banner73

Bayramda yola sigortasız çıkmayın!

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, yaklaşan uzun Kurban Bayramı tatili nedeniyle yollarda yoğunlaşma beklendiğine işaret etti ve sürücüleri karşılaşabilecekleri her türlü riske karşı sigortasız yola çıkmamaları konusunda uyardı.

banner86
Bayramda yola sigortasız çıkmayın!
banner92

Ülkemizde giderek artan trafik kazaları, uzun yıllardır yaşadığımız en büyük sorunlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı verilere göre, son 10 yılda yaşanan trafik kazalarında %380 artış yaşandığı gözlemleniyor. Öte yandan bu kazaların ölümlü kazalar olarak sonuçlanmasında %36 oranında azalma yaşandığı görülüyor. Kazaların %89’u sürücülerin kişisel hatalarından kaynaklanıyor. Bu veriler, artan kazaların sürücülerin daha dikkatli araç kullanmasıyla azalabileceğini gösteriyor.

CEZAİ ŞARTLAR ARTIRILMALI

Yapılan araştırmalar, 80 bin sürücünün kendi kusurundan dolayı her sene 3 ve üzeri kaza yaptığını, son 3 yılda bu kişilerin neden olduğu kaza sayısının ise 300 bine ulaştığını gösteriyor. Sigorta sektöründe ise senede 3 ve üzeri kazaya karışan sürücüler “Riskli sürücü” olarak tanımlanıyor. Trafikte ciddi can ve mal kaybına sebep olan bu sürücüler için önlem alınması gerektiğini vurgulayan Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, artan kazaların azaltılması için caydırıcılığa yönelik sorumluluk bilinci oluşturulması gerektiğini, bu kapsamda cezai şartların artırılmasına yönelik önlemlerin alınabileceğini belirtti.

BAYRAM TATİLİNE DİKKAT!

Trafik sigortasının fiyatına ilişkin getirilen yeni modelin tüketici nezdinde fiyat açısından bir koruma kalkanı oluşturduğuna dikkat çeken Kırmızı, konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

“İçerisinde bulunduğumuz yaz ayları, özellikle şehirlerarası yollarda yoğun bir trafik yaratıyor. Yaklaşan bayram dönemi dolayısıyla 10 gün sürecek bir bayram tatili bizi bekliyor. Konuya ilişkin caydırıcılık noktasında sert önlemler alınması gerekiyor” dedi.

GÜVENCE UNSURU

Trafiğe çıkan araç sayısındaki artış ve dikkatsizlik nedeniyle özellikle uzun bayram tatillerinde kazalarda artış görüldüğünü sözlerine ekleyen Kırmızı, sürücülere her türlü riske karşı sigortasız yola çıkmamaları konusunda şu sözlerle uyarıda bulundu: “Zorunlu trafik sigortasının sadece zorunlulukla değil, sorumluluk bilinci ile ele alınması gerekiyor. Trafik sigortası, kazalar nedeniyle yaşanan hasarları ortadan kaldırırken, can kayıpları ve sakatlıklar söz konusu olduğunda bir güvence oluşturuyor. Sigorta olmadığında ise maliyetler ciddi bir yük getirebiliyor.”

YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner63

banner64

banner78