banner15

Yağmurda motosiklet kullanırken bunlara dikkat!

Birçok insanın isteği olan motosikletlerin yağmurlu havalarda ihtiyat alınarak sürüş neşesine varmak farklı bir tecrübe sunuyor.

Yağmurda motosiklet kullanırken bunlara dikkat!

Birçok insanın isteği olan motosikletlerin yağmurlu havalarda ihtiyat alınarak sürüş neşesine varmak farklı bir tecrübe sunuyor.

05 Ekim 2017 Perşembe 17:56
Yağmurda motosiklet kullanırken bunlara dikkat!

Birçok insanın isteği olan motosikletlerin yağmurlu havalarda ihtiyat alınarak sürüş neşesine varmak farklı bir tecrübe sunuyor. Peki, yağmurlu havalarda motosiklet kullanırken nelere dikkat etkeniz gerekiyor?

Lastik tazyiki az olmalı

Yağmurlu havalarda motosiklet kullanmak isteyen sürücülere Şirinevler Sürücü Kursu bazı önerilerde bulunuyor: ‘’Klasik havada motosiklet kullanmanın yanında, yağmurlu havada kullanılan motosikletten alınan neşe daha başka oluyor. Bazı motor kullanıcıları bu havalarda trafiğe çıkmaya çekiniyorlar. Reelinde çekinmeye gerek yok. Öncelikle giyeceğiniz elbiseye dikkat etkeniz gerekiyor. Kask takmak tüm hava koşulları için en büyük kaide. Motor kullananların özel giysileri oluyor. Özellikle tulum ve çizmeler giyildiği takdirde yağmurlu havalardan tesir görülmüyor. Eldiven takmayı da unutmamak gerekiyor. Yağmurlu havada yol alevlen oldukça eksilir. Gaz hakimiyetine dikkat etmek gerekiyor ve lastik tazyikinin az olması ehemmiyetli. Bu cins havalarda yerde bir kayganlık olduğu için kayma tehlikeyi bulunuyor. Süratimizi banalin azıcık daha altına alarak dikkatli bir biçimde kullanmakta fayda var. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan neticelerle karşılaşılabilir.’’

Yolun en kaygan olduğu an yağmurun başlangıcı

Motosiklet kullanıcılarına bir nasihat de Gözen Sürücü Kursu’ndan geliyor: ‘’Motosiklet kullanıyorsanız en büyük silahınızın ‘dikkat’ olması gerekiyor. İstanbul’daki taşıt kullanıcıları çok sabırsız ve ani hareketlerle şerit değiştirebiliyorlar. Motor kullanıcıları belirli bir deneyim edindikten sonra genellikle sürat limitlerini aşıyor. Klasik havalara kıyasla sürat limitinde fazlaya kaçılmaması gerekiyor. En riskli anlar ise yağmurun tabanla ilk buluştuğu dakikalar diyebiliriz. Yol üzerinde bulunan toz ve toprak yolun kaygan bir hal almasına neden oluyor. Bu da yol yakalayışının eksilmesine neden olur. Bu havalarda ani frenlerden sakınmak gerekiyor. Yolda oluşan su birikintilerine de dikkat etmek gerekli. ‘’

Deneyimli sürücüden nasihat: “Taşıt olduğunuzu unutmayın”

Kaynak: Yusuf AzapKaynak: Yusuf Cefa

Uzun senelerdir istekle motor kullanan ve bir hayli negatif hava şartlarına karşın isteğinden bırakmayan Yusuf Zulüm de yağmurlu havada motor kullananlara önerilerde bulunuyor: ‘’Yağmurun ilk yağdığı an çok riskli ancak gerçek problem trafikte bulunan değişik taşıtlar. Olağanda bizleri görmekte zorlandıkları için bizim ihtiyat almamız gerekiyor. Taşıt kullananlar yağmurlu havada motorların olmayacağını düşünerek daha az sinyal kullanıyor. Bu vaziyette ıslak taban ve görüş darlığı ani manevrayı yasakladığı için problem oluyor. Ayrıca ani fren yapan vasıtalarda dört teker abs gibi sistemlerde duruş daha basit ve motorun bu mesafede durması ıslak tabanda olanaksız. Bir taşıt olduğumuzu ve şeridimiz olduğunu öğrenerek çevremizdeki vasıtaları buna göre seçmeliyiz. Bir zaman sonra sürücülerin hal ve hareketlerinden senin hayatına değer katıp vermediğini kavrayabiliyorsun. Yağmurlu havada teçhizat tercihi de çok ehemmiyetli. Gece bir yemeğe pijamayla gitmemek gerektiği gibi motora da korunmasız binmemek gerekiyor. Özellikle yağmur geçirmeyen tulumlar giymek gerekiyor. Zira devamlı ıslanmak dikkat dağınıklığına neden olabiliyor. Kullanılan kaskın vizörü de devamlı damla aldığı için görüş açınız kapanıyor. Bunun için üretilen özel spreylerden kullanıyorum ve kısa mesafede çok işime yarıyor.”

Riske karşı bu kaideleri uygulayın:

1 Parlak ve düz tabanlardan uzak durun

2 Su birikintilerine dikkat edin

3 Sakin kalmaya çalışın

4 Yolda beliren gökkuşağının üzerinden geçmeyin çok kaygan oluyor

5 Zaman ve mesafenizi iyi ayarlayın

6 Vasıtaların lastik izlerini takip edin

7 Su geçirmez elbiseler kullanın

8 Kesinlikle eldiven takın

9 Ani frenlemeden kaçının

10 Daha yavaş ve doğru bir biçimde ilerleyin

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2