banner128
banner73

Çiftçiyi zarardan sigorta korur

banner124

Çiftçiyi zarardan sigorta korur
banner92

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kırmacı, ilçelerde düzenlenen TARSİM toplantılarına katıldı. Kırmacı, " Çiftçilerimizi afet zararından sigorta korur "dedi.

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile TARSİM Karadeniz Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle buğday ekilişlerinin ağırlıklı olarak yapıldığı Kavak, Havza, Vezirköprü ve Lâdik ilçelerinde toplam 15 köyde planlanan TARSİM bilgilendirme toplantıları yapıldı.

TARSİM Karadeniz Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu, üreticilerin ürünlerini sigorta yaptırmaları halinde dolu, sel, su baskını, fırtına, hortum, heyelan, deprem ve benzeri afetlerin meydana getireceği zararları karşıladıklarını belirtti. Yaşaroğlu, "Bahsi geçen doğal afetler için yapılacak sözleşmelerde primin yüzde 50'si bakanlığımız tarafından üreticilere destek olarak verilmektedir. Ayrıca meyvecilikte hassas bir konu olan don riskine karşı devlet desteği yüzde 66 ve bir önceki yıl yaban domuzu zararı ve hastalıktan arîlik belgesine sahip işletmelerde şap hastalığı da sigorta kapsamına alındı.2017 yılında ise Buğday ürünü ‘de kuraklık sigortası kapsamına dâhil edildi "dedi. 

KIRMACI ÇİFTÇİLERİ UYARDI 
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı ise, " Tarım riskli bir sektör. Özellikle son yıllarda küresel iklim değişikliği nedeniyle oluşan kötü hava şartları tarımsal ve hayvansal üretimimizi olumsuz yönde etkiliyor. 2005 yılında çıkartılan tarım sigortaları kanununda her geçen yıl çiftçilerimizin lehine olacak olacak şekilde yeni düzenlemeler yapılmaktadır. Bu yılda Buğday ürününe ilave olarak diğer serin iklim tahılları da ilçe bazlı kuraklık sigortası TARSİM kapsamına dâhil edildi. Çiftçilerimizin herhangi bir doğal afet meydana geldiğinde mağduriyet yaşamamaları için ürünlerini sigorta yaptırmalarını istiyoruz. Çiftçilerimizin Tarım sigortası (TARSİM )yaptırmak için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerine giderek (ÇKS) Çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmaları ya da mevcut kayıtlarını güncelleyip, yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla sigorta yaptırılmaları menfaatlerine olacaktır "diye konuştu.  

Kavak, Havza, Vezirköprü ve Lâdik ilçelerinde toplam 15 köyde planlanan TARSİM bilgilendirme toplantıları yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2018, 23:35
YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner121

banner63

banner64

banner78

banner120