat etmeyi bilmesi gerektiğine ilave ediyor. Yolların niteliğini artırmakla da kazalara çözüm getirilebileceğini dile getiren Sevan Özonur ekliyor: “Ülkemizdeki yolların asfalt niteliği Avrupa’ya mukayeseyle çok makûs. Bu da kazaları birliktesi getiriyor. Yolların iyileştirilmesi, trafik teftişinin, tetkiklerin, hakimiyetlerin, bakımların sıklaştırılması da kazaları eksiltebilecek etmenler arasında yer alıyor.” 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2