banner88
banner73

QBLOG; Denizli’deki dikkatsizliğin bedeli: 400 hektarlık orman!

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde Tekkeköy ve Kabaağaç mahallelerinde yaklaşık 400 hektarlık bir alana yayılan büyük bir yangın meydana geldi. 3 Temmuz Pazartesi günü 17:00 sularında başlayan yangının, dikkatsizlik sonucu ortaya çıktığı öğrenildi.

banner86
QBLOG; Denizli’deki dikkatsizliğin bedeli: 400 hektarlık orman!

Denizli, 3 Temmuz Pazartesi facialarla dolu bir güne uyandı. Sabah saatlerinde Sarayköy’de özel bir tekstil alanında çıkan yangının ardından, Sarayköy ilçesinde Tekkeköy ve Kabaağaç mahallerinde orman yangını başladı. Yangına müdahale etmek için yola akaryakıt tankeri ile iş makinasının çarpışma sonucu patlaması, Denizli ve çevresindekilere korkulu anlar yaşattı.

“Çam kozalakları el bombasına dönüştü” Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu’nun yönettiği yangın müdahale çalışmaları sonucunda bölgeye kurum tarafından dört helikopter, üç uçak, 39 arazöz, 15 su ihmal aracı ve 100’ün üzerinde işçinin katıldığını belirtti. Korucu, yaptığı açıklamalarda orman yangının Kabaağaç mahallesi yakınlarındaki ormanlık bölgenin yüksek kısımlarında çıktığını açıkladı. Yangının şiddetli esen rüzgarla birlikte kuvvetlendiği ve çam ağaçlarındaki kozalakların adeta bir el bombası gibi patlayıp metrelerce ileri savrularak yangının devam etmesinde etkili olduğu bildirildi. Mustafa Korucu çıkan yangının kasıtlı olmadığını düşündüklerini ancak insan ihmali ve tedbirsizliği sonucu meydana geldiğini de cümlelerine ekledi.

Aydın, Muğla, Denizli, Uşak, İzmir, Afyonkarahisar Antalya ve Isparta’dan gelen takviye müdahalelerle 19-20 saat sonucunda yangın kontrol altına alınabildi. Yangın esnasında bir orman işletme memuru yaralandı, iki işçi de dumandan yoğun bir şekilde etkilendi. Diğer illerden gelen ekiplerin çarşamba akşamı itibariyle geri dönmelerini sağlayan Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu, bir hafta boyunca tedbir almak amacıyla kendi ekiplerinin ormanda bekleyeceğini belirtti.

Aynı gün orman yangınını söndürme çalışmaları için Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makinesi taşıyan tır, Aydın – Denizli Devlet Karayolu’nda LPG tankeriyle çarpıştı. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edilirken, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin olay yerinde biri tanker şoförü ikisi belediye personeli olmak üzere üç vatandaşımızın hayatını kaybettiğini açıkladı. Daha sonra yapılan açıklamalarda dört vatandaşımızın da yaralı olduğu bildirildi.

Quick Sigorta Blog

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2017, 10:53
YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner90

banner63

banner64

banner78