banner36
banner15

Sigorta Tahkim Komisyonu'na En Çok Başvuru İstanbul'dan Yapıldı.

Sigorta Tahkim Komisyonu'na En Çok Başvuru İstanbul'dan Yapıldı.

Erhan NAVRUZ
Erhan NAVRUZ
20 Eylül 2017 Çarşamba 13:10
Sigorta Tahkim Komisyonu'na En Çok Başvuru İstanbul'dan Yapıldı.
banner37
banner38

İSTANBUL (AA) - Sigortalılar ve sigorta şirketleri arasındaki uyuşmazlıkların çözülmesini sağlayan Sigorta Tahkim Komisyonu'na geçen yıl en çok başvuru İstanbul'dan yapıldı.

Komisyondan yapılan açıklamaya göre, sigortacılık yapan kuruluşlarla uyuşmazlığa düşen kişilere mahkemelere kıyasla basit, hızlı ve daha düşük maliyetli bir seçenek sunmak amacıyla Sigortacılık Kanunu ile kurulan Sigorta Tahkim Komisyonu'na yapılan başvuru adedi 2015 yılına göre geçen yıl yüzde 61,40 artarak 42 bin 29'a ulaştı.

Sigorta Tahkim Komisyonu'na yapılan başvuruların giderek artması tahkim sisteminin Türkiye'de benimsendiğini gösteriyor. Uluslararası uygulamalarda varolan "ombudsmanlık" sisteminin işleyişi esas alınarak Türkiye'deki sigortacılık sektörüne duyulan güvenin pekiştirilmesini de amaçlayan komisyona şahsen veya vekille de başvuru yapılabiliyor. Sisteme üye 51 sigorta şirketinin yanında, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Güvence Hesabı ve TARSİM ile yaşanan uyuşmazlıklar da Sigorta Tahkim Komisyonu tarafından sigortacılık konusunda uzman hakemlerce karara bağlanıyor.

Türkiye'nin her yerinden başvuru kabul eden Sigorta Tahkim Komisyonu'na geçen yıl en çok başvuru İstanbul'dan olurken, sisteme en çok trafik sigortası uyuşmazlık başvurusu yapılıyor. Başvuruların ortalama karara bağlanma süresi 44 gün olarak gerçekleşiyor.

Komisyona başvuruda bulunmak için "www.sigortatahkim.org.tr" adresi ziyaret edilerek detaylı bilgiye ulaşılabiliyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
FATİH BİLİR 2017-11-21 20:20:48

Sigorta Tahkim Komisyonuna en çok başvuru İstanbul , en çok başvuranlar avukatlar vatandaş düşmüyor TAHKİM TEZGAHINA !!!

banner34

banner1

banner2