banner15

Ünlü markaların gizeme dışı yola çıkış hikayeleri

Emin mahsullerle aynılaşan bazı markaların yola çıkış öyküleri bizleri oldukça şaşırtıyor.Hatta bazı dünya devi markalar var ki, ilk mahsullerini hipotez etmemiz neredeyse imkânsız!Toyota: Dikiş aygıtından arabaya Toyota Dikiş Aygıtı - Kaynak: http://www.toyota-global.com/ T.

Ünlü markaların gizeme dışı yola çıkış hikayeleri

Emin mahsullerle aynılaşan bazı markaların yola çıkış öyküleri bizleri oldukça şaşırtıyor.Hatta bazı dünya devi markalar var ki, ilk mahsullerini hipotez etmemiz neredeyse imkânsız!Toyota: Dikiş aygıtından arabaya Toyota Dikiş Aygıtı - Kaynak: http://www.toyota-global.com/ T.

05 Ekim 2017 Perşembe 17:51
Ünlü markaların gizeme dışı yola çıkış hikayeleri

Emin mahsullerle aynılaşan bazı markaların yola çıkış öyküleri bizleri oldukça şaşırtıyor.

Hatta bazı dünya devi markalar var ki, ilk mahsullerini hipotez etmemiz neredeyse imkânsız!

Toyota: Dikiş aygıtından arabaya

Toyota Dikiş Makinesi - Kaynak: http://www.toyota-global.com/Toyota Dikiş Aygıtı - Kaynak: http://www.toyota-global.com/

Toyota’nın hakikatinde 1926 senesinde yola bir dokuma aygıtı üreticisi olarak çıktığını öğreniyor muydunuz? Japon hükümeti Çin’le süren savaşta elini kuvvetlendirmek için araba imalinin ehemmiyetini fark ediyor ve Toyota markasının idareyicilerini bu mevzuya eğilmeleri için heveslendiriyor. Bunun üzerine Sakichi Toyoda’nın en büyük oğlu Kiichiro Toyoda 1929 senesinde araba teknolojisini incelemek üzere Avrupa ve Amerika’ya gidiyor. Ve ilk kere 1933 senesinde araba imaline başlıyorlar. Öykünün geri kalanını az çok öğreniyoruz zati. Belki daha azımızın bildiği şey ise Toyota dikiş cihazlarının da hala piyasada olduğu.

Avon: Kitaptan kozmetiğe

Avon - Kaynak: http://avoncompany.com/Avon - Kaynak: http://avoncompany.com/

David H. McConnell 1886’da Avon serüvenine başlarken günün birinde dünyanın en galibiyetli kozmetik markalarından biri olacağını muhtemelen usundan geçirmemişti. Çünkü McConnell işe kozmetik değil kitap satıcısı olarak başlamıştı. Ülkeyi dolaşarak kapı kapı kitap satan McConnell bayan alıcılarına kitapların yanında hoşluk mahsulleri armağan ediyordu. Bir noktada bu hoşluk mahsullerinin varsayımından daha fazla alaka gördüğünü fark edince kitap işini vazgeçip kozmetiğe yönelmeye karar verdi. Gözlemlediği kadarıyla bu bayanların çoğu çalışmıyordu ve kozmetikle alakalı mevzularda öbür bayanlarla sohbet etmeyi beğeniyorlardı. McConnell’in kurduğu yenilikçi iş modeli bu gözlemlerin mahsulüydü. Alıcısı olan bayanları satış mümessilleri haline getirdi ve Avon markası böylece kulaktan kulağa dağılarak çok majör zafere ulaştı.

Sony: Elektrikli bir pirinç pişirme aygıtından bugüne

Sony Elektrikli Pirinç Pişirme Makinesi - Kaynak: https://www.sony.net/Sony Elektrikli Pirinç Pişirme Aygıtı - Kaynak: https://www.sony.net/

Sony bugün bir dünya devi ise bunu ürettiği ilk mahsulün zafersizliğine borçlu diyebiliriz. Japon markasının ilk teşebbüsü elektrikli bir pirinç pişirme aygıtıydı. Pirinç pişirme cihazının evvelinde, Masaru Ibuka savaştan yeni çıkmış Japonya’nın dünyadan haber almaya ne kadar aç olduğunu gördü. Bu yarıyılda radyo Japonlar için her zaman olduğundan daha da ehemmiyetliydi. Oysa savaş zamanı bir hayli konutun radyosu hasar görmüştü. Ibuka işe radyo tamiriyle başladı. Kısa dalga dönüştürücüleri üretip bunları radyolara takarak ulusun kolay aygıtlarla çok daha geniş bir alandan radyo kanallarına erişmesini sağladı. Alıcılar öylesine minnettardı ki bazı konutlardan tamir fiyatına ek olarak pirinç de geliyordu. Ellerindeki pirinçler ve savaş sonrası kapanan kuruluşlar nedeniyle ülkedeki elektrik imali aşırısı Sony takımına elektrikli pirinç pişirici fikrini verdi. Ancak bu mahsulle pirinçler ya az ya da fazla pişmiş oluyordu. Bu işin böyle gitmeyeceğini gören Sony yetkilileri rota değiştirmeye karar verdiler ve Sony’yi bugün dünyanın en büyük markalarından biri haline getirecek mutasyonu gerçekleştirdiler.

Colgate: Nişasta fabrikasından diş macununa

Colgate Clock - Kaynak: http://blog.onlineclock.net/Colgate Clock - Kaynak: http://blog.onlineclock.net/

Diş macunu ve diş pakliği ile alakalı öbür mahsulleriyle tanınan Colgate bundan seneler evvel bir nişasta, sabun ve mum üreticisiydi. 1806’da New York’ta kurulan şirket kısa zamanda süratle yol aldı ve 1820’de New York’un karşı kıyısı Jersey City’de bir nişasta fabrikası açtı. Uzun seneler galibiyetli bir iş sürdüren Colgate’in ilk kere diş macunu üretmesi 1873 senesine denk geliyor. 1911 senesinde Colgate Amerika’daki mekteplere 2 milyon adet diş macunu ve diş fırçası dağıtarak diş pakliğinin ehemmiyetine dair farkındalık yaratma çalışmasına girdi. Günümüzde diş bakımı dendiğinde usumuza ilk gelen markalardan biri olması boşuna değil.

Abercrombie and Fitch: Spor mağazasından giyim markasına

Abercrombie and Fitch - Kaynak: http://www.businessinsider.com/Abercrombie and Fitch - Kaynak: http://www.businessinsider.com/

Günümüzün popüler Amerikan giyim markalarından Abercrombie and Fitch 1892’de New York’ta Abercrombie Co. isminde bir spor mağazası olarak açıldı. Markanın ilk kurucusu David Abercrombie kısa vakit sonra mağazanın sadık alıcılarından Ezra Fitch ile ortak oldu ve markanın ismi bu yarıyılda Abercrombie and Fitch olarak değişti. İki ortak bir vakit sonra ihtilafa düştüler. Bunun nedeni Ezra Fitch’in mağazayı giyim doğrultusuna kaydırmak istemesi, David Abercrombie’nin ise buna netlikle karşı çıkması ve markayı profesyonel tabiat sporları malzemeleriyle kısıtlı yakalamak istemesiydi. İhtilaf neticesinde markanın kurucusu Abercrombie ortaklıktan çekildi ancak bildiğimiz gibi bugün marka hali hazırda Abercrombie and Fitch ismiyle devam ediyor. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2