banner128

Servet GÜRKAN; Bir filmin sonu, Koru Sigorta Kooperatifi…

banner124

Servet GÜRKAN; Bir filmin sonu, Koru Sigorta Kooperatifi…
banner92

Hayatımda “inovasyon”  önceliklerimden birisi olarak her zaman gündemimde yer almıştır. Bu yöndeki girişimlerime birçok örnek verebilirim. Öğrencilik yıllarımda yaptığım aynı anda 3 ayrı yemeği pişirebileceğiniz/ısıtabileceğiniz üç bölümlü tencere projem, kendinden alarmlı plastik pencere doğraması projem (özellikle çocukları yüksek pencerelerden düşmesini önleme amaçlı), sigortamatik projem (poliçe satılan kiosk/ATM cihazı), kümes hayvanları sigortası projesi, kefalet sigortası ve bunun teminat olarak kabul edilmesi projesi, borsaya kote edilen şirketlere sigorta zorunluluğu getirilmesi projesi, engelliler için bakım sigortası projesi vb..

En son inovatif projem ise Kooperatif(Mutual) Sigorta şirketi oldu. Büyük hevesler ve büyük amaçlarla yola çıktık. Dünyada binlercesi olan mutual/kooperatif sigorta şirketi neden Türkiye’de yok sorusu bu yolculuğa başlamamıza etken oldu. Bugün dünyanın önde gelen birçok sigorta şirketinin ki aralarında Groupama, Mapfre, Liberty gibi dev şirketlerin hepsinin ilk kuruluşlarının kooperatif şirket şeklinde olduğunu belirtmek isterim.

Hazine Müsteşarlığı ve Gümrük Ticaret bakanlığı bu proje ile çok ilgilendiler ve büyük destek verdiler. Bu sayede ülkemizde mevcut olmayan kooperatif sigortacılığı mevzuatının da hazırlanacağını söylediler. Yasa gereği önce 200 ortakla bir kooperatif kurduk, adını da SS KORU SİGORTA KOOPERATİFİ koyduk. İnsanları başlarına gelecek felaketlerin zararlarından korusun diye. Başında ki SS de “Sınırlı Sorumluluğu” ifade ediyordu.

İki yıl süren uzun çalışmalar neticesinde kooperatif 2011 yılında sigortacılık ruhsatını aldı. Kooperatiflerin şirketlerden en önemli farkı ise sermayesi olmamasıydı. Çünkü ana sözleşmesinde “değişken ortaklı, değişken sermayeli” yazıyor ve yasa gereği her ortak en az 100 TL en fazla 500.000 TL ile ortak olabiliyordu. Ancak burada sorun 500.000 TL sermaye payı olanla 100 TL sermaye payı olan ortağın kooperatif genel kurulunda aynı oy hakkına sahip olmalarıydı yani eşitlik prensibi. Tabii ki bu durumda kimse 500.000 TL pay almak istemiyordu. Sadece ortaklarına poliçe satma izni olan kooperatifin ilk ruhsatı da en zararlı branşlardan olan zorunlu trafik sigortası branşı olunca kooperatif bir türlü istenen gelişmeyi yakalıyamadı.

Ayrıca sermayesiz şirket kavramı da bir türlü kabullenilemedi. Gereken mevzuat yapılamadı. Sorunlardan birisi de kooperatif sigorta şirketinin iki ayrı yasa (Kooperatifler Yasası/Sigorta Denetleme Yasası) ve iki ayrı bakanlık (Gümrük ve Ticaret Bakanlığı/Hazine Müsteşarlığı) tarafından kontrolü ve yönetilmesiydi.

Diğer bir önemli risk de genel kurullarda kooperatifin uygun olmayan kişilerce ele geçirilmesi riskiydi ki oda oldu.

Bu durumlar karşısında Hazine Müsteşarlığı kooperatifin anonim şirkete dönüştürülmesi talimatını verdi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da bu kararı uygun buldu ve onayladı.Bu da artık filmin sonuydu. Sermaye yetersizliğinden SS Koru Sigorta Kooperatifi artık kooperatif olarak yaşayamayacak, ya anonim şirkete dönüşecek ve gerekli sermaye ihtiyacı şirket ortakları tarafından karşılanacak, ki bu mümkün değildi, ya da bir yatırımcı bulunup ona devredilecekti. Bunlar olmadığı takdirde de ruhsatları iptal edilecek ve şirket garanti fonuna devredilecekti.

Koru Sigorta Kooperatifi ile maddi manevi tüm ilişkimi kestim

Tüm bunlar meydana gelirken çocuğundan ayrılmak zorunda kalan bir baba gibi SS KORU SİGORTA KOOPERATİFİ ile olan maddi manevi tüm ilişkimi kestim. İlk bir kaç gün, bu güne kadar harcadığım önemli miktarda zaman ve para ile ortaya çıkan olumsuz sonuç için çok üzüldüm ama yapabileceğim bir şey yoktu, mecburen kabullendim. Önemli bir proje yok oluyordu.

Ben artık kendi esas işlerime odaklandım. SS Koru Sigorta kooperatifi bundan sonra anılarımda acı bir tecrübe olarak hep yaşayacaktır.

Fakat kooperatif sigortacılığının ileride ülkemizde de yaygınlaşacağına ve büyük birikimlerin oluşmasına ve sigortacılığın gelişmesine vesile olacağına gönülden inanıyorum. Bu yolda da ilk taşı koymuş olmanın gururunu ise daima taşıyacağım.

Servet GÜRKAN

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2018, 23:50
YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner121

banner63

banner64

banner78

banner120