Fiat Chrysler masadan kalktı

Fransız otomotiv üreticisi Renault ile birleşme görüşmesi yapan Fiat Chrysler teklifini çekerek anlaşma masasından ayrıldı. Masadan kalkan Fiat Chrysler yöneticileri, teklifi geri çekmelerinin sebebi olarak Renault yöneticilerinin karara varamamalarını gösterdi.

Fiat Chrysler masadan kalktı

Fiat Chrysler'in aldığı karardan sonra açıklama yapan Renault yöneticileri, Renault'un ortağı olan Fransız hükümet yöneticilerinin erteleme istemelerinin karar alım sürecini uzattığını belittiler. Bilindiği üzere Renault'un hisse payı en yüksek tarafı Fransız devleti, hisse oranlarına göre Fransız devletini Japon otomobil üreticisi Nissan takip ediyor.

Fiat Chrysler geçtiğimiz aylarda birleşme teklifini sunarken bir ayrıntıya da yer vermişti. Bu ayrıntı eğer birleşme gerçekleşirse birleşme sonucu ortaya çıkacak şirket küresel ölçekte otomotiv lideri olacaktı.

DÜNYA'NIN ÜÇÜNCÜ EN BÜYÜK MARKASI DOĞACAKTI

Otomotiv sektörünü takip edenlerin çok iyi bildiği üzere Dünya'nın en büyük otomotiv üreticileri Volkswagen ve Toyota, eğer Fiat Chrysler ve Renault birleşmesi gerçekleşmiş olsaydı. Ortaya çıkacak şirket Dünya'nün üçüncü en büyük otomotiv üreticisi olacaktı. Dünya ölçeğinde rekabet verilerine bakarsak üçüncü olmak bile bir üretici için büyük prestijdir. Dünya'da elektirikli araçlara yönelimin olması nedeniyle otomotiv şirketleri de kendi yapılarını birleşmelerle güçlendirmek istiyorlar. Geçmişte rakipler belliyken günümüzde otonom ve elektirikli araçlar üreten Tesla gibi otomotiv üreticileri yeni nesil rakipler arasına girdiler. 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER