banner73

İSAD Başkanı Turusan BAĞCI, TRT HABER ve TRT ANA HABER'de sigortalıları bilgilendirdi.

İSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turusan Bağcı Trafik Sigortası Tavan Fiyat uygulaması ve havuz Sistemi ile ilgili TRT HABER de ve TRT Ana Haber de Sigortalıları ve izleyicileri bilgilendirdi.

banner86
İSAD Başkanı Turusan BAĞCI, TRT HABER ve TRT ANA HABER'de sigortalıları bilgilendirdi.
banner92

Başta vatandaşlarımız olmak üzere, sigorta şirketleri ve acentelerin poliçe düzenleme sürecinde yaşadığı sorunlar bu uygulama ile giderildi. Şu an sigorta şirketleri tavan fiyatın altında rekabete başladı" ve kar ediyorlar demeki açıklamasında bulundu.

Bu süreçte Acentelerin poliçe düzenleme sürecinde yaşadıkları sorunları da dile getiren Bağcı bunun giderilmesi için STK lar İSAD ve Acentelerin Geleceği Platformu olarak baskı yapıp çözüm üreterek destek olduklarını bildirdi.

Bağcı, TRT muhabirine yaptığı açıklamada, 12 Nisan'da Zorunlu Trafik Sigortasına ilişkin tavan fiyat uygulamasının yürürlüğe konulduğunu hatırlattı.

Bu uygulama öncesinde mart ayı itibarıyla ortalama primin 864 lira olduğunu belirten Bağcı, Temmuzda rakamın yaklaşık yüzde 24 düşüşle 660 liraya indiğini söyledi.

Uygulamayla zorunlu trafik sigortası primlerinin makul seviyelere çekilmesi hedefine önemli ölçüde ulaşıldığının belirtti.

Bu sorunun çözümü amacıyla temmuz ayında yayımlanan yönetmelikle hasar riski yüksek gruptaki araçlar için düzenlenen poliçelerin prim ve hasar tutarlarını trafik sigortası branşında ruhsat sahibi tüm şirketlere dağıtan "Riskli Sigortalılar Havuzu"nu kurulduğunu da anımsattı.

Böylece riskin bazı şirket veya şirketler üzerinde yoğunlaşmasının engellendiğini, bu gruptaki araçların sigortasız kalmasının önüne geçtiklerini vurgulayan Bağcı, "Havuzun kapsamı, zorunlu trafik sigortasındaki toplam poliçe adedinin yüzde 8'ini ve prim üretiminin yüzde 30'unu oluşturuyor. Havuz kapsamında olan araç gruplarının ortalama primlerinde bu yılın mart ile temmuz ayları arasında yaklaşık yüzde 27 düşüş gerçekleşti. Zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasının ardından kurulan Riskli Sigortalılar Havuzu sistemi sayesinde başta vatandaşlarımız olmak üzere sigorta acenteleri ve sigorta şirketlerinin poliçe düzenlenmesi sürecinde yaşadığı sorunlar da giderildi ve sorunsuz bir şekilde poliçe düzenlenebilmesini sağladı. Hazine Müsteşarlıgı ve Sigortacılık Genel Müdurlüğünün başarılı uygulamalarıyla sigorta şirketleri tavan fiyat altında rekabete başladı." Acenteler, STK lar Ve AGEP üzerine düşeni fazlası ile yapmaktadır.
Bu durumda Şirketlerin Sorunlarının bittiğini ve bahanelerinin kalmadığını düşünüyorum diyen Bağcı Şirketlerin Acente hakları ile ilgili gerekli düzenlemeleri hemen yapması gerekiyor dedi.

AVRUPA da BENZER UYGULAMALAR BULUNUYOR

Bağcı, zorunlu trafik sigortalarında primlerin kontrol altına alınması ve yüksek riskli sigortalıların bir havuzda toplanarak prim ve hasar tutarlarının sigorta şirketleri arasında paylaştırılması uygulamasının sigortacılık sektörünün geliştiği ülkelerde de bulunduğuna dikkati çekerek, "Örneğin, ABD'nin birçok eyaletinde yüksek riskli sigortalılar havuzu var. Fransa'da 'Fiyatlandırma Kontrol Bürosu' aracılığıyla, İtalya'da ise prim artışlarının kontrol edilmesi gibi uygulamaları bulunmaktadır.

Türkiye'nin azami prim uygulaması ve Riskli Sigortalılar Havuzu'nun kendine özgü prensipleriyle zorunlu trafik sigortalarına ilişkin dünya uygulamaları arasında SBM gibi örnek olabileceğini dile getiren Bağcı, gelecek yıllarda Riskli Sigortalılar Havuzu yönetiminin kurumsallaştırılması, devlet destekli olması ve yurt dışı piyasalardan reasürans bulunabilmesi için Hazine Müsteşarlığının çalışmalarına devam etmesi, Acentelerin rahat poliçe kesebilmesi, Sigorta Şirketlerinin bundan sonra Acentelerine destek olarak ve Komisyon problemi yaşamaması için birlikte calışmalarına devam edeceklerini bildirdi.

YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner63

banner64

banner78