banner73

İnşaat Sigortasında Insurtech Dönemi

banner86
İnşaat Sigortasında Insurtech Dönemi
banner92

Sigortacılık sektörü dijital devrimle birlikte ticari faaliyetlerini dijital dünyaya adapte etmek için yoğun çaba gösteriyor. InsurTech endüstrisi hala boyut ve etki bakımından küçük olsa da, son dönemde kurulan InsurTech girişimlerinin yeni sigorta dünyasını kurduğunu ve statükoyu değiştirmeye başladığını açıkça görüyoruz. Alanında Türkiye'de bir ilke imza atan InsurTech girişimi insaatbutunriskler.com, geliştirdiği risk modelleme sistemiyle kamu müteahhitlerine büyük kolaylık sağlıyor. Site; 3 dakika gibi kısa bir sürede sigorta riskini modelleyip, yükleniciye yaklaşık sigorta maliyetini online olarak ücretsiz sunuyor.

İnşaat faaliyetleri sırasında, özelikle de yatırım bedeli yüksek projelerde oluşabilecek fiziki risklere karşı korunmak için inşaat sigortasını yaptırmak büyük önem taşıyor. Kamu müteahhitleri için bu süreci basit ve hızlı hale getiren bir online risk modelleme sistemi geliştirilerek Türkiye'de bir ilke imza atıldı. Teknolojik alt yapı çalışmaları iki yılda tamamlanan www.insaatbutunriskler.com, Eylül 2017'den itibaren hizmet vermeye başladı

 Sahip olduğu özellikler ile benzersiz olan site, yüklenicilere zaman ve maliyet avantajı sunmak üzere tasarlandı. Ortalama 3 gün olan yaklaşık sigorta maaliyeti hesaplama süresi 3 dakikaya iniyor! Mevcut iş akışında ortalama 3 gün süren inşaat sigortası yaklaşık maaliyet hesabı artık, inşaatbütünriskler.com üzerinden çok kısa sürede yaptırılabiliyor. Sistem, kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde bu işlemi basitleştiriyor. Hiçbir sigortacılık bilgisine gerek duymadan ihale numarası üzerinden proje bilgilerini lokasyon, süre ve faaliyet konusu bazında sınıflandırarak yüklenicilere risklerine özel olarak teknik sorular yöneltiyor. Basit adımlarla yanıtlanan sorular, proje verileri ile birlikte risk modelleme motoru tarafından işlenilerek, yükleniciler için dört alternatifli sigorta şartlarını sunuyor. Tamamen ücretsiz olan risk modelleme hizmeti sonrası poliçe satın alınmak istenirse, aynı gün içerisinde poliçe de düzenlenebiliyor. Risk Yönetimi Grup Müdürü Emre Koç, benzeri olmayan bir sistem geliştirerek, sektörde fark yarattıklarını belirterek süreci şöyle aktardı: "İki yıllık bir altyapı çalışması sonrası hali hazırda teknik underwriterların yaptığı risk değerlendirmesi işlemini yazılıma dökerek otomasyon haline getirdik.

Bu sayede, normal şartlarda 3 gün süren yaklaşık sigorta maliyeti çalışması, 3 dakikaya indi. Zaman avantajının yanı sıra tam donanımlı, konusunda uzman bir ekibe sahip olmamız en büyük artımız. Sadece inşaat sigortası üzerine çalıştığımız için oto/kasko/trafik konusunda uzmanlaşmış rakiplerimize göre, müteahhitlerimize çözüm üretmede daha üstünüz. Bu  nedenle sistemimizi kullanan yükleniciler, hem zaman hem de maliyet avantajı yakalıyor." Emre Koç, online çözüm ortağı olarak müteahhitlerin her aşamada yanında olduklarını da vurgulayarak; “Sadece yer tesliminden geçici kabule kadar olan proje süresinde değil, ihale teklif hazırlığı sürecinden itibaren yüklenicilerimizin yanında olup, doğru yatırımlar için şeffaf, güvenilir, analitik ve hızlı çözümler üretiyoruz. Böylece, müteahhitlerimizin ölçülebilen yollar ile maliyet avantajına sahip olmasını ve proje risklerini minimuma indirmesini sağlıyoruz.” dedi.

Neden inşaat sigortası?

Proje aşamasındaki konut, fabrika, işyeri, baraj, köprü gibi yapıların yapımı esnasında karşılaşılabilecek bütün fiziki hasarları tazmin eden bir sigorta poliçesi olan inşaat bütün riskler sigortasının güvence kapsamında; yangın, yıldırım, infilak, deprem, sel, fırtına, don, toprak kayması, toprak çökmesi, kaya düşmesi, düşme, yuvarlanma, kırılma, hırsızlık, dikkatsizlik, sabotaj yer alıyor. 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa göre kamu ile iş yapan müteahhitler, inşaat bütün riskler sigortası yaptırmak zorunda. Müteahhitler sigorta yaptırmadığı takdirde, hak ediş (ödenek) alamıyor. Bu sebeple sigorta yaptırmadan işe başlamaları mümkün değil. Yüklenicilerin şartnameye uymayan durumlarla karşılaşmaması ve mağdur olmaması için; inşaat sigortasının bu konuda uzmanlaşmış aracılar tarafından yapılması gerekiyor. İnsaatbutunriskler.com, konusunda uzman ekibi ile hizmet vererek müteahhitlerin ihtiyaçlarını doğru olarak belirleyip doğru poliçeler almalarını sağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2017, 16:25
YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner63

banner64

banner78