banner15

Zelzelelerin neden olduğu parasal kayıp ne kadar?

Yüzde 96’sı zelzele bölgesinde yer alan Türkiye, 21 Temmuz 2017’de Gökova Körfezi’nde alana gelen 6.3 şiddetindeki zelzeleyle yine alarma geçti.

Zelzelelerin neden olduğu parasal kayıp ne kadar?

Yüzde 96’sı zelzele bölgesinde yer alan Türkiye, 21 Temmuz 2017’de Gökova Körfezi’nde alana gelen 6.3 şiddetindeki zelzeleyle yine alarma geçti.

05 Ekim 2017 Perşembe 17:46
Zelzelelerin neden olduğu parasal kayıp ne kadar?

Yüzde 96’sı zelzele bölgesinde yer alan Türkiye, 21 Temmuz 2017’de Gökova Körfezi’nde alana gelen 6.3 şiddetindeki zelzeleyle yine alarma geçti. Bölgede zarar tespit çalışmaları sürerken, ülke genelindeki zararların yaratacağı tehlike ve mali kayıplar tekerrür gündeme geldi. 

Merkez üssü Gökova Körfezi olan ve Muğla, İzmir, Antalya gibi bir hayli etraf şehirde sezilen zelzelede, Türkiye’de can kaybı olmazken Kos Adası’nda iki şahsın yaşamını kaybettiği söylendi. İlk söylemelere göre Datça’da bir yapının devrildiği öğreniliyor ancak reel bilanço zarar tespit çalışmaları sonunda emin olacak. Zelzele sonrası Bodrum ve ortamında asıllaşan 10 cm’lik tsunami araba, tekne ve kimi mekanlarda da parasal zarara yol açtı.

Zelzelenin şiddeti korkutmakta haklı

Zelzelede can kaybının yaşanmaması vicdanlara su serpse de yakın geçmişteki tecrübeler, 6 ortamı zelzelelerin binalarda ciddi zarara yol açtığını gösterdi. Kaldı ki tedbir alınmayan her zararlı yapının bir sonraki zelzeleye direnme eforu eksildiği için daha ufak ölçekli zelzelelerde dahi tehlike teşkil ediyor. Peki yakın geçmişteki tecrübelerin bilançosu ne?

Son 15 senede eş zelzelelerin bilançosu:

● Şubat 2002’de Afyon Sultandağı’da alana gelen 6.5 şiddetindeki zelzele, 2500 ortamında ağır zarar/imha ve 7 bine yakın orta/az zarara neden oldu. 44 birey yaşamını kaybetti.

● Mayıs 2003’te merkez üssü Bingöl olan 6.4 majörlüğündeki zelzele, 177 şahsın yaşamını kaybetmesine neden olurken 82 bina tamamen devrildi ve 2 binden fazla bina da zarar oluştu.

● Ocak 2003’te Tunceli Pülümür’deki 6.5 şiddetindeki zelzelede 50 bina zarar alırken bir birey yaşamını kaybetti.

● Mart 2010’da Elazığ Karakoçan’da alana gelen 6.0 majörlüğündeki zelzelede, 2 bin ortamı yapı zarar aldı. Bunların 1277’si ağır zararlı olarak kaydolundu. 51 birey yaşamını kaybetti.

● Mayıs 2014’te merkez üssü Gökçeada sarihleri olup İstanbul’dan Antalya’ya kadar sezilen 6.5 şiddetindeki zelzele, 133’ü ağır 299 bina zarar gördü.

● Haziran 2017’de Ege Denizi’nde merkez üssü İzmir Karaburun olan 6.3 şiddetindeki zelzeleden en çok Midilli Adası zarar aldı ve köyler boşaltıldı. Türkiye’de can ve mülk kaybı olmadığı söylendi. 

Depremin yıkıcı etkisiZelzelenin devirici tesiri

5 ortamı zelzeleler dahi imhaya neden olabiliyor

Bu sene hakikatleşip şiddeti azıcık daha az olan zelzelelerde de zararlı yapı rakamları dikkate bedel;

● Şubat ayında Çanakkale Ayvacık’taki 5.3’lük zelzelede 238’i ağır 313 ev zarar görürken yapıların yüzde 59’unun sigortalı olduğu söylendi.

