Diyabeti 2 yıl ertelen mucize ilaç ‘Teplizumad’ ortaya çıktı

Amerikalı bilim adamları tarafından geliştirilen ‘Teplizumad’ isimli ilaç ile diyabet hastalığı ortadan kalkıyor. Oldukça ciddi hastalıklara yol açabilen diyabeti 2 yıla kadar geciktirebilen bu ilaç sayesinde artık diyabet korku veren hastalıklar arasından çıktı.

Diyabeti 2 yıl ertelen mucize ilaç ‘Teplizumad’ ortaya çıktı

Son yıllarda bütün dünyayı korkutan bir hastalık haline gelen diyabet hastalığına çözüm üretilmeye çalışılıyordu. Amerika’nın sağlık alanında bilinen üniversitelerinden birisi olan Yale Üniversitesi’nde yapılan bir deneyde mucize bir ilaç ortaya çıktı. Bilim adamları ve akademisyenlerinin ortak çalışması sonucunda ortaya çıkan ‘Teplizumad’ isimli ilaç sayesinde diyabet hastalığı minimum 12 ay ve maksimum 49 aya kadar geciktirilebiliyor.

RESMİ SATIŞI İÇİN HAZIRLIKLARI YAPILIYOR

Global yayın yapan sağlık ve bilim dergilerinin neredeyse tümünde yayınlanan bu deneyde 73 adet denek kullanıldığı da belirtiliyor. Farklı yaşlarda ve farklı yaşam şekillerine sahip 73 insan üzerinde denen ilaç ile başarı sağlandı. İlacın diyabet hastası adayları üzerinde kullanılabilmesi için gerekli hazırlıkların yapıldığı ve tüm dünyada resmi satış için gerekli altyapının hazırlandığı da bize gelen bilgiler arasında yer alıyor.

TÜRKİYE’DE SATIŞI BEKLENİYOR

Amerikalı bilim adamları tarafından üretilen ‘Teplizumad’ isimli ilacın bütün dünyada satışı olacak ama öncelikli olarak Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor. Ülkemizde diyabet ve obezite hastası adayı milyonlarca insan var. Genç yaştaki vatandaşlara verilecek bu ilaç birçok hayatı kurtarabilir veya daha kaliteli bir hale getirebilir.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 14:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER