banner206
banner256

Şanlıurfa Sigorta Acenteleri Derneği, Kredi Kartı Dolandırıcılarını Böyle Rezil Etti

banner209

Şanlıurfa Sigorta Acenteleri Derneği (ŞURSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Ali Aktaşoğlu, kredi kartı dolandırıcılığının detaylarını deşifre etti.

Şanlıurfa Sigorta Acenteleri Derneği, Kredi Kartı Dolandırıcılarını Böyle Rezil Etti
banner147

Son zamanlarda artan şikâyetler üzerine açıklamada bulunan Aktaşoğlu yaptığı açıklamada"“Tescili yeni olan bir otomobilin Zorunlu Trafik Sigortası 900 TL ile 1100 TL arasında değişmekteyken, dolandırıcı diye tabir edilen kötü niyetli kişiler bir şekilde araç sahibi ile irtibata geçip poliçeyi 700 – 800 TL gibi bir tutara müşteriye pazarlıyorlar. Anlaşma sağlandıktan sonra poliçeyi satan dolandırıcı, yetkili bir sigorta acentesine gidip veya telefon açıp aracı için poliçe kesmek istediğini belirtiyor. Yetkili acenteden, dolandırmak suretiyle ele geçirdiği kredi kartı bilgileri ile 1100 TL’ye kadar poliçeyi yaptıran dolandırıcı tuzağına düşürdüğü kişiye poliçesini 800 TL nakit almak karşılığında teslim ediyor.


Kredi kartından habersizce para çekildiğini fark eden mağdur kişi önce işlemi iptal edip bankasından iadesini talep ediyor ve bankada haklı olarak kendi müşterisinin mağduriyetini gideriyor. Bundan sonra biraz sancılı bir süreç acente için başlıyor. Poliçenin tutarını acente sigorta şirketine ödemek zorunda kalarak ayrı bir mağduriyet yaşıyor.

banner208

Acente parasını tahsil etmek için poliçesi kesilen araç sahibine icra yolu ile tebligatı gönderip açıkta kalan poliçenin tutarını talep ediyor. Tabi müşteri 1100 TL ödemesi gereken poliçeye zaten 800 TL ödemişti bu kez acente avukatı tarafından gönderilen icra tebligatına istinaden icra masrafları avukatlık ücreti derken 1300-1500 arası daha ücret ödemek zorunda kalıyor. Toplamda ödeyeceği tutar 1100 TL iken yaşanan tüm bu gelişmelerden sonra bu rakam iki katına çıkıyor.


Tüm bu mağduriyetlerin yaşanmaması için ucuz poliçe kesmek isteyenlere itibar edilmemesi gerektiğini belirten Aktaşoğlu, “ekmeği ekmekçiye ver, bir ekmek de üstüne ver’’ boşuna denilmedi. Dolandırıcılara fırsat vererek,  böyle tatsız olaylarla karşılaşmamak için tüm vatandaşlarımızı yapacakları sigorta işlemlerinde yetkili sigorta acentelerini tercih etmelerini istiyoruz" dedi.

Urfadasin.com

banner263

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner333

banner78

banner91

banner317

banner133