banner73

Almanyalı Türklere şok: Alman sigortası Türkiye’de özel hastanelerde muayeneyi karşılamayacak!

banner124

Almanya’da mahkeme Türkiye’de özel hastaneye gitmek isteyen gurbetçiler için önemli bir karara imza attı. Artık Almanya sigortalılar, Yurtdışı Sağlık Bakım Belgesi(Auslandskrankenschein) ile özel hastanelerde ücretsiz bakılamayacak.

Almanyalı Türklere şok: Alman sigortası Türkiye’de özel hastanelerde muayeneyi karşılamayacak!
banner92

Alman medyasında yer alan habere göre, Almanya’nın Hessen eyaletine bağlı olan Darmstadt şehrinde mahkemenin verdiği karar Almanya’daki Türk gurbetçileri yakından etkileyecek. Hafta içerisinde mahkemenin aldığı yeni karara göre artık gurbetçiler Almanya’daki sağlık sigortaları ile Türkiye’de özel hastanelere ücretsiz muayene olamayacak.

Gurbetçileri yakından ilgilendiren karar, Kassel şehrinde ikamet eden 12 yaşındaki Türk kızının Türkiye’de rahatsızlanması sonucu verildi. Küçük kız, Türkiye seyahatinde iki gün boyunca yaşadığı mide-bağırsak enfeksiyonu ile ilgili özel hastanede tedavi gördü. Hastane gurbetçi aileye, tedavi sonucu 2300 Euro fatura çıkardı. Sigorta şirketinin ücreti ödemeye yanışmaması üzerine mahkemeye taşınan olayda hakim sigorta şirketinin haklı olduğuna hükmetti.

Hessen Mahkemesi kararında, Türkiye ile yapılan Sosyal Güvenlik Anlaşması’na Sozialversicherungsabkommen) göre, Alman sağlık sigortasının en düşük tedavi giderini ödemekle yükümlü olduğuna dikkat çekti. Gurbetçi ailenin özel hastane yerine devlet hastanesinde tedavi görmüş olsaydi kendilerine çıkarılacak faturanın sadece 370 Euro olacağı aktarıldı.

Bu gerekçe ile mahkeme gurbetçi ailenin yaptığı başvuruyu reddetti. Hakimler, kararın yeniden gözden geçirilmeyeceğini de karara bağladı.

arti33.com

YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner121

banner63

banner64

banner78

banner120