Allianz’dan Sigortalar İçin Blockchain Prototipi

banner124

Küresel sigortalama şirketi Allianz geçtiğimiz günlerde, “firma” sigortası poliçelerine yönelik yeni bir blockchain prototipini kamuoyuyla paylaştı.

Allianz’dan Sigortalar İçin Blockchain Prototipi
banner92

Firmanın geçtiğimiz günlerde açıkladığı yeni prototip, firma sigortalarına ve dahili sigorta sistemlerine modernleştirilmiş bir yaklaşım getirmeyi hedefliyor. Bu türdeki bir ürün ile şirket; öncelikli olarak kendisini ve kendisine bağlı kuruluşları, daha geleneksel sigorta sözleşmelerine karşı koruyacak. Bir çok yargılama yetkisinin uygulanmasını engelleyen geleneksel sözleşmeler büyük bir karmaşa doğuruyor. Bu karmaşa da Allianz tarafından, daha yaygın ve etkili bir şekilde kullanılması hedeflenen bir  çözümün gerekliliğine yönelik güçlü bir delil olarak algılanıyor.

Dev sigortalama şirketi Allianz’a göre dünyaca ünlü banka CitiBank’ın hazine ve mali işlem çözüm merkezi, sigortalarla ilgili ödeme süreçlerini idare etti. Prototip, Linux Foundation tarafından desteklenen girişimler birliği tarafından Temmuz ayında yayınlanan Hyperledger Fabric 1.0 yazılımını kullandı.

Allinanz’ın yönetim kurulu üyesi Hartmut Mai konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Şu sıralar finansal hizmetler sektöründe pek çok blockchain uygulamasına şahit oluyoruz ve bu heyecan verici teknolojinin şirket sigortalama sektöründeki potansiyelini keşfetmeye oldukça istekli ve ilgiliyiz.”

Prototipin kamuoyuna duyurulması; Blockchain teknolojisinin Allianz tarafından, şirketin sunacağı hizmetler için olumlu yönde bir potansiyel olarak gördüğünün son belirtisi olarak yorumlandı.

Blockchain teknolojisinin geniş ve verimli kullanım alanlarından faydalanmak isteyen sayısız şirket arasına giren Allianz, Blockchain teknolojisinin kullanım alanlarını 2015 yılının başlarından beri test ediyor. Şirket 2015 yılı içerisinde hızlandırıcı programlarından birisi dahilinde bir blockchain startup’ı başlattığını da duyurmuştu. O tarihten itibaren sigorta devi şirket, mali yükümlülük poliçesi gibi alanlardaki uygulamaları test etti. Allianz gibi dünya genelinde faaliyet gösteren dev isimler blockchain teknolojisine yönelmeye devam ettikçe, teknolojinin gündelik hayatlarımızda giderek daha da yaygın şekilde kullanılır olacağını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Kaynak: Coindesk

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 00:50
YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner121

banner63

banner64

banner78

banner120