banner139

Bağım(lı)sız Ekspertiz Hizmetleri

Hepimizin ortak söylemi ve düşüncesi sigorta sektörünü düzeltmek üzerine , tüm kurumlar bu çaba için bir araya gelmiş , sivil toplum kuruluşları bunun için her hafta etkinlik düzenliyor.

Benim şahsi fikrim yapılan çalışmaların tamamının sadece koltuk savaşlarından ibaret olduğu yönünde, birisi de çıkıp kral çıplak diyemiyor. Neden mi? Nedeni çok açık tüm sektör içerisinde ki tedarikçiler ( acenteler, servisler, eksperle, yedek parçacılar) maalesef sigorta şirketlerine bağımlı olarak çalışma hayatlarını sürdürüyorlar.

Son zamanlarda sektör içerisinde ve hasar sonrası hizmetler konusunda, uzun yıllardır çalışan (Eskper Ofisi, Yabancı Filo Kiralama Şirketi Hasar Yöneticiliği, Broker Sigorta Uzmanı) biri olarak yaşadığım ve sektörde ki tüm servislerinde yaşadığı konuyu paylaşmak istiyorum.

Servisimiz de Axa sigorta tarafından açılan hasar dosyalarına atanan bağımsız eksperler ile araçların hasar onarım fiyatlandırmalarında araç başında yaptığımız işçilik pazarlığında maalesef ciddi sorunlar yaşamaya başladık.

Eksperler tarafından verilmek istenen onarım fiyatları maalesef 2015-2016 yıllarında verilen fiyatlara geri çekilmek isteniyor, verilen rakamlara itiraz ettiğimizde AXA sigorta bu rakamlar üzerinden fiyat yazmamıza izin vermiyor şeklinde yanıt alıyoruz. Kendilerine diğer şirketlere atanan eksperlerin verdikleri fiyatları , hatta 2017 yılına ait fiyatları bile göstermemize rağmen ısrarla düşük rakamlar dayatmaktadırlar.

Bazı eksperleri uzun yıllardır tanıdığımız için kendilerini de zor durumda bırakmamak için kabul ediyorduk, fakat artık bu fiyatları kabul edemeyeceğimizi ve atandıkları durumda dosyayı iade etmelerini talep etmeye başladık.

Takdir edersiniz ki son bir yıldır personel , kira, boya malzemeleri vb. tüm sabit giderlerin tamamına yüksek oranda kur farkından dolayı yüksek oranda zam geldi. Bu durumlarda işçiliklerin ne amaçla iki yıl öncelerine çekilmek istenmesine hiç bir anlam veremiyoruz.

Bu sektörün en önemli ayaklarından biri olan bazı eksperlerimiz maalesef kendi takdirleri yerine sigorta şirketi tarafından dayatılan ücretleri takdir olarak kullanıyorlar.

Sektörün düzelmesi adına yapılan çalışmaların en başında  gelen sorunlardan biri de bu maalesef, bağımsız adı altında bağımlı çalışmak.

Bu yüzden sigorta sektörü düzelmez çünkü düzeltecek ilgilileri önce düzeltmek gerektiğini düşünüyorum.

Bu şekilde davranan eksperler, diğer meslektaşlarını da çok zor durumda bırakıyorlar. Bu davranışların sonucunda diğer eksperler hakkaniyetli fiyat verdiğinde zan altında kalıyorlar belki de işleri kesiliyor.

Cem YILMAZ’ın filminde dediği gibi şoför bahçıvana , bahçıvan uşağa, sonra şoför hepsine muhabbeti maalesef biz de de oluyor, bu durum hem servisleri maddi anlamda zor da bırakıyor, hem de  gerçekten bağımsız kaleme sahip eksperlerin işinden olmasına sebebiyet veriyor.

Sektörün tüm beyin takımına bir tavsiyem var hepimiz aynı gemi içerisindeyiz, batarsak hepimiz batarız. Bırakın artık koltuk sevdasını ve sektörün her noktasına gerçekten dokunun yeri geldiğinde de kral çıplak demesini bilin.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Ömer Faruk Turhan
Ömer Faruk Turhan - 1 yıl Önce

Oto servislerinde o şirketin hasarlarını kabul etmesinler,bakın o şirket prestiji sigortalılar nezdinde ne oluyor

Emrah NAVRUZ
Emrah NAVRUZ @Ömer Faruk Turhan - 1 yıl Önce

ömer bey merhaba ,
neden böyle bir uygulamaya girelim rakamlar ve hesap ortada prestij meselesinden ziyade haklarımızın verilmesi zaten doğal olanı..

Gökhan
Gökhan - 1 yıl Önce

Emrah Bey,

Uzun bir aradan sonra tekrar yazınızı görmek çok güzel.

Bahsettiğiniz sigorta şirketi zamanında oto sigortalarında oldukça büyük (trafik branşında %25) bir portföye sahipti. Ancak bu süreci iyi yönetemedikleri ortaya çıktı ve ciddi bir zarar açıkladılar. Bunun sonucu mudur bilemiyorum ama yönetiminde de ayrılıklar yaşandı. Şimdi de onarım maliyetlerine baskı yaparak bu zararı telafi etmeye çalışıyor olabilirler.

İnanıyorum ki hatalı uygulamalar er geç sonlandırılacaktır. Otomotiv sektörü ile sigortacılık sektörünün birbirine destek olması gerekir, çünkü birinin büyümesi diğerinin de büyümesi anlamına geliyor.

Saygılarımla

Emrah NAVRUZ
Emrah NAVRUZ @Gökhan - 1 yıl Önce

Gökhan bey merhaba
öncelikle yazılarım takip ettiğiniz için teşekkür ederim.
Kesinlikle yapılan yanlış yönetim sonucunu bizlere yansıtmaları maalesef bizleri de zor duruma sokuyor.
umarım bu yanlışdan dönerler yoksa sektör adına sorunların devam etmesi kaçınılmaz olacaktır.

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner333

banner78

banner91

banner317

banner133