Washington'a göre Huawei tehdit unsuru

Dünya'nın lider teknoloji şirketlerinden biri olan Çin'li teknoloji üreticisi Huawei'nin batı'daki rakiplerinin itibarını sarsmak için 5G testlerinde oynamalar yaptığı öne sürülüyor. Ayrıca Çin, Huawei'ye yapılan yaptırımlara karşı harekete geçtiği de gelen bilgiler arasında.

Washington'a göre Huawei tehdit unsuru

Amerka Birleşik Devletleri'nin Huawei yaptırımlarından sonra oyuna Çin devleti de katıldı. Alınan raporlara göre, Huawei batıdaki rakileri olan başta Nokia ve Ericsson'un olduğu bir çok markanın 5G testlerinde oynama yaptığı belirtildi. 

Çeşitli kaynaklardan gelen bilgilere göre, 5G ekipmanları test edilirken, özellikle zayıf noktaların test edilebilmesi için hack yöntemlerine başvuruluyor. Çin devleti ise bu durumu Huawei'nin lehine çevirerek Nokia vb.markarın ekipmanlarının güvenilir olmadığı öne sürerek böylelikle Huawei lehine kararlar almış oldu.

WASHINGTON'A GÖRE HUAWEİ TEHDİT UNSURU

Bazı kaynaklardan açıklamalara göre ise, Çin 5G güvenlik araştırmalarında kendi bulduğu sonuçları Avrupa Birliği görüşünü etkilemek için kullanıyor. Yapılan testlerin ise 10 haziran'da bitmesi bekleniyor. Öne sürülen iddiaların Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang’in geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu, Washington'un Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa için Huawei'nin bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu inandırmak için elinden geleni yapıyorlar açıklaması sonrası ortaya çıkması dikkat çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER