Atılacak adımlar elektrikli araçlara geçişi hızlandıracak

Bir çok Avrupa ülkesinde elektrik araçlara geçişin hızlanması için adımlar atılırken Türkiye'de de OSD elektrikli araçlara hızlı geçiş adına girişimlerde bulunmaya başladı.

Atılacak adımlar elektrikli araçlara geçişi hızlandıracak

Tüm Dünya'da elektrikli araçlarla ilgili yatırımlar yapılırken Türkiye'de de elektrikli araçlar pazarı için gerekli tüm yatırımlar yapılıyor. Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Haydar Yenigün, ''Elektrikli araçların pazarını geliştirirken sadece ana sanayinin yatırım yatması yetmiyor. Ancak sektörün tüm bileşenlerinin desteğiyle süreci hızlandırabiliriz. Ayrıca bu süreçte tüm paydaşların değişim sürecine ayak uydurarak ortak hareket etmesi gerekiyor.'' dedi.

Türkiye'de ürettiğimiz araçların yüzde 85'ini ihraç ediyoruz. Aslında Türkiye olarak ürün ihracatının yanında AR-GE'yi de katarsak mühendislik ihracatını da yapmış oluyoruz. Üretim yetkinliğimize bakıldığında Dünya'da bir çok ülkeden daha önde olduğumuzu belirten Haydar Yenigün, “Elektrikli araçlar da bu dönüşüm sürecinde önemli adımlardan biri. Otomotiv ana sanayinin rekabetçiliğini etkileyecek en önemli konu tedarik sanayiinin eko-sistemdeki bu dönüşümde ne şekilde evrileceği. Öte yandan elektrikli araçlar dediğimizde, batarya ve batarya yönetim sistemleri konusu rekabetçiliği etkileyecek konular olarak ön plana çıkıyor. Batarya üretimi alanında yapılacak yatırımlar ve yazılım konusunda ülkemizin kendisini geliştirme hızı, sanayimizin yerlilik oranlarında ve rekabetçiliğinde belirleyici olacak” dedi.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN ÇEVREYE ETKİSİ ÖNEMLİ

Elektrikli araçların çevreye olumlu etkisinin tam anlamıyla oluşabilmesi için elektrik üretiminin şekli ve atık pillerin doğaya zarar vermeyecek şekilde üretilmeleri önemlidir.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 23:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER