banner315
banner256

Part-Time çalışanların maaşları ve resmi tatillerine yeni düzenleme

banner209

Part-Time çalışan kişilerin alacağı ücretler tam zamanlı çalışan kişilere oranla belirlenmektedir. Sigorta primleri, bankadan alacakları ve buna benzer birçok bilgi için haberimizi okuyabilirsiniz.

Part-Time çalışanların maaşları ve resmi tatillerine yeni düzenleme
banner147

Yaz tatili sebebiyle birçok üniversite ve lise öğrencisi yeni eğitim öğretim yılına girerken para biriktirmek amacıyla çalışmaya başlıyor. Tam zamanlı çalışan işçilere istinaden aynı şekilde part-time yani yarı zamanlı çalışan kişilerinde birçok hakları var. Yıllık izin, kıdem tazminatı gibi haklar bunların başında gelmektedir. Yasaların uygun gördüğüne göre yarı zamanlı çalışan işçi ile işveren arasında kısmi bir sözleşme imzalanarak her iki tarafında hakları güvende tutulmalıdır.

KISMİ SÖZLEŞME GEREKİYOR

banner208
Yapılan tam süreli sözleşmelerde haftalık ortalama çalışma süresi 45 saat olarak geçiyor. Yapılan kısmi süreli sözleşmeler ise part time sözleşmeler olarak geçiyor. Bu sözleşmeler 30 saat ve altında çalışan işçiler ile yapılıyor. Bu işçilerin de aynı tam zamanlı çalışan işçilerin ücreti ödendiği gibi ücretleri ödenmek zorundadır. Part-time çalışan işçilerde aynı şekilde tam zamanlı çalışan işçiler gibi kıdem tazminatı alma hakkına sahiptirler. Kesintisiz 1 yıl süreyle bir işyerinde çalışan işçinin işine son verilirse kıdem tazminatı işveren tarafından ödenmek zorundadır. Kıdem tazminatının hesaplanması ise bir ay sonrasında kendisine verilen maaş üzerinden hesaplanır.

EMEKLİLİK PRİMLERİ DE MERAK EDİLİYOR

Kısmi süreli çalışan işçilerin emeklilik primlerini almak için iki yolu vardır. Çalışmakta olan günler için isteğe bağlı olarak sigorta primleri yatırılarak eksik günlerin tamamlanma konusu çözüme kavuşturulabiliyor. Çalışırken bu primleri ödemeye gücü olmayanlar ise sigorta kredisi alarak bu yolla primlerini ödeyebiliyorlar. 2019 yılı için belirlenen günlük ödenmesi gerekli olan prim tutarı 27.29 ₺ olarak belirlenmiştir.

banner263

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner333

banner78

banner91

banner317

banner133