● Mart ayında Adıyaman Samsat’ta yaşanan zelzelede 289’u ağır 2 binden fazla binada zarar oluştu.

● Mayıs ayında merkez üssü Manisa Saruhanlı olan 5.1 şiddetindeki zelzelede 70 zararlı konut tespit edildi.

Hala zelzeleye hazır değiliz!

Son 100 senede 6 şiddetinin üstünde 57 zelzele kaydedilen Türkiye’de, çok majör can kayıplarının yaşandığı 1999 Gölcük zelzeleyi sonrasında lüzumlu hale getirilen zelzele sigortasında dahi ideal sayıya hala erişemedi. Haziran ayında Etraf ve Kentçilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yaptığı söylemeye göre, Türkiye’deki yapıların yüzde 45’i DASK kapsamında. Azami sigortalılık oranının yüzde 54 ile Marmara Bölgesi'ndeyken onu sırasıyla yüzde 43 ile İç Anadolu Bölgesi, yüzde 41 ile Ege Bölgesi, yüzde 37 ile Akdeniz Bölgesi, yüzde 36 ile Karadeniz Bölgesi, yüzde 33 ile de Doğu Anadolu Bölgesi ve yüzde 31 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi izliyor.

DASK'ın önemiDASK'ın ehemmiyeti

DASK 17 senede 173 milyon ödedi

Lüzumlu zelzele sigortası mümkün bir zelzeledeki zararda DASK’ın tanımladığı kıymetin yüzde 80’lik bir kısmı ödeniyor. Bu da imha ya da zarar sonrası yurttaşların parasal kayıplarını çok majör oranda ortadan kaldırıyor. DASK İdare Heyeti Başkanı Murat Kayacı’nın Mart 2017’de yaptığı söylemeye göre, DASK kurulduğu günden itibaren 22 bin 151 dosya için takribî 173 milyon lira ödeme yaptı. Van zelzelesinde sigortalı olan konutlar için yapılan toplam ödemeyse 122 milyon lira.

İstanbul’da parasal kayıp çok daha fazla

2030’a kadar İstanbul’da olması beklenen 7 üzeri şiddetindeki zelzelenin, mümkün parasal kayıpları da yüksek. Takriben 27 milyar dolarlık zararın oluşabileceği öngörülen zelzelede, kaybın eksiltilmesi için yüzde 90 üstü zararlı binaların kentsel değişimi devam ediyor. Öte yandan sigortalı bina rakamının artırılması gerekiyor.

2017 DASK tarifesi

Haziran 2017 tarihinden itibaren geçerli olan yeni tarifede, evlerin DASK poliçesinde tanımlanabilecek olan en düşük güvence değeri de 160 bin liradan 170 bin liraya taşındı. Metrekare değerleri ise şöyle:

● Betonarme binalar için 800 lira

● Yığma binalar için 575 lira,

● Öteki malzemeler kullanılarak yapılan binalar için ise 295 lira

Bölgelere göre 2017 prim meblağları:

1. Bölge: 75 TL

2. Bölge: 65 TL

3. Bölge: 55 TL

4. Bölge: 45 TL

5. Bölge: 35 TL

Ayrı ayrı veya bir arada güvence kapsamındaki bina kısımlar:

● Esaslar

● Ana duvarlar

● Bağımsız kısımları ayıran ortak duvarlar

● Bahçe duvarları

● İstinat duvarları

● Tavan ve tabanlar

● Merdivenler

● Asansörler

● Sahanlıklar

● Antreler

● Çatılar

● Bacalar

● Yapının yukarıyadakilerle eş kalitedeki bitirici kısımları

Deprem sonrası binalarZelzele sonrası binalar

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Lüzumlu Zelzele Sigortası - Quick Sigorta ile Saniyeler İçerisinde Hazır!

Anahtar Kelimeler:
Deprem
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2