banner154
banner156

Elektronik sigara Akciğer bağışıklığını zayıflatıyor

banner209

Bilim adamları tarafından elektronik sigaraya yönelik yapılan bir araştırma oldukça ilginç sonuçlar ortaya koydu. Elektronik sigaralardaki aşırı nikotin solunum yolu rahatsızlıklarını tetikliyor.

Elektronik sigara Akciğer bağışıklığını zayıflatıyor
banner147

ABD’deki Kansas ve Miami Üniversiteleri ile Mt. Sinai Tıp Merkezi tarafından yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre elektronik sigaralarda normal sigaralar gibi öksürüğe yol açtığı gibi akciğerlerin bağışıklığınıda zayıflatıyor.

banner208
Araştırmada dikkat çekilen sonuçlardan biride normal sigarada sağlığa zarar verenin tütün değil, nikotin olduğu ve elektronik sigaralarda normal sigaraya oranla daha fazla nikotin bulunduğu. Bilim adamları ise solunum sistemi içerisinde yer alan bronş ve akciğerlerin sağlıklı bir şekilde işlevine devam etmesi için fazla mukustan arınması gerektiğine, normal sigara ya da elektronik sigara kullananlarda ise bu durumun imkansız olduğuna vurgu yapıyor.

ELEKTRONİK SİGARA MASUM DEĞİL

Bilim adamları, daha fazla balgam üreten elektronik sigaranın normal sigaraya göre daha fazla öksürüğe yol açtığını söylüyor. Ayrıca elektronik sigara, kronik bronşit ve astım rahatsızlığını tetikliyor. Bronşlar mukusla dolu olunca solunum sistemi enfeksiyonlara ve diğer rahatsızlıklara karşı savunmasız kalıyor. Araştırmanın yazarları arasında yer alan Dr. Matthias Salathe, “İnsanlar, ilk başta zararsız olduğunu düşündüğünden dolayı elektronik sigaraya başlıyor. Elektronik sigara, en iyi ihtimalle kronik bronşit rahatsızlığına yol açıyor.” ifadeleriyle elektronik sigaranın masum olmadığına, hatta içerdiği fazla nikotinden dolayı normal sigaradan daha zararlı olduğuna vurgu yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 23:34
banner263
YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133