banner143
banner256

Elektronik İhale yöntemiyle gümrük satışlarında patlama yaşandı

banner209

Ticaret Bakanlığı tarafından açık artırma yöntemiyle eşya ve araçların satışına başlandığı elektronik ihale (e-ihale) modeliyle gerçekleştirilen gümrük satışlarından bugüne kadar 165 milyon TL gelir sağlandı.

Elektronik İhale yöntemiyle gümrük satışlarında patlama yaşandı
banner147

2014 yılından bu tarafa tasfiyelik 25 bin 306 araç ve 12 bin 734 eşyanın gümrüklerde e-ihale yöntemiyle satışı gerçekleştirildi. Bu satışlardan elde edilen hasılat ise 800 milyon TL oldu. Elektronik ortamda gerçekleştirilen tasfiyelik eşya ve araçların satışları daha evvel kapalı teklif yöntemiyle gerçekleştiriliyordu. Ancak sistemde gerçekleştirilen güncellemeler sayesinde Ekim 2018’den beri ihaleler açık teklif yöntemiyle yapılıyor.

Kaçakçılıkla mücadele ederken ele geçirilen eşyalarla, ülkemize legal yollardan getirilse de gümrük mevzuatına uygun olmadığından dolayı tasfiyelik eşya kapsamına giren ortalama 5 bin 400 araç ve eşyanın 7 aylık süreç içerisinde ihale usulüyle satışı gerçekleştirildi. Yeni sisteme geçildiğinden beri gerçekleştirilen satışlardan 165 milyon TL hasılat sağlandı.

450 BİN ÜYEYİ GEÇTİ

İhaleler yeni sistemle birlikte daha şeffaf ve hızlı hale geldi. Sistemdeki üye sayısı ise 450 bini aştı.Sisteme ülkemizde yerleşik gerçek ve tüzel kişiler ücretsiz üye olabiliyor. Üyeler, bir ihalede verilen en yüksek iki teklifi anında görme olanağına sahip. Eşya ve araçlar ilanda olduğu süreçte yerinde görülerek incelenebiliyor.Üyelerin ihaleye teklif vererek katılabilmesi için sistemde belirtilen ihaleye esas bedelin ’u kadar teminat bedelini yatırması gerekiyor. İhalede en yüksek teklifi veren üye, aracın ya da eşyanın bedelinin tümünü ödeyerek 10 gün içerisinde eşya ya da aracı alabiliyor. En yüksek teklifi veren üye ödeme yapmadığı takdirde ikinci en yüksek teklifi veren üye aynı koşullarda eşya ya da aracın sahibi olabiliyor.

banner208
Sisteme erişim ise ‘www.eihale.gov.tr’ internet adresinden, mobil uygulamadan ve e-devlet sistemi üzerinden sağlanıyor. Telefon veya tabletin işletim sistemi Android ya da İOS ise e-ihale mobil uygulaması sayesinde de eşya ve araçlar incelenebildiği gibi ihaleye teklif de verilebilir.

Yeni sistemin en önemli avantajı ise ihalede mekânsal kısıtlılığı ortadan kaldırması. Yeni sistemle birlikte araçlar ön planda olmak üzere mutfak eşyası, mobilya, elektronik eşya, ayakkabı, çanta, tekstil ürünleri ve aksesuarlar ihale usulüyle satışa çıkarılabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 16:08
banner263
YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133