banner139
banner156

Dünyanın en büyük uçağı satışa çıktı

banner209

Özel bir amaçla üretilen uçak satışa çıkarıldı. Dünyanın en büyük uçağı unvanını elinde bulunduran Stratolaunch 400 milyon dolara satışa çıktı. Geçtiğimiz aylarda ilk uçuşunu başarılı bir şekilde gerçekleştiren ve uzaya fırlatılacak roketleri yörüngeye taşımak amacıyla üretilmişti.

Dünyanın en büyük uçağı satışa çıktı
banner147

Amerikalı bir iş adamı, yatırımcı, araştırmacı ve Microsoft'un kurucu ortağı olan Paul Gardner Allen ve eşi Jody Allen'ın yatırım holdingi Vulcan, geçtiğimiz günlerde önemli bir açıklamada bulundu. Paul Allen'ın geçtiğimiz yıl içerisinde ölmesi sebebiyle Vulcan, şirketin en büyük projesi ve dünyanın en büyük uçağı Stratolaunch'u satışa çıkardı. 400 milyon dolardan satışa çıkarılan uçağın fiyatı ise duyanları şaşkına çevirdi.

TESİSİ BİLE SATILIYOR

banner208
Uçağın 400 milyon dolardan satışa çıkarılmış olması fiyatının neden bu denli yüksek olduğunu sorgulatabilir. Vulcan ise belirtilen fiyatın sadece uçak için değil, uçağın fikri hakkını ve uçak ile ilgili olan tüm tesisleri içerdiğini belirtti. Yaklaşık 117 metre kanat açıklığıyla dünyanın en büyük uçağı olma unvanına sahip olan Stratolaunch gücünü Boeing 747 model uçakta da bulunan 6 adet motordan alıyor. Çift gövdeli olarak tasarlanan uçak, tasarım olarak en sıra dışı uçaklardan biri oldu. Şirket uçağı, gezegenin etrafındaki yörüngeye fırlatacak roketleri bırakabilecek şekilde tasarladı. Yetkililer, Pegasus XL roketini uzaya göndermek için bu uçağı kullanmayı planlayan müşterilerden biri olan Northrop Grumman'la anlaşma imzaladığını da duyurmuştu.

ZAMANLA GÖREVDEN ÇEKİLMESİ PLANLANIYOR

Vulcan, yaptığı açıklamalarda herhangi bir indirim olması ile ilgili bilgi paylaşmadı. Şirket yetkilileri Stratolaunch’un operasyonel etkinliklerine devam ettiğini söyledi. Zaman içerisinde gerçekleştirdiği operasyonların azaltılacağını belirten yetkililer, Stratolaunch'ın yavaş yavaş görevden alınmasına yönelik hareketlerde bulunulduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2019, 22:03
banner263

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner333

banner78

banner91

banner317

banner133