banner73

Sigorta Tahkim Komisyonu'na En Çok Başvuru İstanbul'dan Yapıldı.

banner124

Sigorta Tahkim Komisyonu'na En Çok Başvuru İstanbul'dan Yapıldı.
banner92

İSTANBUL (AA) - Sigortalılar ve sigorta şirketleri arasındaki uyuşmazlıkların çözülmesini sağlayan Sigorta Tahkim Komisyonu'na geçen yıl en çok başvuru İstanbul'dan yapıldı.

Komisyondan yapılan açıklamaya göre, sigortacılık yapan kuruluşlarla uyuşmazlığa düşen kişilere mahkemelere kıyasla basit, hızlı ve daha düşük maliyetli bir seçenek sunmak amacıyla Sigortacılık Kanunu ile kurulan Sigorta Tahkim Komisyonu'na yapılan başvuru adedi 2015 yılına göre geçen yıl yüzde 61,40 artarak 42 bin 29'a ulaştı.

Sigorta Tahkim Komisyonu'na yapılan başvuruların giderek artması tahkim sisteminin Türkiye'de benimsendiğini gösteriyor. Uluslararası uygulamalarda varolan "ombudsmanlık" sisteminin işleyişi esas alınarak Türkiye'deki sigortacılık sektörüne duyulan güvenin pekiştirilmesini de amaçlayan komisyona şahsen veya vekille de başvuru yapılabiliyor. Sisteme üye 51 sigorta şirketinin yanında, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Güvence Hesabı ve TARSİM ile yaşanan uyuşmazlıklar da Sigorta Tahkim Komisyonu tarafından sigortacılık konusunda uzman hakemlerce karara bağlanıyor.

Türkiye'nin her yerinden başvuru kabul eden Sigorta Tahkim Komisyonu'na geçen yıl en çok başvuru İstanbul'dan olurken, sisteme en çok trafik sigortası uyuşmazlık başvurusu yapılıyor. Başvuruların ortalama karara bağlanma süresi 44 gün olarak gerçekleşiyor.

Komisyona başvuruda bulunmak için "www.sigortatahkim.org.tr" adresi ziyaret edilerek detaylı bilgiye ulaşılabiliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
FATİH BİLİR
FATİH BİLİR - 12 ay Önce

Sigorta Tahkim Komisyonuna en çok başvuru İstanbul , en çok başvuranlar avukatlar vatandaş düşmüyor TAHKİM TEZGAHINA !!!

banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner121

banner63

banner64

banner78

banner120