banner329
banner256

20 Dolarlık Telefonlar İnternete Erişim Sağlayacak

banner209

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dünyanın dğer yarısında internet erişiminde sıkıntı yaşandığına ve bu sıkınıtının çözülerek dijital teknolojiden dünyanın diğer yarısınında istifade edebilmesine yönelik çağrıda bulunuldu.

20 Dolarlık Telefonlar İnternete Erişim Sağlayacak
banner147

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan bu çağrıdan sonra harekete geçen Google, 20 dolara internete erişim sağlayacak yeni telefonlar çıkarmayı planlayarak projeye katkı sağlamayı hedefliyor.

Basın mensuplarıyla bir araya gelen Google Başkan Yardımcısı Vinton Cerf, “Dünyanın diğer kısmıyla dijital farkın kapatılması çok maliyetli olacak. Şu anki mevcut fiyatlarda indirime gidilmediği sürece dünyanın diğer kısmının online olması mümkün değildir. Piyasaya sürmeyi planladığımız 20 dolarlık telefonlar, bin dolarlık telefonlar ile aynı özellikte olmayacak ama internete bağlanarak online olabilmek ve uygulamaları kullanabilmek için gerekli donanıma sahip olacak.” dedi.İnternet erişiminde sıkıntı yaşanan bölgelerin başında kırsal bölgelerin geldiğine değinen Google Başkan Yardımcısı Vinton Cerf, “Kırsal bölgeler denilince akla hemen Afrika gibi bölgeler gelmektedir. Aslında bu hiç de öyle değil. Şu anda Amerika’da da nüfusunilaaralığındaki önemli bir kısmı internete sağlıklı bir şekilde erişim sağlayamıyor.” ifadelerine yer verdi.

2030'A KADAR HER YETİŞKİN ONLINE OLACAK

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlanan rapor incelendiği zaman dijital ağlara, dijital finans ve sağlık hizmetlerine 2030 yılına dek her yetişkinin erişim sağlayabileceği görülüyor.

Birleşmiş Milletler raporunda sadece dijital teknolojinin getirilerine değil, doğurabileceği bazı olumsuz sonuçlara da dikkat çekiliyor. Örneğin sosyal medya ortamında istenmeyen içerikler, mahremiyetin ihlali gibi hususlarda temkinli olunmasının önemine vurgu yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 14:40
banner263
YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133