İş dünyasının literatürüne yeni kazandırılan STARTUP Amerika’dan başlayıp sonra Dünyayı kasıp kavuran bir iş modeli olsa da Türkiye’de yeni etkilerini göstermeye, ses vermeye başlamıştır.

Sözlük anlamı ‘’Sıfır noktasından işe başlayan şirket için kullanılan terimdir. Türkçeye Girişimci olarak yerleşmiştir. Hızlı büyüme için tasarlanmış, buna müsait teknolojiyi sunan ve kullanan, geniş kitlelere hitap eden, hizmeti kullanıcıya ulaştıran, ihtiyaç haline dönüştüren, süreklilik, gelişmeye ve geliştirmeye açık girişim fikirlerine STARTUP diyoruz. Girişimcilikten farkı ne diye sorarsanız?Girişimciliği Dünya, Startup’ı tüm evren diye kısaca örneklendirerek sorunuza cevap verebilirim.

Startup’ı neden tüm evrene benzetiyorum? Düşüncelerimizi kısıtlamadan, sonsuz yeniliğe yön verebilmekten kaynaklanmak derim. Bilginin potansiyel güç haline geldiği dünyamızda, kişisel fikir gücümüzün harekete geçmesinin tam da zamanıdır. Dijital çağın, dijitalleşmenin her sektörde dillerde dolaştığı tam da bu dönemde eskilerin söylediği gibi ‘’aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklememiz’’ veya herkesin dijitalleşme adına birbirini taklit eden davranış ekolleri göstermek dijitalleşme değildir.

İyi bir girişimle birlikte inovatif düşünüp hayata geçirebiliyorsak işte o zaman yeni adı ile ‘’Startup ‘ı başlattık demektir..!

Doğru yer, doğru proje, doğru bir zaman. Bu üç doğrunun bir yerde buluştuğuna inanıyorsanız bekletmeden hayata geçirmeniz mutlak başarıyı getirecektir. Fikrin kimin ilk aklına geldiği günümüzde çokta önemli değil, önemli olan o fikri başarılı bir şekilde uygulamak, pazarın ihtiyacına elverişli hale getirip ondan ekonomik bir değer çıkartıp katma değer sağlayabilmektir.

İşte bir meslek STK’sı bunu hayata geçirdiği fikir projesi (Startup) ile karşımıza çıkmaktadır.

Bu zorlu geçen mesleki dönemde ekibi ve üyelerinden aldığı güç ile elini taşın altına koyup, cesurca adım atarak, hızlıca karar verip 3D ‘nin buluştuğuna inancı ile hayata geçirmiştir. (Doğru; yer, zaman, proje), muadillerinin, belki de proje fikren aklına gelmiş olabilir.Ancak inanmadığı ya da doğru zaman olmadığını düşündüğünden belki de geç kalınmıştır. ‘’Bin tane fikir konuşmanın bir anlamı yok, etrafta konuşulan bin fikirden sadece 7 tanesi proje haline geliyor ve onlardan sadece 2 tanesi başarılı oluyor. ’Amerikalı bir arkadaşım ile sohbet esnasında bu cümleyi duymuştum.

Ve bugün yaşanılan AVSAD Başarı Hikâyesi ile bu cümleyi kafamda daha iyi oturtmuş bulunmaktayım.

Ne diyelim, Bu evrensel iş modeli Türkiye’ye geç girmiş olsa da, sektör elsonsuz yeniliklere yön verebilen nice AVSAD gibi fikirlerini kısıtlamadan yol alabilen STK’ların çoğalmasını dileriz…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1

banner2