banner73

İslami sigortacılık ile primler iade edilecek

Başbakan Yardımcısı Şimşek, faizsiz sigortacılık sistemini hayata geçireceklerini belirterek “Tekafülde tazminatların ödenmesinden sonra kalan tutar sigortalılara iade edilecek” dedi

banner86
İslami sigortacılık ile primler iade edilecek
banner92

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı  Mehmet Şimşek, faizsiz sigortacılık sisteminin altyapısını oluşturduklarını belirterek, “Buna ilişkin yönetmeliği Başbakanlığa sevk ediyoruz. Yeni sistem çok yakın zamanda hayata geçecek” dedi. 

Şimşek, ortak risk paylaşımı ile dayanışma esaslarına dayanan ve dünyada tekafül olarak da bilinen katılım sigortacılığının, faiz ve katılım ilkeleri hassasiyeti nedeniyle geleneksel sigorta ürünlerine mesafeli yaklaşan vatandaşlar için alternatif bir model sunduğunu söyledi. Söz konusu yönetmeliğin temel amacının, katılım sigortacılığının işleyişi ve gelişimi ile katılımcıların hak ve menfaatlerinin gözetilmesi açısından katılım sigortacılığı faaliyetine ilişkin esasları düzenlemek olduğunu kaydeden Şimşek, düzenleme ile katılım sigortacılığı çerçevesinde var olan birçok soru işaretinin giderileceğini ifade etti. 

Yüksek ilgi bekliyoruz

Şimşek, sistemin vatandaşa getirdiği en önemli imkanlardan birinin bakiye iadesi olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi: 

“Katılım sigortacılığında, katılımcılar kendileri ile diğer katılımcıların tazminat taleplerinin karşılanmasını teminen oluşturulan risk fonuna prim ödeyecek. Geleneksel sigorta sisteminden farklı olarak tazminatların ödenmesinden sonra risk fonunda kalan tutar sigortalılara iade edilecek. Mevcut geleneksel sigorta sisteminde böyle bir bakiye şirketin geliri iken, katılım finans ilkeleri gereği, bu bakiye sigortalılara iade edilmek zorunda olacak. SBbakiye iadesi imkanı nedeniyle; MalezyaSingapur gibi çok farklı kültürlerin bir arada yaşadığı ülkelerde dahi sadece faiz hassasiyeti olan kişiler değil, tüm farklı kesimlerden katılım sigortacılığına rağbet geliyor. Bu şekilde bakıldığında Türkiye’de de bu sisteme ilgi yüksek olacak.”

Pencere sistemiyle geçiş dönemi olacak

Türkiye’de hali hazırda katılım sigortacılığı ürünleri alanında faaliyet gösteren şirketlerin olduğunu hatırlatan Mehmet Şimşek, “Bunlardan bazılarının ayrı bir şirket kurmadan katılım sigortacılığı ürününü de müşterilerine sunuyor. Bu uygulama da pencere modeli olarak tanımlanıyor” dedi. Şimşek, dünya uygulamaları ile paydaşların talepleri de dikkate alınarak, yönetmelik kapsamında katılım sigortacılığı alanında faaliyet gösteren pencere şirketleri için 3 yıllık dönüşüm süreci öngördüklerini ifade etti.

Körfez sermayesini çekecek

Mehmet Şimşek, sistemin faiz hassasiyeti olan vatandaşlara hizmet vermenin yanı sıra Körfez sermayesini de ülkeye çekerek doğrudan sermaye girişini artıracağını söyledi. Türkiye’de İngiltere modelinin esas alındığını anlatan Şimşek, modelin Türkiye için de bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Gazete Vatan

YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner63

banner64

banner78