banner36
banner15

Sürücüsüz araçlar, sigorta sektörünü de şekillendirecek

Sürücüsüz araçlar, sigorta sektörünü de şekillendirecek

Erhan NAVRUZ
Erhan NAVRUZ
13 Ekim 2017 Cuma 15:11
Sürücüsüz araçlar, sigorta sektörünü de şekillendirecek
banner38

Otomotiv sektöründe sürücüsüz araçlara doğru gelişen süreç, otomotiv endüstrisi ile birlikte şu an tahmini olarak 700 milyar dolarlık bir değere sahip olan otomotiv sigortacılığında da kuralların baştan yazılmasına neden olacak.

EY’nin sürücüsüz araç teknolojilerinin sigortacılık sektörü üzerindeki etkilerini mercek altına aldığı rapora göre, büyük ölçekli araç üreticileri bu alanda aktif olarak çalışmalar yürütüyor.

Şimdilik yalnızca üst segmentteki modellerini hız kontrolü, kaza önleme ve raporlama gibi akıllı sürüş fonksiyonlarıyla donatan pek çok otomotiv şirketi, sürücüsüz araç teknolojisine yönelik tüketicilerde güven inşa edilmesini sağlıyor.

Bununla birlikte 2020 gibi yakın bir gelecekte tüm kazaların önlenmesini sağlayacak bir teknolojinin piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu gelişmelerin gelecekte sigorta primlerinin düşmesi ve araç garanti sürelerinin uzaması gibi etkiler yaratacağı öngörülüyor.

EY raporuna göre, sürücüsüz araç teknolojisine yapılan büyük yatırımlara rağmen, bu teknolojinin 2030 yılından önce geniş kitlelerce kullanılmaya başlanması beklenmiyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2