banner36
banner15

Google'a Avrupa Parlementosundan Veto

Avrupa Parlamentosu beklenen kararı verdi.

Google'a Avrupa Parlementosundan Veto

Avrupa Parlamentosu beklenen kararı verdi.

18 Temmuz 2017 Salı 01:58
Google'a Avrupa Parlementosundan Veto

Avrupa Parlamentosu beklenen kararı verdi. Google'yi uyardı.

Avrupa Parlamentosu beklenen kararı verdi ve Google'dan arama hizmetleriyle diğer servislerini ayırmasını istedi. 27 Kasım tarihinde parlamentoda yapılan teklif, 384 evet oyuna karşıyık 174 ret alarak kabul edildi.

Parlamento kararları yaptırım değil uyarı anlamı taşıyor. Yine de alınan bu karar isteyen AB ülkelerinin belli adımlar atmasını sağlayabilecek sonuçlar doğurabilir. Google'ın AB ülkelerindeki pazar payı yüzde 90 civarında.

AB ülkeleri Google'ın pazar hakimi durumundan rahatsız olduğu gibi altyapı yatırımlarını, trafik üreten Youtube ve benzeri Google hizmetlerinin tükettiğinden şikayetçi. Ayrıca Youtube gibi servislerin kazandığı paraların büyük bir kısmının Google'a gidiyor olması da önemli bir şikayet sebebi.

Bütün ülkelerde eşit şartlarda rekabet etmeyi sağlamaya çalışan AB, zaman zaman tröst önleyici kararlar alıyor. Herhangi bir alanda tek bir firmanın pazarı domine etmesine izin vermeyen birlik daha önce de benzer kararlar almıştı.Alınan karar uyarı niteliği taşısa da bunun nasıl uygulanabileceği konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

İnternette reklamdan, arama motoru faaliyetlerine, mobil cihaz işletim sisteminden akıllı gözlük üretimine kadar birçok alanda çalışmaları bulunan Google'den istenen şey bunları farklı şirketler aracılığıyla yapması. Birbirine fazlasıyla entegre olan bu işlerin ayrı şirketler tarafından yürütülmesi çok kolay görünmüyor.

Anahtar Kelimeler:
Avrupa Parlementosu
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner34

banner1

banner2